Na świętego Floriana

Skomentuj (25)

Dbają o bezpieczeństwo, pomagają i integrują lokalne społeczności.Jak podaje Informacyjna Agencja Samorządowa, władze Kazimierza Dolnego chcąc docenić zasługi strażaków, zbiorą się w piątek 7 maja na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwołanej wyłącznie z okazji Dnia Strażaka.

W Gminie Kazimierz jest 7 jednostek OSP w: Bochotnicy, Dąbrówce, Rzeczycy, Skowieszynku, Wierzchoniowie, Witoszynie i najstarsza, bo ponad 100-letnia - w Kazimierzu. Dwie z nich: w Kazimierzu i Bochotnicy działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Kierowców z tej pierwszej jednostki na stałe zatrudnia samorząd.

 

- Ze względu na specyfikę miasteczka: zwartą zabudowę, wiele zabytków i drewnianych budynków, strażacy w Kazimierzu dyżurują właściwie 24 godziny na dobę - mówi burmistrz Grzegorz Dunia.

 

Podkreśla, że członkowie OSP ze wszystkich jednostek, oprócz gaszenia pożarów, wykonują wiele innych zadań, m.in. zabezpieczają mieszkańców i ich dobytek przed powodziami, usuwają skutki wichur i innych kataklizmów oraz integrują i aktywizują lokalne społeczności. Każda jednostka OSP ma bowiem do dyspozycji remizy, które spełniają także rolę świetlic wiejskich. Choć formalnie stanowią one mienie gminy, to dbają o nie strażacy.

Szczególnie widoczny jest udział reprezentacji OSP z pocztami sztandarowymi w uroczystościach państwowych i religijnych.

Dzięki wsparciu samorządu do OSP zaoisuje się coraz więcej przeważnie młodych ludzi, w tym także dziewcząt. Dziewczęce lub kobiece drużyny ratowniczo – gaśnicze działają już m.in. w: Rzeczycy, Skowieszynku, Wierzchoniowie i Witoszynie.

- Rola OSP jest nie do przecenienia i właśnie dlatego chcemy ich uhonorować podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej - informuje burmistrz Kazimierza.

Podczas obrad każda jednostka będzie mogła zaprezentować swoją historię, pochwalić się osiągnięciami oraz przedstawić swoje potrzeby. Część z nich już jest realizowana. M.in. w 2007 roku jednostka w Kazimierzu otrzymała nowy średni wóz strażacki, a jeszcze w tym roku, za pieniądze z Unii Europejskiej, gmina kupi kolejne samochody, specjalistyczne ubrania i sprzęt.

Nadzwyczajna, strażacka sesja Rady Miejskiej rozpocznie się o 9.30 w remizie OSP w Wierzchoniowie.

Badania socjologiczne wykazują, że wśród instytucji publicznych strażacy cieszą się od lat największym zaufaniem. Zarówno w Polsce jak i w Europie ufa im około 95 procent badanych.

 

źródło: Informacyjna Agencja Samorządowa

Skomentuj


Dodane komentarze (25)

 • MARIANEK
  PODZIELAM ZDANIE BOCHOTNICY. PROSIMY SERDECZNIE PANA ANDRZEJA O ODDANIE KLUCZY:) POZDRAWIAM
 • Bochotnica
  chcialbym podkreslic, iz remiza osp w bochotnicy jest przeznaczona na cele duchowe i do wykorzystnia przez wladze rzadzace nia, a do swietlicy wiejskiej jej daleko. MY CHCEMY NA SILOWNIE!!!
 • Karol
  Ja jestem pewny że Grzegorz Dunia wygra - BEZWZGLĘDNIE
  Pozdrawiam
 • Ola
  Oczywiście , jakie są fakty zobaczysz przy najbliższych wyborach .
 • lechu
  Olu, mekką artystów malarzy i architektów było i jest, ale za Duni dopiero zacząl się muzyczny festiwal, którego z tego co czyatm, juz zazdrosici nam wiele miasteczek, a filmowy był bardzo zagrozony, a wlasnie za Grzeisa rozkwitl na nowo, faktom sie nie zaprzeczy
 • Beata
  Właśnie , zbliżają się wybory ja wam powiem na kogo macie głosować . Ja się znam najlepiej . Mam tu biznes , więc wiem kto ma prawo rządzić
 • urzednik
  kiedys andrzejek liczyl na nas teraz grzesio - nic z tego- dlaczego druchowie dyzurni z kazimierza (no moze nie wszyscy) sa zastraszeni wielka bajka jak potrzeba sie pokazac to sa strazacy gdy oni potrzebuja ...
  nie dajcie sie chlopaki wszystko mozna zmienic wybory sie zblizaja
 • Ola
  Myślałam ze mekką artystów było dużo wcześniej hmmmmm ale może się mylę .
 • Zbycho
  tak to jest prawda, wydarzenia te, firmowane i patronowane pzrez Grzegorza Dunię, sa coraz bardziej medialne i nasze miasteczko zaczyna funkcjonowac jako mekka artstow, piekne urokliwe, miasto wysokiej kultury, tej przez duże "K", a sam burmistrz reprezentuje nas zawsze elegancko i wytwornie, a nie jak inne buroki
 • Strażak
  i ja uważam, że wiele robi dobra dla miasteczka robi Dunia, wystaral sie o fundusze europejskie by zbudowac baze kulturalna na zamku, już, od poczatku swej kadencji sprowadza najwspanialszych artystow: instrumentalistow, aktorow, śpiewaków, filmowcow...wszystko po to by przyjeżdżala elita, bogaci ludzie, dyr i prezesi wielkich firm, do naszego miasteczka, ktorzy go nie zdewastuja, jak czyni to rozwrzeszczana mlodzież w innych regionach kraju, a zostawia dla mieszkancow konkretne pieniadze
 • baśka
  a czy jest od stania przy grobie Pańskim? są wszędzie tam gdzie jest potrzeba i dobrze, że burmistrz to dostrzega i docenia
 • Ola
  coś mi się zdaje że straż pożarna nie jest od wieszania banerów reklamowych
 • baśka
  jeśli chodzi o kabaret, to sama widziałam jak przy ostatnim festiwalu przed spektaklem rewiowo-kabaretowym strażak pomagal rozkladac banery sponsorow, widzialam tez na uroczystosciach ostatnich wielkanocnych, zatem nasi strazacy sa i do tanca i do rozanca, nie nudza sie miedzy pozarami, a i w wekend majowy byly ze dwa
 • Koń
  do do dobrze strażaku , oj kabaret z tych małolatów.
 • straznik
  A ja Tobie płomieni do sufitu, takich aby Koń się uśmiał - do do Ciebie koniu hahahaha
 • Koń
  a ja tobie strażaku znajomości języka ojczystego ha ha ha ha ha ha
 • sam
  Do Łukasza. Jak jesteś taki madry to spróbuj pobawic się w remizie w Bochotnicy. Życzę powodzenia. Remiza jest zamknięta na cztery spusty.
 • Strażak
  Widzę,że głupota ludzka nie zna granic....Co wy macie do Burmistrza Duni???W po rownaniu do poprzednika przynajmniej coś robi dla tej straży i nikt tego nie może zaprzeczyć.Nowy samochód w Kazimierzu i zaraz ma być drugi,z karasowane w Bochotnicy i we Wieżchoniowie samochody to niby nic takiego???No to ja wam gratuluje wszelakiej orjętacji!!
 • Tadek
  Mam pomysła! Każdy nowowybrany burmistrz powinien natychmiast po zaprzysiężeniu zostać zakneblowany i zamknięty w najgłębszych lochach pod urzędem na całą kadencję. Wtedy nikt nigdy nie posądzi go o nic. I nie będzie kampanii, i nic w ogóle nie będzie, i narzekać na co nie będzie.
 • Łukasz
  Nie wiem wiele o wyborach i nie bardzo mnie one interesują, ale z tymi remizami to akurat prawda. Sam chodzę do świetlicy środowiskowej gdzie można się nieźle pobawić, a żadnego picia nie ma. Tak jest w Rzeczycy i wszystkich miejscowościach o których wiem w okolicy - remizy są otwarte dla młodzieży. Wystarczy czasem spytać kogoś z młodzieży a nie siać plotki.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę