Grodarz w roli galerii (video)

Skomentuj (24)

zobacz więcej (12)

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w wyschniętym kanale rzeki Grodarz odbyła się trzecia już wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jej otwarciu towarzyszył koncert Dziadów Kazimierskich.

Rzeka przepływająca przez miasto jest jak w człowieku krwioobieg. Daje mu życie. Taką życiodajną wodą jest w Kazimierzu nie tylko Wisła, której miasto zawdzięcza swój rozkwit, ale również Grodarz – rzeka swego czasu graniczna, nad którą koncentrowało się codzienne zwyczajne życie. Dziś Grodarz kojarzy się głównie z ocembrowanym miejscową opoką potężnym korytem – najczęściej pustym.

Od trzech lat w okresie festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wypełnia się ono jednak inną, także swoistą dla Kazimierza treścią, która stanowi o jego istocie – sztuką. Tu od trzech lat swoje wystawy organizuje Kazimierska Konfraternia Sztuki –stowarzyszenie artystów miłośników Kazimierza, kontynuujących tradycje kolonii artystycznej. Pomysł zorganizowania tutaj tak nietypowej galerii zaczerpnięto – jak podaje sam pomysłodawca dr Waldemar Odorowski – ze spektaklu telewizyjnego „Drugie zabicie psa” wg Marka Hłaski w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, gdzie Grodarz gra rolę… uliczki jednego z izraelskich miast. W końcu droga to także arteria, tyle że lądowa…

Podczas VI Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 3 – 4 sierpnia odbył się w tym miejscu trzeci wernisaż malarstwa kazimierskich konfratrów sztuki. Cembrowina Grodarza stała się znowu ścianą nietypowej galerii, na której zawisły prace blisko 30 artystów.

Wernisaż uświetnił koncert zespołu „Dziady Kazimierskie” z letnim repertuarem osadzonym niejednokrotnie w przestrzeni miasteczka nad Grodarzem. Żeby nie było wątpliwości, że Grodarz to jednak rzeka, scenę zaimprowizowano na pychówce – drewnianej łodzi, o której również śpiewali muzycy przy łkaniu hawajskiej gitary. Widownia natomiast zajęła miejsca niczym w greckim amfiteatrze – Grodarz zapewnia wprost doskonały kontakt z artystami.

Wernisaż – określany jako III Kanał Sztuki – już się zakończył. Kazimierscy konfratrzy zapowiedzieli jednak kolejną wystawę już wkrótce – 18 sierpnia w Kamienicy Celejowskiej odbędzie się aukcja charytatywna ich obrazów na rzecz jednego z członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Zapraszamy.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę