Muzeum Nadwiślańskie czeka wielki remont

Skomentuj (2)

Jest duży powód do radości, szczególnie dla wszystkich miłośników kultury. Muzeum Nadwiślańskie otrzymało dofinansowanie na remont konserwatorski i modernizację ekspozycji w zabytkowych obiektach.

Jeszcze w tym roku Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym rozpocznie realizację dużego projektu, w ramach którego przeprowadzony zostanie remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach.

- Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego Muzeum Nadwiślańskie otrzymało dofinansowanie w wysokości 9 713 318,72 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – czytamy w informacji prasowej. – Projekt zrealizowany zostanie w ramach działania „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”. Dofinansowanie wkładu własnego zapewnił Urząd Marszałkowski w Lublinie – wartość całej inwestycji wyniesie niemal 14 mln zł.

Projekt realizowany pod nazwą „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” zakłada przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy muzealnych obiektach zabytkowych oraz w ich otoczeniu. Zakupione zostanie także trwałe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej.

Inwestycja prowadzona będzie w obiektach przystosowanych do celów wystawienniczych i edukacyjnych, w których mieszczą się oddziały i działy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym: Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Manufakturze Muzealnej, Domu z Modliborzyc oraz w Spichlerzu Ulanowskiego, w którym zlokalizowane są ekspozycje Oddziału Przyrodniczego.

W Kamienicy Celejowskiej na przykład wykonany zostanie m.in. remont pokrycia dachowego i pomieszczeń wewnątrz budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych oraz naprawa tynków. Lifting przejdzie także elewacja. Nastąpi też rewitalizacja terenu wokół obiektu, w tym samego patio.

- Co ważne, zmodernizowana infrastruktura wystawiennicza obiektu dostosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówią pracownicy muzeum.

Remont generalny przejdzie także Dom Kuncewiczów. W planach jest również rewaloryzacja ogrodu wraz z małą architekturą i wykonanie zjazdu z drogi publicznej na teren Oddziału.

- Podobnie jak w przypadku Kamienicy Celejowskiej modernizacja infrastruktury wystawienniczej obiektu uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówią pracownicy muzeum. – Takie działania podjęte zostaną również w Spichlerzu Ulanowskich – siedzibie Oddziału Przyrodniczego muzeum Nadwiślańskiego.

W spichlerzu prace remontowe dotyczyć będą głównie konstrukcji drewnianej oraz elewacji. Teren wokół muzeum zostanie zaadaptowany na potrzeby ogrodu edukacyjnego.

Realizacja projektu pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji i stworzy warunki do prezentacji równolegle wystaw czasowych. Jednak prowadzone działania będą się wiązać z wieloma zagadnieniami organizacyjnymi, m.in. z okresowym zamknięciem poszczególnych ekspozycji muzealnych.

- Bieżąca działalność muzealna skupi się przede wszystkim w Gmachu Głównym przy Rynku 19 oraz na terenie Oddziałów Zamek w Janowcu i Grodzisko Żmijowiska – zapowiadają władze kazimierskiego muzeum. – Liczymy na Państwa wyrozumiałość i przychylność, gdyż zaplanowany szeroko zakres prac pozwoli rozwiązać wiele dotychczasowych problemów. Przy okazji Muzeum Nadwiślańskie zyska zupełnie nowe oblicze, gdyż podniesiemy znacznie standard wystaw stałych i czasowych aż w trzech oddziałach jednocześnie.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Gmach Główny Muzeum


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę