Na czym jeździli nasi przodkowie?

Skomentuj (12)

zobacz więcej (12)

Wystawa sprzętu zimowego w Gminnym Zespole Szkół otworzy kolejną edycję Zimiernikejszyn. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć, jakiego sprzętu do uprawiania sportów zimowych używali jeszcze nie tak dawno kazimierzacy.

Narty, buty narciarskie, łyżwy, sanki, akcesoria związane z dawnym stokiem narciarskim, które jeszcze nie tak dawno służyły kazimierzakom do uprawiania sportów zimowych będzie można zobaczyć na wystawie w muzeum szkolnym Gminnego Zespołu Szkół organizowanej na inaugurację VI edycji Zimiernikejszyn. Na wystawie zobaczymy eksponaty uratowane z dawnej szkoły, ale także przyniesione przez uczniów - członków szkolnego koła historycznego  i dorosłych mieszkańców Kazimierza. Najstarsze eksponaty mają sto lat.

- Co roku w czasie Zimiernikejszyn prowadzę spacery po tych miejscach Kazimierza, w których jeszcze nie tak dawno jeżdżono na sankach, nartach czy łyżwach. Teraz chciałem pokazać, jakiego sprzętu używano do tych zabaw - mówi inicjator wystawy Marcin Pisula, nauczyciel historii z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. - To dla dorosłych kazimierzaków pewnego rodzaju powrót do czasów młodości, kiedy się na tych nartach czy sankach jeździło. W ogóle to było wielkie marzenie: taki sprzęt wtedy posiadać!

Otwarcie wystawy w piątek 25 stycznia o godzinie 14.14 w budynku Gminnego Zespołu Szkół.

W ramach tegorocznego Zimiernikejszyn zaplanowano dwie wędrówki po kazimierskich drogach i bezdrożach. W piątek tuż przed północą o godzinie 23.23 odbędzie się Nocna Paprowędrówka, a w sobotę o godzinie 10.33 spod studni w rynku wyruszy rajd z Marcinem Pisulą.

- To będzie okazja, by zobaczyć pozostałości dawnego wyciągu

narciarskiego w Kazimierzu Dolnym i sprawdzić, czy w okolicy baszty istnieje źródełko, gdzie niegdyś kazimierzacy szusowali na łyżwach.

Program Zimiernikejszyn 2019

 

PIĄTEK 25.01

14.14
- OTWARCIE WYSTAWY STARYCH SPRZĘTÓW ZIMOWYCH w Szkole Podstawowej /wjazd free/
17.77 - PRZEGOŚĆ PIOTR ŻUREK/Trzeci Księżyc wjazd free/
19.19 - TEŚCIOWA ŚPIEWA - koncert
20.20 - ENDO & FRENCHY - afterparty
23.23 - Nocna Paprowędrówka.

Wszystkie sytuacje odbywają się w Trzecim Księżycu na Małym Rynku. Wstęp na koncert i afterparty 15 zł.

SOBOTA 26.01


10.33 - PRZETUBYLEC. SPACER Z KAZIMIERSKIM PRZEWODNIKIEM I PRZYJACIELEM MARCINEM PISULĄ. Barwne opowieści o tradycjach łyżwiarskich Kazimierza i nie tylko /zbiórka pod studnią "Artystyczną", free/
11.11 - PRZEGOŚĆ - MICHAŁ EL MAGIKO NIEWĘGŁOWSKI/ArtLoch wjazd free, na trzeźwo/
12.12 - 14.14 -  IMPREZA NA STOKU!! ZJAZDY W PRZEBRANIACH!!! /Stacja Narciarska Kazimierz wjazd free/
15.15 - PRZEGOŚĆ - KAROL MARCINKOWSKI/Trzeci Księżyc wjazd free/
17.17 - PRZEGOŚĆ - MARCIN OSMAN/Trzeci Księżyc wjazd free/
19.19 - BRODACZE LIVE ACT - koncert
20.20 - ENDO, FRENCHY i SYLWIA DYNEK
20.55 - SUNNYLAND - koncert
23.23 - DJ KOZAK - afterparty

Cała impreza od 19.19 odbywa się w Zajeździe Piastowskim wjazd 35zł.

NIEDZIELA 27.01

13.13 - POKAZ TAJNYCH FILMÓW Z WTE - Warszawskiej Turystyki Ekstremalnej /Trzeci Księżyc albo Przystanek Korzeniowa wjazd free/
15.15 - ŚMIECHOTEKA z MC PACZUCHĄ - pożegnalne śmianko i przytulanko /Trzeci Księżyc albo Przystanek Korzeniowa wjazd free/
18.00 - KATOLE BEZ SPINKI - Msza w Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały wyłączone. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • Marcin Pisula
  Szanowni Państwo, dziękuję za duży oddźwięk mojej akcji. Wpłynęło ponad 50 eksponatów, w tym połowa nart. Najstarsze narty i sanki pochodzą jeszcze sprzed wojny. Widoczne na zdjęciu czerwone sanki rzeczywiście jeszcze niedawno służyły do zajęć sportowych w naszej szkole, ale mają one już 50 lat. Wystawa ma charakter głównie edukacyjny, i przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Proszę się więc nie dziwić, że 50- letni sprzęt, może być zaliczany do nart i sanek przodków, może nie wszystkich ale siedmio czy dziesięciolatków to już możliwe.
  Planuję w przyszłości wystawę sprzętu RTV i AGD, a potem starych zabawek. Proszę więc nie wyrzucać starych a ciekawych rzeczy. Zapraszam na wystawę.
  • @ kustosz Pisula
   Z nieba Pan mi spadł ! Przyjeżdżaj Pan wywrotką najlepiej i zabieraj za darmo: pralka Frania, telewizor Rubin, radio Okiean, roczniki Murziłki i Pioniera, Wołga cała albo na części i moje buty z wojska (z onuckami)
  • pijany znad Grodarza
   Pan Marcin poważnie, co bardzo popieram, a Ty ?. Jajcarz ? Wiem, że wśród jaj są zbuki ?

   ps. teraz wszyscy wiedzą. Wstydzisz się ?
  • elo elo
   Ja też poważne. Całkiem niedawno do PSZOK'u wyrzuciłem epoxy 3100 polsportu z wiązaniami gama. Ale jako "przodek" powinienem zostawić dla potomnych...
 • elo elo
  Ja odnajduje tak różne typy wiązań na których całkiem niedawno jeździłem. Widać też jestem już przodkiem...
 • NBMM
  Przodkowie? Jeździłam na sankach widocznych na zdjęciu na lekcji w-f jakieś 20 lat temu. Chyba czas szukać kwatery, M. 30 lat.
 • psychoterapeuta
  Mario! nie napinaj się! wyluzuj, napij się wody, połóż się w cieniu i oddychaj głęboko. Lepiej? lepiej!
  • Stary Dred
   No właśnie o" Ten Luz"chodzi "Prze"psychoterapeuto . Wszędzie luz? w szkole, w sklepie ,na dworcu itd. i jeszcze w kosciel , czy tego chcemy ?
   Czy dzisiejszość polega na lekceważeniu ,wysmiewaniu wszystkiego co bylo ważne i święte dla Naszych Dziadków?
 • Maria
  Katole bez spinki - jak tam można nazwać. Boso na ślubie teraz katole. Pytam się gdzie jest szacunek. I jeszcze jest widzę na to przyzwolenie. Oburzające
  • artek
   Pan Jezus też chodził boso więc moze się nie obrazi :)
  • Maurycy z Bochotnicy
   A Maria jeździła na osiołku. Poza tym w kolekcji sanek po "przodkach" brakuje worka po moczniku wypełnionego słomą.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę