Na przeglądzie teatrzyków o wojnie

zobacz więcej (19)

Tematem tegorocznej, dziewiętnastej już edycji Przeglądu Teatrzyków Szkolnych, organizowanego co roku przez Bibliotekę Miejską w Kazimierzu Dolnym, jest literatura polska okresu II wojny światowej.

Przeglądy Teatrzyków Szkolnych organizowane są corocznie od blisko dwudziestu lat. Każdej jesieni młodzi artyści z terenu całej gminy prezentują swoje umiejętności aktorskie na jednej scenie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest miejscowa Biblioteka Publiczna, oddział Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

Każda kolejna edycja to jakby nowe otwarcie, nowa tematyka. Były już legendy polskie, scenki z historii Polski, baśnie braci Grimm, twórczość Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Tematem przewodnim tegorocznej edycji przeglądu była literatura polska okresu II wojny światowej.

- W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, stąd taki właśnie temat – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. - Przygotowanie programów i sam występ wymagały zapoznania się z trudną historią II wojny światowej w Polsce. Młodzi ludzie, którzy występowali, jak i ci, którzy byli na widowni mogli zobaczyć i wczuć się w niełatwe życie swoich rówieśników sprzed 80 lat.

W XIX Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych wzięły udział cztery grupy teatralne: dwie z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym -  kl. I „Polska moja Ojczyzna” (przygotowana przez Agnieszkę Wawrzycką i Monikę Kubiś – Arbuz) oraz kółko miłośników historii z klas IV-VIII „80. rocznica wybuchu II wojny światowej” (przygotowane przez Marcina Pisulę) a także jedną grupę ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy - grupa teatralna z klas V- VIII „Wspomnienia wojenne” (przygotowana przez Monikę Grudę, Elżbietę Bogusz i Andrzeja Pisulę) i jedną grupę ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy - kl. VI „I wtedy wybuchła wojna…” (przygotowaną przez Agnieszkę Turek).

- Grupy teatralne zmierzyły się z trudnym tematem – mówi Anna Piłat. - Programy były ciekawie przygotowane i z wielką dbałością o prawdę historyczną. Aktorzy zaprezentowali sceny i wzruszające pieśni z okresu II wojny światowej. W występy wplecione były też wiersze. Wielkie gratulacje dla opiekunów grup i występujących w przeglądzie młodych ludzi.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę