Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską 2015

Skomentuj (10)

Już za niespełna 3 miesiące, 18 sierpnia, w Miasteczku rozgości się Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską. Spotykamy się w Kazimierzu Dolnym 18 - 23 sierpnia!

Pardes Festival jest — zgodnie z koncepcją organizatorów, Fundacją Spichlerz Kultury  — wydarzeniem kameralnym, przykrojonym na skalę Miasteczka, spotkaniem na skrzyżowaniu kultur, tradycji i religii i pretekstem do dialogu o wielokulturowej przeszłości Kazimierza Dolnego, Lubelszczyzny, Polski i Europy.

Festiwal, tak jak w poprzednich edycjach, zagości w rozmaitych kazimierskich lokalizacjach, co pozwoli docenić piękno architektury i niezwykłe walory krajobrazowe Miasteczka i jego okolic. Pardes Festival określić można wydarzeniem w pełni ekologicznym, bowiem nie narusza charakteru ani klimatu Miasteczka, tylko z wielkim poszanowaniem traktuje kazimierską architekturę i naturę.


Zachęcamy do udziału w spotkaniach z niezwykłymi gośćmi Pardes Festival w nieśpiesznym tempie późnego lata.

I tego roku organizatorzy przygotowali bogaty interdyscyplinarny program festiwalowy. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 17.00 w Synagodze kazimierskiej. Wstęp wolny! W programie inauguracji prezentacja profesor Hanny Zaremskiej poświęcona galerii średniowiecznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i koncert charyzmatycznego klarnecisty Pawła Szamburskiego.

Zapraszamy m.in. na wieczór literacki z Olgą Tokarczuk, warsztat wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne poświęcone historii miasteczek żydowskich, spotkanie z Arturem Winiarskim, kuratorem wystaw malarzy z kręgu École de Paris, wystawy fotograficzne, spotkanie poświęcone niezwykłemu obiektowi architektonicznemu – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Polecamy wyjątkowy program filmowy (także wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”), spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu przed finałem festiwalu, czyli koncertem w Synagodze, a potem — już tradycyjnie — degustacja produktów lokalnych na żydowską nutę.

Atrakcją tegorocznej edycji Pardes Festival będzie z pewnością Święto Śliwki organizowane 19 sierpnia w Folwarku Walencja.

Festiwal potrwa do niedzieli włącznie, czyli 23 sierpnia i tego dnia zapraszamy gości festiwalowych na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej. A w skansenie czeka na naszych gości moc atrakcji!

W trakcie Pardes Festival przemierzamy szlaki tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden festiwalowy dzień poświęcamy tradycji i kulturze innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku zabieramy publiczność festiwalową na wyprawę ku tradycji i kulturze ormiańskiej. Wybór tematyki ormiańskiej nie jest dziełem przypadku — w 2015 roku cały świat obchodzi setną rocznicę rzezi Ormian w Imperium Osmańskim. Upamiętnimy podczas Pardes Festival to tragiczne wydarzenie w historii XX wieku, ale przede wszystkim powrócimy na szlaki Ormian przybyłych do Polski, aby przywrócić dziedzictwu ormiańskiemu należne mu miejsce w historii naszego kraju. Cały piątek festiwalowy, 21 sierpnia, poświęcamy tematyce ormiańskiej, a zwieńczeniem programu ormiańskiego będzie pokaz znakomitego filmu „The Cut” w plenerowym Kinie Letnim SFP w Starej Łaźni.

O programie festiwalowym informować będziemy szczegółowo na stronach portalu KazimierzDolny.pl, który i tego roku jest patronem medialnym Pardes Festival.

Autorką oprawy graficznej Pardes Festival 2015 jest Antonina Konopelska.


Tekst: Aleksandra Markiewicz

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Jan Pasłęk
  Może to jakoś uporządkować elementarnie - kiedy i gdzie spotkanie z Olgą Tokarczuk np. ?
  To ma być informacja ?
 • szok
  Jestem za a nawet przeciw ,uśśś tam noc argentyńska ,teraz Noc Kupały się zbliża ,Sobótka .Pijany jakbyś nie chciał ale musiał, to którą wybierasz ?
 • pijany znad Grodarza
  @ Dana. Coś Ty. To Ty chyba nie zrozumialaś. Ja CAŁYM SERCEM za festiwalem. Nie tylko z tym. Toć chyba tylko ja wyraziłem opinię o NOCY ARGENTYŃSKIEJ,
  ps, w zaufaniu powiem Ci , że znam nuty i grałem na kilku instrumentach, a i też mam je w domu.
 • Dana
  Nie zrozumiałeś mnie Pijany bo tobie jak zwykle cos nie pasuje.
 • Anna
  Jakie plotki, jakim faktem?
 • pijany znad Grodarza
  Równiez nie rozumiem komu przeszkadza. Moim zdaniem festiwal ten powinien i JEST stałym elementem kulturalnego Kazimierza. Tak trzymać.
  ps. te moje KIERUNKOWSKAZY nie zawierają sprzciwu festiwalowi, a jedynie wyrażaja troskę o komfort melomanow, bo CHYBA płotki te, stały się FAKTEM.
 • Dana
  Jak zwykle komus nie pasuje
 • Król Artur
  Niszowy i mało atrakcyjny festiwal stanie się jeszcze bardziej "undergroundowy" z powodu działań naszego STRONY.
  Masz rację Pijany, przydały by się kierunkowskazy, albo przewodnik jakiś żeby tych parę osób tajemnym przejściem przeprowadził, co by nie trafić na Dybuka, albo co gorsze na STRONĘ...
 • Stefan
  Właściwa nazwa festiwalu powinna brzmieć następująco:
  Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Chazarską.
 • pijany znad Grodarza
  trza NOWE kierunkowskazy do synagogi.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę