Mieszkańcy Kazimierza mówią: nie!

Skomentuj (51)

Czym tak naprawdę jest projekt smart city? Dlaczego budzi on tak wiele kontrowersji? Mieszkańcy Kazimierza Dolnego domagają się od władz miasta konkretnych informacji i wyrażają swój zdecydowany sprzeciw przeciwko technologii 5G w Miasteczku.

Na piątkowe zebranie zorganizowane przez Samorząd Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego przyszło wiele osób. Przez dwie godziny trwała dyskusja o kluczowych problemach, z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy oraz planach na przyszłość. Najwięcej kontrowersji wśród lokalnej społeczności budzi jednak temat smart city.

- Będziemy mieli smart city od giganta T-mobile, a w ramach tego Internet 5G. Szczegółów umowy nikt nie zna, ponoć ciągle są w fazie negocjacji – czytamy w serwisie społecznościowym na profilu Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego. – Niejasne są korzyści, jakie mieszkańcy Kazimierza Dolnego mogą mieć z instalacji sieci 5G. Słyszymy tylko ogólniki, o wzroście jakości życia i nowoczesności. Wielkie koncerny nie robią niczego za darmo, dlatego warto, aby uczciwi dziennikarze, ale i naukowcy rzetelnie prześwietlili sprawę i przedstawili wszystkie za i przeciw, nie karmiąc nas frazesami o postępie, promocji miasta itd. Rozumiem obawy mieszkańców dotyczące zdrowia. Technologia ta jest w fazie eksperymentów, co może budzić pytania, dlaczego przeprowadzać je właśnie na nas.

Trudno przewidzieć, jakie zdanie na temat tego projektu ma cała lokalna społeczność, jednak zdecydowana większość obecnych na zebraniu mieszkańców nie chce, by umowa pomiędzy T-Mobile a Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym została podpisana.

By wyrazić swój sprzeciw, mieszkańcy w porozumieniu z przedstawicielami Rady Miejskiej obecnymi na zebraniu, przygotowali i podjęli stosowną uchwałę mieszkańców. W treści pisma skierowanego do władz Miasteczka informują o swoich wątpliwościach i zaniepokojeniu planami wprowadzenia nowej technologii 5G, a także domagają się organizacji spotkania z mieszkańcami, podczas którego przedstawione zostaną konkretne informacje dotyczące projektu.

- Od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na temat planów stworzenia w Kazimierzu smart city, upłynęło już sporo czasu, a my nadal nie znamy szczegółów tej inwestycji – mówi jeden z mieszkańców. – Nie wiemy, na jakim etapie są rozmowy pomiędzy T-Mobile a Urzędem Miasta ani jak to wszystko miałoby wyglądać. Karmi się nas jakimiś ogólnymi hasłami, które bardzo ładnie brzmią, ale nie wnoszą nic nowego.

Podobną petycję skierowaną do władz Kazimierza skierowała miejscowa młodzież, która również jest przeciwna wprowadzeniu technologii 5G w Miasteczku.

Do tematu powrócimy.

Skomentuj


Dodane komentarze (51)

 • mar
  rzeczyca zero zasiegu .
 • jak żyć?
  W dużej części Kazimierza nie ma nawet cyfrowego sygnału telewizyjnego MUX 1, MUX 2, MUX 8. Nie mówię oczywiście o TVP (MUX 3), bo to [...].
 • Obserwujacy
  Jest to super technologia, która będzie bardzo pomocna np w monitorowaniu parkingów i informowania kierowców gdzie są wolne miejsca. Będzie można precyzyjnie i uczciwie policzyć ile samochodów w danym czasie było na konkretnym parkingu. Zatem będzie to bardzo pomocne dla właścicieli parkingów w wyliczenia zysku z parkingu a dla Urzędu Skarbowego w wyliczenia podatku. Super rozwiązanie. Popieram.
 • MAX
  [wymoderowano] jak można wciskać że smart city to 5G. CZy jesteśmy ciemnotą? Wygląda na to, że tak skoro można w to uwierzyć. Teraz pewnie się elo elo odezwie.
  • elo elo
   Obrzydliwie manipulujesz. W którym miejscu napisałem że smart city jest tożsame z siecią 5G? Sam napisz co to takiego "smart city" bo jestem ciemnotą, a ty taki oświecony i postępowy!
 • elo elo
  W naszej gminie są białe internetowe i GSM-owe plamy: Rzeczyca, Witoszyn, Wierzchoniów.
  To ich likwidacja jest prawdziwą cywilizacyjną potrzebą a nie jakieś SMARTSITI czy kolejne G.
 • zza Wisły
  Ja ta proponuje wyjechać do Janowca tam cicho swojsko. Nikt się wreszcie nie kłóci jak u Was. I turystów mniej! Internet aż tak nie hula ale też jest.
  • zxy
   Mieszkałem trochę w Janowcu w 2006 roku. Miało to wiele zalet ale różne frakcje zwalczały się w bardzo prymitywne sposoby gorzej niż w Kazimierzu.
  • miejscowa
   To nieprawda! Nie było w Janowcu nawet w najgorszym okresie referendum tyle tego hajtu co u nas. Potem to się uspokoiło. A tutaj do śmierci niektórzy będą pomawiać i oskarżać. Jak już dorwą się do koryta to dalej będą pluli. To we krwi mają.
  • zxy
   @miejscowa
   Wasze kazimierskie problemy wynikają z tego że wydaje się wam że jesteście jakoś wyjątkowi. Zapewniam cię że tutejsze wojenki, niezdrowe podniecanie się każdą rzeczą dotyczącą bliźniego, zawiść, oskarżenia, plotkarstwo nie są czymś wyjątkowym ani szczególnym. W podobnych co do skali społecznościach działają te same namiętności, a ludzie w swojej podłości są wszędzie bardzo podobni. Co innego w dobrych rzeczach, ta jasna strona ludzkiego świata jest bardzo różnorodna!
 • M.T.
  Trzeźwo patrząc to: 1. wygląda na to, że T mobile czekało do wyborów licząc ze będzie ten sam burmistrz. 2. olali mieszkańców bo nic nam nie pokazali 3. nowe władze coś tam z nimi negocjują ale bez efektu 4. odwieczni krytycy wszystkie po 8 miesiącach się obudzili bo wpadli że to idealny temat by się pokazać 5. burmistrz powinien podziękować tmobile bo myśleli że wszystko mają jak na dłoni 6. i po temacie.
  Ps. za takie chamstwo tmobile dowidznia. Ale w przeciwieństwie do wielu z was powiem, że jasne jest dla mnie jedna dwie korzysci czyli wi fi jednak i reklama Kazimierza przez Tmobile. Tyle by chociaż zrobiło. To kosztuje sporo. Ilu by samorzadowców przyjechało oglądać! O tym jakoś wszyscy zapomnieli. Ale jakoś przeżyjemy i bez tego! Będzie dobrze!
  • T.M.
   1. Temat był poruszany w kampanii przez komitat Wawra.
   2. Promocje to by sobie tu urządziła ta magentowa korporacja bo każdy wie co to Kazimierz i będzie wiedział a marka T-coś tam zaraz zniknie jak era, idea, piwo eb, centertel czy inna [wymoderowano]
   3. Wi-Fi jest dostępne publicznie w wielu miejscach w Polsce i Europie bez reklamy telekomu i G5 nawet w krajach gdzie G4 jest rzadkością.
   4. Dziś każdy w abonamencie ma takie limity transferu danych, że publiczne wi-fi to żadna atrakcja. Roming w UE też uczciwie działa i sobie można z neta nawet za granicą korzystać.
   5. Odwiedzający samorządowcy to żadna korzyść bo Burmistrz musiałby ich podejmować zamiast zajmować się robotą i jeszcze musiał by im stawiać wino czy gorzałę albo obiad.
   6. Niedawno robiono w mieście jakieś testy z antenami dlatego temat odżył.
 • Kaziuk
  Chwile, to czemu nie zaprosili T mobile? Mogli by od razu powiedzieć albo przyznać racje.
  • Nad człowiek
   T-mobile samo się do nas wprosiło z niejasnymi zamiarami. Każda korporacja liczy tylko zyski i nic nie daje za damo. Pytanie jest tylko czy chcemy to kupić i jaka jest prawdziwa cena tego dobrodziejstwa które chcą nam wcisnąć. Tego ci nie powiedzą...
  • Śmigło
   Ale prawie w ogóle nic nie mówią było jedno spotkanie w zeszłym roku i tyle w temacie
  • Nad człowiek
   A po co mają mówić. Dogadują się z władzami i możnymi naszego miasta nad naszymi głowami korzystając z różnych rządowych rekomendacji. Maluczkich mają za bydełko do wydojenia i manipulowania nim przy użyciu technologii jaką dysponują.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2020. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę