Odchodzi dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego

Skomentuj (11)

O tym mówiło się od dawna: na stanowisku dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego szykuje się zmiana. Taką decyzję podjął Marszałek województwa jeszcze pod koniec stycznia. 4 marca dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura złożyła rezygnację.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czekają zmiany na stanowisku kierowniczym. W poniedziałek 4 marca Agnieszka Zadura – dotychczasowy dyrektor placówki – złożyła rezygnację ze stanowiska, o czym poinformowała na Facebooku Muzeum.

- Decyzja ta była podyktowana brakiem możliwości dalszej realizacji mojej wizji Muzeum, której poświęciłam ostatnie siedem lat mojej zawodowej aktywności – napisała Agnieszka Zadura. – Pomimo ponownego wybrania mnie na dyrektora tej placówki w konkursie w roku 2017 proponowana przeze mnie kontynuacja rozwoju Muzeum nie była możliwa na zasadach, które mogłabym zaakceptować.

Dyrektor Zadura przypomniała osiągnięcia Muzeum w czasie swojej kadencji:  otwarcie Gmachu Głównego – siedziby Muzeum Sztuki Złotniczej i Galerii Wystaw Czasowych, rozwinięcie edukacji muzealnej na nowych odbiorców, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, członkostwo w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt.

- Udało się ustabilizować sytuację organizacyjną i finansową Muzeum i znacznie poprawić jego infrastrukturę – pisze dyrektor Zadura. – Ostatni nasz wielki sukces to pozyskanie dotacji na realizację projektu finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację kompleksowego remontu konserwatorskiego i modernizacji pięciu zabytkowych obiektów w Kazimierzu Dolnym o wartości niemal 16 mln zł. Wierzę, że remont ten nada nowy blask tym perłom kazimierskiej architektury.

Lista osiągnięć niemała. Skąd w takim razie decyzja o odwołaniu dyrektor Zadury ze stanowiska?

- Taki krok był spodziewany od dawna – czytamy w artykule Kuriera Lubelskiego „Kolejny dyrektor lubelskiego muzeum do odwołania. Tym razem chodzi o Agnieszkę Zadurę”. – Po pierwsze dlatego, że kierująca od 2012 r. muzeum Zadura (ponownie wybrana na dyrektora w 2017 r.) jest związana z Platformą Obywatelską. Po drugi dlatego, że w przeszłości jej odwołania domagali się związkowcy, a o tę kwestię często pytali radni wojewódzcy PiS. Poprzedni marszałek wszczął nawet procedurę usunięcia dyrektor ze stanowiska, ale ostatecznych kroków nie podjął.

Urząd Marszałka Województwa Lubelskiego tak komentuje sprawę.

- Przyczyną rozpoczęcia trybu odwołania przez Zarząd Województwa Lubelskiego Pani Dyrektor Agnieszki Zadury jest między innymi długotrwały i wielopłaszczyznowy konflikt pomiędzy dyrekcją i pracownikami poszczególnych oddziałów muzeum. Jedną z istotnych przyczyn jest m.in. brak regulaminu organizacyjnego instytucji odzwierciedlającego aktualny stan struktury i podległości kompetencyjnych, co stało się przyczyną chaosu w zarządzaniu i powodem nasilenia się konfliktów personalnych. Sytuacja ta ma negatywny wpływ na wizerunek muzeum i realizację zadań statutowych – mówi Remigiusz Małecki rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

Czy zmiana na stanowisku dyrektora głównego muzeum oznacza również zmiany na innych stanowiskach kierowniczych w Muzeum Nadwiślańskim?

- Nie ma takiego tematu – odpowiada rzecznik Marszałka.
Kiedy nastąpi powołanie nowego dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego? W jakiej formie to będzie miało miejsce? Konkursu?

- Nie ma żadnych decyzji w tej sprawie – odpowiada rzecznik.

Na te odpowiedzi pozostaje poczekać.

 

Aktualizacja 7 marca:

Do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu pełnienie obowiązków szefa Muzeum Nadwiślańskiego Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Danucie Olesiuk dotychczasowej kierownik Oddziału Zamku w Janowcu.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Jaro.
  Mieszkam w centrum Polski , odwiedzam Kazimierz z sentymentu lat młodości. Nie uczestniczę zatem w personalnych animozjach mieszkańców, ale ... z wielkim zadowoleniem obserwowałem rozwój muzeum i jego rosnące postrzeganie w potrzebie nowości wystawienniczej i dbałości o substancję zabytkową miasta ... nie zmienia się koni dobrze ciągnących wóz... szkoda ,że tzw. "dobra zmiana " wpełzła i na Kazimierski Rynek..
  Jaro.
 • Astral
  Wysokiej klasy fachowiec znajdzie nową pracę szybko. Jestem zwolennikiem rotacji na stanowiskach kierowniczych. Tak co 5-7 lat. Dla higieny :)
  • Maurycy
   W zupełności się z tym zgadzam, pozostaje jednak niepokój, że o nowej nominacji nie będą decydować kompetencje, a właściwe koneksje... I że Muzeum, i cały Kazimierz na tym stracą!
  • elo elo
   Odkąd pamiętam zmiany na stanowisku dyrektora muzeum były wynikiem zmiany w sejmie, sejmiku i różnych politycznych układanek. Aż dziwne że obecna Dyrektor przetrzymała 3 lata Dojnej Zmiany. Wypadało by też dać jej dokończyć wielki remont który rozpoczęła.
 • Kama
  W ogóle super, kasa załatwiona, remont czterech oddziałów muzealnych na ukończeniu, kolejna wielka wystawa zaplanowana, nic tylko przyjść na gotowe i spijać śmietankę... Skąd to znamy?
 • MiM
  Po goldbergu było wiadomo jaka to"wizja"Muzeum.
  Mam tylko jedno pytanie : czemu żegnamy się z ta panią tak późno ???
  • pijany znad Grodarza
   Może Ty wiedziałeś. Skad wiedziałeś, to pewnikiem nie powiesz.

   Ja również byłem zdziwiony, że NA OTWARCIU był Goldberg i te jego 2 nieszczęsne obrazy. Miałem pretensje, że obok nich nie było stosownej informacji, że TAKIEGO zdarzenia na Rynku nigdy nie było, ale żeby ZNAJOMI @ MiMa z tego tytułu , faktycznie pozbyli się pani dyrektor, to jestem TEŻ zdziwiony.
 • super
  Teraz to pewnie przyjdzie Honorata Omielczenko - wiecznie startująca na radną z Janowca. Nigdy nie wygrywa. Tu pewie wygra i Janowiec zacznie rządzić Kazimierzem. I to będzie dobra zmiana. Potem już tylko most!
 • Olala
  Wielka szkoda, Muzeum za kadencji Pani Agnieszki wyraźnie rozkwitło, przestało być jednostką prowincjonalną. Z ogromną ciekawością czekało się na każde nowe wydarzenie. Polityka nie powinna sterować kulturą, smutne to.
  • antyk
   A Pani Zadura to nie była "polityczna"? Niewątpliwie sprawdziła się jako dyrektor, choć wystawa Goldberga była nieporozumieniem. Później było tylko lepiej. Niestety jakieś donosy wyssane z palca, nie poparte faktami zrobiły swoje. Dobra zmiana może po ZA i w Kazimierzu wyjść nam uszami. Ale zobaczymy.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę