Na warsztaty do Żmijowisk

Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.

Już po raz trzynasty na terenie Grodziska Żmijowiska odbędą się Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem potrwają one tydzień, od 28 sierpnia do 3 września. Mimo tego, że tegoroczna edycja będzie sporo krótsza od poprzednich, program jest naprawdę bogaty.

- Opierając się na wieloletnich obserwacjach zarówno środowiska naukowego zainteresowanego archeologią doświadczalną, jak i dynamicznie rozwijającej się sfery rekonstrukcji archeologicznej opierającej swą spektakularną działalność właśnie na eksperymentach, postanowiliśmy do tworzenia i realizacji tegorocznych Warsztatów zaprosić tych, którzy zechcieliby przyjechać do Żmijowisk i podzielić z nami i innymi uczestnikami swoimi umiejętnościami oraz wiedzą w dziedzinie odtwarzania kultury materialnej głównie wczesnego średniowiecza, ale także innych epok – zapowiadają organizatorzy.

Zaproszenia skierowane zostały zarówno do archeologów, muzealników, jak i studentów archeologii, pasjonatów archeologii doświadczalnej oraz bractw i stowarzyszeń rekonstruktorskich. Odzew był duży. Autorzy programów zgłoszonych do realizacji przyjadą m.in. z Pruszcza Gdańskiego, Węgorzewa, Szczecina i Tarnowa. Będą też goście z zagranicy: Kijowa (Ukraina) i Destne (Czechy).

- Bardzo nas ucieszył szeroki i entuzjastyczny wręcz odzew na naszą propozycję zmiany formuły tworzenia programu merytorycznego Warsztatów – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Jesteśmy bardzo ciekawi, jak zaproponowane eksperymenty zaprezentują się w praktyce. Zresztą, nie tylko nas to interesuje – ciągle spływają zgłoszenia chętnych do czynnego udziału w działaniach warsztatowych. Spotkamy się więc w Grodzisku Żmijowiska we wcale okazałym gronie. Przypominamy, że koszt uczestnictwa w Warsztatach to 10 zł od osoby za jeden dzień, a prace eksperymentalne na terenie Grodziska Żmijowiska prowadzone będą codziennie w godzinach od 10.00 do 16.00. Zapraszamy!

Program Warsztatów Archeologii Doświadczalnej 2017:

28 sierpnia – 3 września

•    wytwarzanie szkła metodami z XII wieku
•    garncarstwo wczesnośredniowieczne IX – X wiek
•    garncarstwo wczesnośredniowieczne – wytwarzanie i szkliwienie naczyń
•    spacery botaniczne – rozpoznawanie roślin jadalnych dziko rosnących

28 – 30 sierpnia
•    szycie kory brzozowej za pomocą szydła kościanego i łyka roślinnego
•    sycenie miodu pitnego

30 sierpnia
•    magazynowanie surowców jadalnych metodami wczesnośredniowiecznymi

1 – 3 września
•    nodia – syberyjskie ognisko łowieckie długopalące

2 września
•    ceramika średniowieczna – techniki wytwarzania naczyń kulistodennych i prażnic

2 - 3 września
•    budowa wieloosobowego świdra ogniowego do rytualnego niecenia ognia

grodzisko żmijowiska dojazd

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę