Stulecie Kazimierskiej Straży Pożarnej

Skomentuj (4)
Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna liczy sobie sto lat. Od roku 1906 chroni Miasteczko i okolicę przed pożarem, służy pomocą podczas powodzi i innych klęsk żywiołowych, a w czasie uroczystości religijnych i patriotycznych reprezentuje służby mundurowe.
Straż Ogniowa w Kazimierzu powstała na początku XX wieku z inicjatywy panów Ulanowskiego i Rucińskiego, którzy zainicjowali powstanie drużyny strażackiej w drewnianym w dużej części Miasteczku. Konna straż funkcjonowała w Kazimierzu z powodzeniem jeszcze na początku lat 60 - tych XX wieku, wkrótce jednak pojawił się w jej wyposażeniu pierwszy wóz bojowy marki Star 25. Dziś kazimierscy strażacy w razie potrzeby uruchamiają dwa wozy bojowe o łącznej pojemności 5 tys. litrów wody. Pod koniec bieżącego roku placówka doposażona zostanie o nowy wóz bojowy marki Renault o podobnej pojemności. Dzięki temu, że jako jedna z nielicznych jednostek w powiecie kazimierska OSP ma w swoim składzie 5 strażaków zatrudnionych na pełnym etacie, pełniących dyżur całodobowy, jest w stanie w ciągu kilku minut sformować grupę do wyjazdu. Średnio 40 razy w roku kazimierscy ochotnicy wyjeżdżają do pożarów, nie licząc wyjazdów do podtopień czy powalonych drzew.

Dziś w szeregach kazimierskiej OSP jest 55 strażaków, w tym 25 czynnych. Najstarszy z nich to Mundek Werman, rocznik 38, który w straży służy od 1956 r. Najważniejsze, że bycie strażakiem w Kazimierzu to powód do dumy i nie brakuje młodych, którzy są gotowi w każdej chwili biec do pożaru. Moda na bycie strażakiem nie przemija.

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna sto lat istnienia odnotowała w roku ubiegłym, uroczystości rocznicowe zaplanowano jednak na wrzesień br. 16 września na kazimierskim rynku odbędzie się msza polowa, podczas której nastąpi poświecenie sztandaru, który następnie zostanie przekazany Kazimierskiej Straży Pożarnej. Z tej okazji wydana zostanie broszura na temat historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu.

Program uroczystości:

10.30 - msza święta na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym
11.30 - rozpoczęcie obchodów jubileuszowych i wręczenie sztandaru
12.30 - koncert orkiestry dętej z Opoki

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę