145 lat straży pożarnej w partnerskim Staufen

Skomentuj (11)

zobacz więcej (21)

Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza uczestniczyła jesienią tego roku w obchodach 145 – lecia straży pożarnej partnerskiego miasta Staufen. W następnym roku straż niemiecka przyjedzie z rewizytą na podobne uroczystości w Kazimierzu.

Uroczystości strażackie w Staufen trwały dwa dni. Program obchodów 145 – rocznicy istnienia straży staufeńskiej zawierał imprezy dla wszystkich mieszkańców miasteczka – dzieci uczestniczyły w zręcznościowych zabawach strażackich, a starsi jako widzowie – w pokazach ratowniczych. Centralnym punktem uroczystości była msza święta w kościele św. Anny, podczas której dokonano poświęcenia daru władz miasta dla straży – dużej drabiny z wysięgnikiem, która uczestniczyła także w pokazach strażackich – symulowano akcję wynoszenia z okna płonącego budynku człowieka na noszach. Strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek okolicznych miasteczek niemieckich i francuskich wzięli udział w specjalistycznych ćwiczeniach w ustawionych piętrowo metalowych kontenerach symulujących budynek mieszkalny, gdzie temperatura w czasie akcji dochodziła do 300 stopni C. Kazimierscy strażacy zostali zaproszeni do udziału w podobnych ćwiczeniach podczas kolejnej wizyty.

Współpraca ze Staufen – niemieckim miasteczkiem turystycznym w Badenii, u podnóża Gór Schwarzwaldu – rozwija się nieprzerwanie od 1992 r., kiedy to Kazimierz odwiedziła oficjalna delegacja miasta Staufen. Dwa lata później 24 lipca 1994 r. przedstawiciele władz samorządowych Kazimierza z burmistrzem Giermasińskim na czele podpisali w Niemczech porozumienie partnerskie. Odtąd oprócz oficjalnych kontaktów między władzami miast nawiązywała się i zacieśniała współpraca między instytucjami i mieszkańcami obu miasteczek. Szczególnie aktywne są kontakty między polskimi i niemieckimi strażakami. Przyjacielskie więzi utworzyły się też między kościołami obu parafii. Wspólne projekty realizują kazimierscy i staufeńscy malarze, rękodzielnicy, chóry, orkiestry i zespoły dziecięce. Latem tego roku podczas oficjalnej wizyty delegacji kazimierskiej w Staufen pięknie zaprezentował się na staufeńskim runku zespół pieśni i tańca „Kazimierz” prowadzony przez Monikę Kubiś – Arbuz. Również od tegorocznych wakacji młodzież ze Policealnej Szkoły Hotelarskiej w Zespole Szkół nad Wisłą korzysta z możliwości wyjazdu na praktyki zawodowe w Staufen. W tym roku także nawiązana została również współpraca między klubami sportowymi obu miast i w czerwcu roku następnego – kiedy przyjedzie delegacja niemiecka do Kazimierza – rozegrany zostanie mecz pomiędzy drużyną Orłów Kazimierz a piłkarską reprezentacją Staufen.

Ale najważniejsze we współpracy obu miast jest to, że oficjalnie nawiązane kontakty docierają pomiędzy opłotki - zawiązują się prywatne przyjaźnie mieszkańców Kazimierza i Staufen, które trwają mimo 1500 kilometrowej odległości dzielącej obie miejscowości.

Fot. Z archiwum OSP Kazimierz Dolny

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Drugi anonim (gość)
  tak anonimie ,zgadza się ... też tam jestem :)
 • Esa (gość)
  Czyli jak w takim razie?
 • zenek (gość)
  Esa
  mam konkretne pomysły. ale konkretne rozmowy muszą odbyć się nie na odległość
 • Esa (gość)
  Do zenka: nie zawsze współpraca międzynarodowa musi odbywać się na najwyższym w mieście szczeblu, myślałam, że masz jakieś konkretne propozycje. Jeśli nie - dziękuję, pozostaję przy Ukrainie.
 • zenek (gość)
  Proponuję porozmawiać z radą miasta jak ona to widzi bo to od nich będzie zależalo.
 • Esa (gość)
  Zenek - interesują - nawiązałabym, co proponujesz?
 • Anonim (gość)
  jestam tam na zdjęciu w zespole
  śpiewakliśmy wtedy chyba barke
 • zenek (gość)
  Eska - a pozostałe kraje nie interesują cię, nie chciałabyś nawiązać współpracy.
 • Esa (gość)
  Do zenka: Zajrzyj do newsa "Koszczycowcy na zielonej Ukrainie". Tam też jest o współpracy Kazimierza ze Wschodem właśnie.
 • zenek (gość)
  No ładne to Staufen i popieram dalszą współpracę, ale do innych miast w eurpie jest o wiele bliżej np miasta ukraińskie, węgierskie słowackie, czy nawet dawne nasze białoruskie - są to sasiedzi zza miedzy i teraz gdy my jesteśmy w unii to moim zdaniem bardziej w tych państwach należałoby szukać współpracy i pokazywać to bogactwo unii i zmiany jakie zaszły u nas - a za bugiem jest naprawdę ładniej jak w Staufen - byłem i tam i tu zapewniam wrażenia niesamowite.
 • sułek (gość)
  ...i małżeństwa!!!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę