Na przeglądzie teatrzyków o wojnie

zobacz więcej (19)

Tematem tegorocznej, dziewiętnastej już edycji Przeglądu Teatrzyków Szkolnych, organizowanego co roku przez Bibliotekę Miejską w Kazimierzu Dolnym, jest literatura polska okresu II wojny światowej.

Przeglądy Teatrzyków Szkolnych organizowane są corocznie od blisko dwudziestu lat. Każdej jesieni młodzi artyści z terenu całej gminy prezentują swoje umiejętności aktorskie na jednej scenie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest miejscowa Biblioteka Publiczna, oddział Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

Każda kolejna edycja to jakby nowe otwarcie, nowa tematyka. Były już legendy polskie, scenki z historii Polski, baśnie braci Grimm, twórczość Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Tematem przewodnim tegorocznej edycji przeglądu była literatura polska okresu II wojny światowej.

- W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, stąd taki właśnie temat – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. - Przygotowanie programów i sam występ wymagały zapoznania się z trudną historią II wojny światowej w Polsce. Młodzi ludzie, którzy występowali, jak i ci, którzy byli na widowni mogli zobaczyć i wczuć się w niełatwe życie swoich rówieśników sprzed 80 lat.

W XIX Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych wzięły udział cztery grupy teatralne: dwie z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym -  kl. I „Polska moja Ojczyzna” (przygotowana przez Agnieszkę Wawrzycką i Monikę Kubiś – Arbuz) oraz kółko miłośników historii z klas IV-VIII „80. rocznica wybuchu II wojny światowej” (przygotowane przez Marcina Pisulę) a także jedną grupę ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy - grupa teatralna z klas V- VIII „Wspomnienia wojenne” (przygotowana przez Monikę Grudę, Elżbietę Bogusz i Andrzeja Pisulę) i jedną grupę ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy - kl. VI „I wtedy wybuchła wojna…” (przygotowaną przez Agnieszkę Turek).

- Grupy teatralne zmierzyły się z trudnym tematem – mówi Anna Piłat. - Programy były ciekawie przygotowane i z wielką dbałością o prawdę historyczną. Aktorzy zaprezentowali sceny i wzruszające pieśni z okresu II wojny światowej. W występy wplecione były też wiersze. Wielkie gratulacje dla opiekunów grup i występujących w przeglądzie młodych ludzi.

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę