Selfie w muzeum

Skomentuj (5)

zobacz więcej (14)

Miało być selfie w muzeum i było. Przy okazji młodzież obejrzała wystawę „Na wyciagnięcie ręki”. Museum Selfie Day sprawił, że poznała ją nawet dość dobrze. I bez bólu.

Museum Selfie Day to styczniowe zaproszenie muzeów w Europie do odwiedzenia ekspozycji i uwiecznienia tego faktu w formie zabawnego selfie. Muzeum Nadwiślańskie na tę akcję już po raz drugi wybrało datę 16 stycznia. Prezentowana obecnie w Galerii Wystaw Czasowych ekspozycja „Na wyciagnięcie ręki” prezentująca sztukę współczesną w większości niefiguralną wydawać by się mogła wyzwaniem trudnym, bo jak tu się upodobnić do wodospadu czy pejzażu górskiego, nie mówiąc już o dziełach zupełnie abstrakcyjnych?

Młodzież z Koszczyca podjęła to wyzwanie. Jak im się udał dialog ze sztuką – pokazują zdjęcia.

- Dzięki akcji Museum Selfie Day młodzi ludzie mogli przekonać się, że sztuka wcale nie musi być nudna – mówi Ewelina Sowa uczennica Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Taka akcja pozwala na rozbudzenie naszej wyobraźni.

- Museum Selfie Day sprawił, że dzisiejsza wizyta w muzeum była zupełnie inna niż taka codzienna. Można było poznać dzieła od innych stron. To o wiele ciekawsze niż bierne chodzenie i słuchanie przewodnika – mówi Kaja Bryś uczennica Technikum Logistycznego w Koszczycu. – Muzeum po dzisiejszym dniu postrzegam teraz inaczej. Nie jest to już tylko budynek, w którym są dzieła sztuki, ale o wiele ciekawsze miejsce. Miejsce, w którym może się dziać wiele ciekawych rzeczy.

I wiele tych „ciekawszych rzeczy” miało w Muzeum Nadwiślańskim w czasie Museum Selfie Day rzeczywiście miejsce. Młodzież starała się upodobnić do zaprezentowanego świata sztuki, przyjmując wyszukane pozy, czasem wprost z lekcji wychowania fizycznego. Inspiracją do wszystkich zdjęć była jednak zawsze sztuka.

- Museum Selfie Day ma służyć temu, by przyciągnąć przede wszystkim osoby, które na co dzień do nas nie zaglądają – mówi kurator wystawy „Na wyciagnięcie ręki” Seweryn Kuter kierownik Działu Wystaw i Promocji Muzeum Nadwiślańskiego. – Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Widzimy, jak sztuka – i to sztuka współczesna – inspiruje młodzież, która bardzo kreatywnie podeszła do swoich selfie. Poprzez takie akcje chcemy też sztukę upowszechniać w portalach społecznościowych. Temu służy hasztag #mnkdselfie, pod którym zbieramy wszystkie zdjęcia zrobione podczas tego dnia i zobaczymy, jaki będzie efekt. 

Najważniejszym efektem byłoby, by młodzież chodziła na wystawy sama z siebie, z wewnętrznej potrzeby. Museum Selfie Day taką szansę stwarza.

- Cieszę się, że wziąłem udział w tej akcji, ponieważ – nie okłamujmy się – dawno nie byłem w muzeum i gdyby nie Museum Selfie Day to pewnie prędko bym żadnego nie odwiedził – mówi Sebastian Wielemborek z Koszczyca. A tak po skończeniu selfie obejrzałem sobie wszystkie eksponaty…

Muzeum już dziś zaprasza na kolejny Museum Selfie Day za rok, a w kwietniu na Dzień Wolnej Sztuki, który także w sposób niestandardowy i atrakcyjny prezentuje zbiory muzealne.


Tekst i foto: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę