Parking na kazimierskim Rynku?

Skomentuj (67)

Czy rząd zaparkowanych na Rynku samochodów staje się powoli wizytówką Kazimierza? Czy w związku z brakiem ogródków kawiarnianych mamy za dużo przestrzeni w samym sercu miasta? Jak wytłumaczyć kierowcom, że rynek nie jest parkingiem?

Kazimierski rynek - idealne miejsce na pamiątkową fotkę z Miasteczka. Szczególnie o tej porze roku, gdy nie ma ogródków kawiarnianych i tłumu turystów. Magiczne miejsce. A jednak nie do końca. Piękny widok burzą zaparkowane na rynku samochody. Jest ich zwykle kilka lub kilkanaście. Czy wprowadzono nowe zasady ruchu drogowego w mieście?  Czyżby na rynku pojawiły się miejsca parkingowe? Nic z tych rzeczy. Dlaczego więc kierowcy zostawiają swoje auta w samym centrum miasta? Być może z niewiedzy. Albo z wygodnictwa. A przepisy?

- W trakcie remontu ulicy Nadwiślańskiej, jak i po jego zakończeniu, niektórzy kierowcy, głównie nasi goście z różnych stron Polski uznali, że najlepiej parkować na rynku. Nie bacząc na znaki drogowe i elementarną kulturę – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. -  Nie wyobrażam sobie, żeby podobnie postępowali na warszawskim czy wrocławskim rynku. Dlatego na temat parkowania w naszym centrum wielokrotnie rozmawiałem z kierownikiem posterunku w Kazimierzu Dolnym oraz innymi przedstawicielami policji. Pełniący służbę twierdzili, że nie zawsze mogli od razu zareagować, bo nie znajdowali się na miejscu. Kiedy już reagowali, zdziwieni turyści nie kryli złości, a niektórzy adresowali ją do mnie personalnie. Trudno, reagować musimy! Rynek to jedna z naszych perełek i trzeba ją chronić. Dlatego mam nadzieję, że policja będzie monitorowała parkowanie w naszym centrum. Uczuliłem również pracowników Urzędu Miasta, aby zgłaszali na policję przypadki niezgodnego z prawem parkowania. Obecnie rozmawiamy również z policją na temat zwiększenia patroli na terenie naszego miasta w ramach płatnych dodatkowych służb.

Mimo tego, że zaparkowane na rynku samochody bulwersują mieszkańców oraz turystów, zdarza się to coraz częściej. Jak z tym walczyć? Za każdym razem wzywać policję? Od początku września do puławskiej policji wpłynęło 20 zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów na rynku. A ile takich przypadków nie zgłoszono?

- My ten problem widzimy i reagujemy - mówi nadkom. Waldemar Łazuga, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach. - Podczas codziennych obchodów policjantów  sami  z własnej inicjatywy podejmujemy interwencje dotyczące nieprawidłowego parkowania, a także mamy różnego rodzaju zgłoszenia. W ciągu dwóch dni świątecznych zostały nałożone na kierowców nieprawidłowo parkujących na rynku 23 mandaty. Policjanci zadaniowi codziennie patrolują ten teren i rozliczają kierowców, którzy łamią przepisy.

Oprócz mandatów są także pouczenia i wnioski do sądu, gdyż nie wszyscy kierowcy przyjmują mandat. Jednak czy pojawianie się „od czasu do czasu” policjanta na rynku rozwiąże tu problem parkowania? Wszystko wskazuje na to, że żaden kolejny znak zakazu czy policjant  sprawy nie załatwi. Ten problem wydaje się być dużo bardziej złożony – kultury nie nauczy nas wystawiony mandat czy zwracający uwagę mieszkaniec. Kulturę się ma albo się jej nie ma. Po prostu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (67)

 • służby miejskie
  A nie spuszczają powietrza tym bezmózgowcom , co tam parkują i szpecą Rynek ?!
 • dsjs
  oburzające!!!!!!!, a może można by wjechać prosto do restauracji albo sklepu. Nie chce się ruszyć szanownej d..y i przejść parę metrów. Należy zadbać o to, by tak urokliwe miejsce nie stało się parkingiem i szpeciło ten cudowny ryneczek. No cóż, wszystko potrafimy zepsuć, bo najważniejsza wygoda
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały wyłączone. Prosimy o respektowanie regulaminu dyskusji.
 • elo elo
  @Sąsiad
  To ty masz jakąś dziwną paranoje!
  Wszystko nawet parkowanie na Rynku ci się z tym Wawrem i Romaną łączy.
  Każdemu nawet tobie można zarzucić że się pchasz do koryta.
  To jest najbardziej obrzydliwy zarzut z gatunku uniwersalnych.
  Dunia pcha się do koryta. Pomianowski też. Wróbel też. Morawiecki też. I szef firmy Firmy Gonstal też. Jak ktoś się nie dopcha do tego koryta to mu się mówi: "a co ty w życiu osiągnąłeś"
 • Ela
  Kiedy Kowalski parkuje na Rynku to trzeba zmieniać temat i skierować dyskusje na innych. Gdyby np. jakiś inny radny zaparkował na Rynku to byłby dopiero temat na bloga. Nie posiadaliby się z oburzenia.
 • Roman
  @Pijany Masz rację tyle,że ogródki stojące na drodze pożarowej należą kolegów pana Dunii i pana burmistrza Pomianowskiego.A nawet pana zastępcy, poprzez koligację pana Jarka,wiec coś się zmieni ?
 • pijany znad Grodarza
  Ogródki na Rynku są nieodzowne. Spelniaja oczekiwania turystow. Zgrozę budzą jedynie te usytuowane na drodze pożarowej.Dojdzie kiedyś do sytuacji koszalińskiej. Wtedy owe znikną NA ZAWSZE, po kilku godzinach od nieszczęścia./ W Koszalinie już dzisiaj zatrzymano osobę do decyzji prokuratora. Kto taką będzie w Kazimierzu ?
  • ABC
   No kogo? No kogo ? @ Pijany... zapudłują jak będzie to utrudniało-opóźniało ratownictwo i z tego powodu będzie nieszczęście rozleglejsze. Moim wrażliwym nieco nosem "beknie" urzędnik z Wydz.Komunikacji wespół z dzielnicowym rewiru ( bądź któryś z drogówki, który ma przypisany stały nadzór trasy). Zależy zresztą - jakiego kalibru ma być to nieszczęście. Jak się ktoś tylko poparzy to jodyna i mandat. Jak będzie tak jak w Koszalinie to koszmarne sny mogą mieć komendanci od ognia i porządku w Lublinie
  • pijany znad Grodarza
   ktoś do zatrzymania się znajdzie,jakiś winny musi być show must go on
  • druh OSP
   @ Pijany znad Grodarza Na You Tube Kliknij "pożar hotelu Baron w Nadarzynie" (10 minut) zobaczysz wzorcową i skuteczną akcję w wykonaniu wielu zastępów pożarników zawodowców. Wyglądało początkowo banalnie.
  • pijany znad Grodarza
   No to ustalone KTO BEKNIE.

   Czekajmy na NIESZCZĘŚCIE.
  • pijany znad Grodarza
   Panie Strażaku, Panie dzielnicowy a najważniejszy: Panie Burmistrzu:"
   ". Droga pożarowa powinna przebiegać wzdłuż dłuższego boku budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4, na całej jego długości, a w przypadku gdy krótszy bok budynku ma więcej niż 60 m - z jego dwóch stron, przy czym bliższa krawędź drogi pożarowej musi być oddalona od ściany budynku o 5-15 m dla obiektów zaliczanych do kategorii zagrożenia ludzi i o 5-25 m dla pozostałych obiektów. Pomiędzy tą drogą i ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych."

   Zwroc Pan uwagę na te ostatnie ."nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3 m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych"

   Ch[...]a. Może jednak mogą?. Dyć krzesła i stoliki nie sa na stałe przymocowane. Dla mnie niezrozumiale. Czy biesiadujący zdążą ustapić strażakom ?
  • KASA
   Jak ktoś ma chody to straż i ogień zaczekają ,tak co niektórzy myślą .
 • CBA
  Ogródki to dobry biznes to interes ponad "podziałami" korzysta z nich cała śmietanka kazimierska wiec nie bada protestować.
  Trudno nie zgodzić się z wnioskami @ ABC
  Rynek i całe miasto powinien być wolne od ogródków, meleksów i jeepów,
 • ABC
  Jeżeli RYNEK KAZIMIERSKI jest ZABYTKIEM ( historyczno-krajobrazowym) to powinno z niego zniknąć wszystko co oszpeca współczesnością tj reklamy, pojazdy(rowery też), ogródki kawiarniano alkoholowe, stragany, wystawy (artystyczne też). To powinno być zrobione tak skutecznie jak z papierosami. Wyobrażacie sobie dzisiaj kogoś z papierosem w autobusie, przychodni, sklepie ? Ja to widziałem 60 lat temu, widać to na starych PKF. Nie palili tylko w Kościele.
 • Gość
  Unikajcie parkingu przy Malachowskiego po lewej stronie. Mlody czlowiek (taki rozgadany cawboy za dychę) - naciaga przy wyjeździe. Z deklarowanych 15zl zrobilo sie 30zl + kupa wrzasku. Pan odmawia również wystawienia faktury VAT. Dla świętego spokoju dostał swoje 30zl bez fv vat.
  • czy tak?
   może przestałeś swoje 5 min licząc że się uda!

Mapa

Zabytki

Rynek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2019! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2019. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę