Odchodzi dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego

Skomentuj (11)

O tym mówiło się od dawna: na stanowisku dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego szykuje się zmiana. Taką decyzję podjął Marszałek województwa jeszcze pod koniec stycznia. 4 marca dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura złożyła rezygnację.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czekają zmiany na stanowisku kierowniczym. W poniedziałek 4 marca Agnieszka Zadura – dotychczasowy dyrektor placówki – złożyła rezygnację ze stanowiska, o czym poinformowała na Facebooku Muzeum.

- Decyzja ta była podyktowana brakiem możliwości dalszej realizacji mojej wizji Muzeum, której poświęciłam ostatnie siedem lat mojej zawodowej aktywności – napisała Agnieszka Zadura. – Pomimo ponownego wybrania mnie na dyrektora tej placówki w konkursie w roku 2017 proponowana przeze mnie kontynuacja rozwoju Muzeum nie była możliwa na zasadach, które mogłabym zaakceptować.

Dyrektor Zadura przypomniała osiągnięcia Muzeum w czasie swojej kadencji:  otwarcie Gmachu Głównego – siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej i Galerii Wystaw Czasowych, rozwinięcie edukacji muzealnej na nowych odbiorców, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, członkostwo w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt.

- Udało się ustabilizować sytuację organizacyjną i finansową Muzeum i znacznie poprawić jego infrastrukturę – pisze dyrektor Zadura. – Ostatni nasz wielki sukces to pozyskanie dotacji na realizację projektu finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację kompleksowego remontu konserwatorskiego i modernizacji pięciu zabytkowych obiektów w Kazimierzu Dolnym o wartości niemal 16 mln zł. Wierzę, że remont ten nada nowy blask tym perłom kazimierskiej architektury.

Lista osiągnięć niemała. Skąd w takim razie decyzja o odwołaniu dyrektor Zadury ze stanowiska?

- Taki krok był spodziewany od dawna – czytamy w artykule Kuriera Lubelskiego „Kolejny dyrektor lubelskiego muzeum do odwołania. Tym razem chodzi o Agnieszkę Zadurę”. – Po pierwsze dlatego, że kierująca od 2012 r. muzeum Zadura (ponownie wybrana na dyrektora w 2017 r.) jest związana z Platformą Obywatelską. Po drugi dlatego, że w przeszłości jej odwołania domagali się związkowcy, a o tę kwestię często pytali radni wojewódzcy PiS. Poprzedni marszałek wszczął nawet procedurę usunięcia dyrektor ze stanowiska, ale ostatecznych kroków nie podjął.

Urząd Marszałka Województwa Lubelskiego tak komentuje sprawę.

- Przyczyną rozpoczęcia trybu odwołania przez Zarząd Województwa Lubelskiego Pani Dyrektor Agnieszki Zadury jest między innymi długotrwały i wielopłaszczyznowy konflikt pomiędzy dyrekcją i pracownikami poszczególnych oddziałów muzeum. Jedną z istotnych przyczyn jest m.in. brak regulaminu organizacyjnego instytucji odzwierciedlającego aktualny stan struktury i podległości kompetencyjnych, co stało się przyczyną chaosu w zarządzaniu i powodem nasilenia się konfliktów personalnych. Sytuacja ta ma negatywny wpływ na wizerunek muzeum i realizację zadań statutowych – mówi Remigiusz Małecki rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

Czy zmiana na stanowisku dyrektora głównego muzeum oznacza również zmiany na innych stanowiskach kierowniczych w Muzeum Nadwiślańskim?

- Nie ma takiego tematu – odpowiada rzecznik Marszałka.
Kiedy nastąpi powołanie nowego dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego? W jakiej formie to będzie miało miejsce? Konkursu?

- Nie ma żadnych decyzji w tej sprawie – odpowiada rzecznik.

Na te odpowiedzi pozostaje poczekać.

 

Aktualizacja 7 marca:

Do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu pełnienie obowiązków szefa Muzeum Nadwiślańskiego Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Danucie Olesiuk dotychczasowej kierownik Oddziału Zamku w Janowcu.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Jaro.
  Mieszkam w centrum Polski , odwiedzam Kazimierz z sentymentu lat młodości. Nie uczestniczę zatem w personalnych animozjach mieszkańców, ale ... z wielkim zadowoleniem obserwowałem rozwój muzeum i jego rosnące postrzeganie w potrzebie nowości wystawienniczej i dbałości o substancję zabytkową miasta ... nie zmienia się koni dobrze ciągnących wóz... szkoda ,że tzw. "dobra zmiana " wpełzła i na Kazimierski Rynek..
  Jaro.
 • Astral
  Wysokiej klasy fachowiec znajdzie nową pracę szybko. Jestem zwolennikiem rotacji na stanowiskach kierowniczych. Tak co 5-7 lat. Dla higieny :)
  • Maurycy
   W zupełności się z tym zgadzam, pozostaje jednak niepokój, że o nowej nominacji nie będą decydować kompetencje, a właściwe koneksje... I że Muzeum, i cały Kazimierz na tym stracą!
  • elo elo
   Odkąd pamiętam zmiany na stanowisku dyrektora muzeum były wynikiem zmiany w sejmie, sejmiku i różnych politycznych układanek. Aż dziwne że obecna Dyrektor przetrzymała 3 lata Dojnej Zmiany. Wypadało by też dać jej dokończyć wielki remont który rozpoczęła.
 • Kama
  W ogóle super, kasa załatwiona, remont czterech oddziałów muzealnych na ukończeniu, kolejna wielka wystawa zaplanowana, nic tylko przyjść na gotowe i spijać śmietankę... Skąd to znamy?
 • MiM
  Po goldbergu było wiadomo jaka to"wizja"Muzeum.
  Mam tylko jedno pytanie : czemu żegnamy się z ta panią tak późno ???
  • pijany znad Grodarza
   Może Ty wiedziałeś. Skad wiedziałeś, to pewnikiem nie powiesz.

   Ja również byłem zdziwiony, że NA OTWARCIU był Goldberg i te jego 2 nieszczęsne obrazy. Miałem pretensje, że obok nich nie było stosownej informacji, że TAKIEGO zdarzenia na Rynku nigdy nie było, ale żeby ZNAJOMI @ MiMa z tego tytułu , faktycznie pozbyli się pani dyrektor, to jestem TEŻ zdziwiony.
 • super
  Teraz to pewnie przyjdzie Honorata Omielczenko - wiecznie startująca na radną z Janowca. Nigdy nie wygrywa. Tu pewie wygra i Janowiec zacznie rządzić Kazimierzem. I to będzie dobra zmiana. Potem już tylko most!
 • Olala
  Wielka szkoda, Muzeum za kadencji Pani Agnieszki wyraźnie rozkwitło, przestało być jednostką prowincjonalną. Z ogromną ciekawością czekało się na każde nowe wydarzenie. Polityka nie powinna sterować kulturą, smutne to.
  • antyk
   A Pani Zadura to nie była "polityczna"? Niewątpliwie sprawdziła się jako dyrektor, choć wystawa Goldberga była nieporozumieniem. Później było tylko lepiej. Niestety jakieś donosy wyssane z palca, nie poparte faktami zrobiły swoje. Dobra zmiana może po ZA i w Kazimierzu wyjść nam uszami. Ale zobaczymy.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę