Muzeum Nadwiślańskie czeka wielki remont

Skomentuj (2)

Jest duży powód do radości, szczególnie dla wszystkich miłośników kultury. Muzeum Nadwiślańskie otrzymało dofinansowanie na remont konserwatorski i modernizację ekspozycji w zabytkowych obiektach.

Jeszcze w tym roku Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym rozpocznie realizację dużego projektu, w ramach którego przeprowadzony zostanie remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach.

- Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego Muzeum Nadwiślańskie otrzymało dofinansowanie w wysokości 9 713 318,72 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – czytamy w informacji prasowej. – Projekt zrealizowany zostanie w ramach działania „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”. Dofinansowanie wkładu własnego zapewnił Urząd Marszałkowski w Lublinie – wartość całej inwestycji wyniesie niemal 14 mln zł.

Projekt realizowany pod nazwą „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” zakłada przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy muzealnych obiektach zabytkowych oraz w ich otoczeniu. Zakupione zostanie także trwałe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej.

Inwestycja prowadzona będzie w obiektach przystosowanych do celów wystawienniczych i edukacyjnych, w których mieszczą się oddziały i działy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym: Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Manufakturze Muzealnej, Domu z Modliborzyc oraz w Spichlerzu Ulanowskiego, w którym zlokalizowane są ekspozycje Oddziału Przyrodniczego.

W Kamienicy Celejowskiej na przykład wykonany zostanie m.in. remont pokrycia dachowego i pomieszczeń wewnątrz budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych oraz naprawa tynków. Lifting przejdzie także elewacja. Nastąpi też rewitalizacja terenu wokół obiektu, w tym samego patio.

- Co ważne, zmodernizowana infrastruktura wystawiennicza obiektu dostosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówią pracownicy muzeum.

Remont generalny przejdzie także Dom Kuncewiczów. W planach jest również rewaloryzacja ogrodu wraz z małą architekturą i wykonanie zjazdu z drogi publicznej na teren Oddziału.

- Podobnie jak w przypadku Kamienicy Celejowskiej modernizacja infrastruktury wystawienniczej obiektu uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówią pracownicy muzeum. – Takie działania podjęte zostaną również w Spichlerzu Ulanowskich – siedzibie Oddziału Przyrodniczego muzeum Nadwiślańskiego.

W spichlerzu prace remontowe dotyczyć będą głównie konstrukcji drewnianej oraz elewacji. Teren wokół muzeum zostanie zaadaptowany na potrzeby ogrodu edukacyjnego.

Realizacja projektu pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji i stworzy warunki do prezentacji równolegle wystaw czasowych. Jednak prowadzone działania będą się wiązać z wieloma zagadnieniami organizacyjnymi, m.in. z okresowym zamknięciem poszczególnych ekspozycji muzealnych.

- Bieżąca działalność muzealna skupi się przede wszystkim w Gmachu Głównym przy Rynku 19 oraz na terenie Oddziałów Zamek w Janowcu i Grodzisko Żmijowiska – zapowiadają władze kazimierskiego muzeum. – Liczymy na Państwa wyrozumiałość i przychylność, gdyż zaplanowany szeroko zakres prac pozwoli rozwiązać wiele dotychczasowych problemów. Przy okazji Muzeum Nadwiślańskie zyska zupełnie nowe oblicze, gdyż podniesiemy znacznie standard wystaw stałych i czasowych aż w trzech oddziałach jednocześnie.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę