Młoda Polska Filharmonia (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (8)

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2012 zamknął niezwykły koncert. Na rynku przed kazimierską publicznością pod dyrekcja Adama Klocka wystąpiła orkiestra Młoda Polska Filharmonia.

Kazimierski rynek w ostatnią noc szóstej edycji festiwalu filmowego Dwa Brzegi wprost oszalał. Jeśli komuś z mieszkańców Kazimierza udało się przespać spokojnie koncert we własnym łóżku, to na pewno obudziły go brawa. Owacja na stojąco trwała blisko 3 minuty!


Sprawcą „całego zamieszania” była Młoda Polska Filharmonia – orkiestra złożona z 39 młodych utalentowanych muzyków wybranych spośród uczniów szkół muzycznych podczas eliminacji ogólnopolskich.


- Grupa Zwierciadło od lat promuje ludzi z pasją i zjawiska niezwykłe w kulturze i sztuce. Młoda Polska Filharmonia takim zjawiskiem właśnie jest – tak Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło zapowiadała koncert młodej orkiestry.


Młoda Polska Filharmonia to orkiestra młodzieżowa i młoda, bo istnieje dopiero od roku. Koncert w Kazimierzu jest elementem ich drugiej trasy koncertowej, podczas której muzycy prezentują repertuar spoza muzyki klasycznej – specjalne aranże  popularnych utworów na orkiestrę m.in. Led Zeppelin, Skunk Anansie, Czesława Niemena, Duffy czy Michaela Jacksona.


Orkiestrą dyrygował jej dyrektor artystyczny Adam Klocek, który w Kazimierzu pojawił się nie po raz pierwszy. Melomani pamiętają go chociażby z letnich koncertów organowych w farze.


W Kazimierzu młodzi muzycy wystąpili z Aleksandrą Galewską – utalentowaną młodą artystką, znaną szerszej publiczności z programu „The Voice of Poland”. Oprócz popularnych coverów zaśpiewała ona swoje własne kompozycje autorskie zaaranżowane na orkiestrę.


Z Młodą Polska Filharmonią zagrali również znakomici muzycy: Robert Kubiszyn – kontrabasista, gitarzysta basowy, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Michał Dąbrówka jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów.


- Wpisując się w ideę Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pokazujemy, że sztuka nie ma granic, że muzyka nie ma granic – mówiła Tamara Surman. – Mamy aranże na orkiestrę klasyczną, mamy popularne przeboje, mamy znakomitych muzyków jazzowych i popularnych.


Koncert Młodej Polskiej Filharmonii – Kazimierz był jednym z 3 miast na tegorocznej letniej trasie koncertowej orkiestry – doceniła kazimierska publiczność. Owacje trwały dłużej niż w Warszawie, co artyści docenili bisem. Czy przebił nas Wrocław – ostatni na ich liście koncertowej?


Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę