Mieszkańcy Kazimierza mówią: nie!

Skomentuj (51)

Czym tak naprawdę jest projekt smart city? Dlaczego budzi on tak wiele kontrowersji? Mieszkańcy Kazimierza Dolnego domagają się od władz miasta konkretnych informacji i wyrażają swój zdecydowany sprzeciw przeciwko technologii 5G w Miasteczku.

Na piątkowe zebranie zorganizowane przez Samorząd Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego przyszło wiele osób. Przez dwie godziny trwała dyskusja o kluczowych problemach, z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy oraz planach na przyszłość. Najwięcej kontrowersji wśród lokalnej społeczności budzi jednak temat smart city.

- Będziemy mieli smart city od giganta T-mobile, a w ramach tego Internet 5G. Szczegółów umowy nikt nie zna, ponoć ciągle są w fazie negocjacji – czytamy w serwisie społecznościowym na profilu Samorządu Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego. – Niejasne są korzyści, jakie mieszkańcy Kazimierza Dolnego mogą mieć z instalacji sieci 5G. Słyszymy tylko ogólniki, o wzroście jakości życia i nowoczesności. Wielkie koncerny nie robią niczego za darmo, dlatego warto, aby uczciwi dziennikarze, ale i naukowcy rzetelnie prześwietlili sprawę i przedstawili wszystkie za i przeciw, nie karmiąc nas frazesami o postępie, promocji miasta itd. Rozumiem obawy mieszkańców dotyczące zdrowia. Technologia ta jest w fazie eksperymentów, co może budzić pytania, dlaczego przeprowadzać je właśnie na nas.

Trudno przewidzieć, jakie zdanie na temat tego projektu ma cała lokalna społeczność, jednak zdecydowana większość obecnych na zebraniu mieszkańców nie chce, by umowa pomiędzy T-Mobile a Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym została podpisana.

By wyrazić swój sprzeciw, mieszkańcy w porozumieniu z przedstawicielami Rady Miejskiej obecnymi na zebraniu, przygotowali i podjęli stosowną uchwałę mieszkańców. W treści pisma skierowanego do władz Miasteczka informują o swoich wątpliwościach i zaniepokojeniu planami wprowadzenia nowej technologii 5G, a także domagają się organizacji spotkania z mieszkańcami, podczas którego przedstawione zostaną konkretne informacje dotyczące projektu.

- Od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze informacje na temat planów stworzenia w Kazimierzu smart city, upłynęło już sporo czasu, a my nadal nie znamy szczegółów tej inwestycji – mówi jeden z mieszkańców. – Nie wiemy, na jakim etapie są rozmowy pomiędzy T-Mobile a Urzędem Miasta ani jak to wszystko miałoby wyglądać. Karmi się nas jakimiś ogólnymi hasłami, które bardzo ładnie brzmią, ale nie wnoszą nic nowego.

Podobną petycję skierowaną do władz Kazimierza skierowała miejscowa młodzież, która również jest przeciwna wprowadzeniu technologii 5G w Miasteczku.

Do tematu powrócimy.

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • mar
  rzeczyca zero zasiegu .
 • jak żyć?
  W dużej części Kazimierza nie ma nawet cyfrowego sygnału telewizyjnego MUX 1, MUX 2, MUX 8. Nie mówię oczywiście o TVP (MUX 3), bo to [...].
 • Obserwujacy
  Jest to super technologia, która będzie bardzo pomocna np w monitorowaniu parkingów i informowania kierowców gdzie są wolne miejsca. Będzie można precyzyjnie i uczciwie policzyć ile samochodów w danym czasie było na konkretnym parkingu. Zatem będzie to bardzo pomocne dla właścicieli parkingów w wyliczenia zysku z parkingu a dla Urzędu Skarbowego w wyliczenia podatku. Super rozwiązanie. Popieram.
 • MAX
  [wymoderowano] jak można wciskać że smart city to 5G. CZy jesteśmy ciemnotą? Wygląda na to, że tak skoro można w to uwierzyć. Teraz pewnie się elo elo odezwie.
  • elo elo
   Obrzydliwie manipulujesz. W którym miejscu napisałem że smart city jest tożsame z siecią 5G? Sam napisz co to takiego "smart city" bo jestem ciemnotą, a ty taki oświecony i postępowy!
 • elo elo
  W naszej gminie są białe internetowe i GSM-owe plamy: Rzeczyca, Witoszyn, Wierzchoniów.
  To ich likwidacja jest prawdziwą cywilizacyjną potrzebą a nie jakieś SMARTSITI czy kolejne G.
 • zza Wisły
  Ja ta proponuje wyjechać do Janowca tam cicho swojsko. Nikt się wreszcie nie kłóci jak u Was. I turystów mniej! Internet aż tak nie hula ale też jest.
  • zxy
   Mieszkałem trochę w Janowcu w 2006 roku. Miało to wiele zalet ale różne frakcje zwalczały się w bardzo prymitywne sposoby gorzej niż w Kazimierzu.
  • miejscowa
   To nieprawda! Nie było w Janowcu nawet w najgorszym okresie referendum tyle tego hajtu co u nas. Potem to się uspokoiło. A tutaj do śmierci niektórzy będą pomawiać i oskarżać. Jak już dorwą się do koryta to dalej będą pluli. To we krwi mają.
  • zxy
   @miejscowa
   Wasze kazimierskie problemy wynikają z tego że wydaje się wam że jesteście jakoś wyjątkowi. Zapewniam cię że tutejsze wojenki, niezdrowe podniecanie się każdą rzeczą dotyczącą bliźniego, zawiść, oskarżenia, plotkarstwo nie są czymś wyjątkowym ani szczególnym. W podobnych co do skali społecznościach działają te same namiętności, a ludzie w swojej podłości są wszędzie bardzo podobni. Co innego w dobrych rzeczach, ta jasna strona ludzkiego świata jest bardzo różnorodna!
 • M.T.
  Trzeźwo patrząc to: 1. wygląda na to, że T mobile czekało do wyborów licząc ze będzie ten sam burmistrz. 2. olali mieszkańców bo nic nam nie pokazali 3. nowe władze coś tam z nimi negocjują ale bez efektu 4. odwieczni krytycy wszystkie po 8 miesiącach się obudzili bo wpadli że to idealny temat by się pokazać 5. burmistrz powinien podziękować tmobile bo myśleli że wszystko mają jak na dłoni 6. i po temacie.
  Ps. za takie chamstwo tmobile dowidznia. Ale w przeciwieństwie do wielu z was powiem, że jasne jest dla mnie jedna dwie korzysci czyli wi fi jednak i reklama Kazimierza przez Tmobile. Tyle by chociaż zrobiło. To kosztuje sporo. Ilu by samorzadowców przyjechało oglądać! O tym jakoś wszyscy zapomnieli. Ale jakoś przeżyjemy i bez tego! Będzie dobrze!
  • T.M.
   1. Temat był poruszany w kampanii przez komitat Wawra.
   2. Promocje to by sobie tu urządziła ta magentowa korporacja bo każdy wie co to Kazimierz i będzie wiedział a marka T-coś tam zaraz zniknie jak era, idea, piwo eb, centertel czy inna [wymoderowano]
   3. Wi-Fi jest dostępne publicznie w wielu miejscach w Polsce i Europie bez reklamy telekomu i G5 nawet w krajach gdzie G4 jest rzadkością.
   4. Dziś każdy w abonamencie ma takie limity transferu danych, że publiczne wi-fi to żadna atrakcja. Roming w UE też uczciwie działa i sobie można z neta nawet za granicą korzystać.
   5. Odwiedzający samorządowcy to żadna korzyść bo Burmistrz musiałby ich podejmować zamiast zajmować się robotą i jeszcze musiał by im stawiać wino czy gorzałę albo obiad.
   6. Niedawno robiono w mieście jakieś testy z antenami dlatego temat odżył.
 • Kaziuk
  Chwile, to czemu nie zaprosili T mobile? Mogli by od razu powiedzieć albo przyznać racje.
  • Nad człowiek
   T-mobile samo się do nas wprosiło z niejasnymi zamiarami. Każda korporacja liczy tylko zyski i nic nie daje za damo. Pytanie jest tylko czy chcemy to kupić i jaka jest prawdziwa cena tego dobrodziejstwa które chcą nam wcisnąć. Tego ci nie powiedzą...
  • Śmigło
   Ale prawie w ogóle nic nie mówią było jedno spotkanie w zeszłym roku i tyle w temacie
  • Nad człowiek
   A po co mają mówić. Dogadują się z władzami i możnymi naszego miasta nad naszymi głowami korzystając z różnych rządowych rekomendacji. Maluczkich mają za bydełko do wydojenia i manipulowania nim przy użyciu technologii jaką dysponują.
 • zwykły człowiek
  Dlaczego to nagle wybuchło teraz - a nie latem zeszłego roku kiedy był najlepszy na to czas. Nawet w wyborach nikt 5G nikogo nie straszył i nikt nie widział w tym jakiegoś wymysłu szatana. Czy my zachowujemy się trochę jak staro baranów - jeden krzyknie a reszta ryczy za nim?
  • Nad człowiek
   Straszył straszył w czasie kampanii. Było na stronie prowadzonej przez sztab Wawra o miasteczku w kolorze magenty czy jakoś tak.
 • Sopel
  Skąd wy to wszystko wiecie - od krzykaczy. Ja nie mam żadnej wiedzy i korzystam z komórek i korzystać będę także z 5G bo niedługo wejdzie w Polsce to już zdecydował przecież rząd. Kazimierza nie wyłączą!
  • do widzenia
   Chyba jakiś światowy rząd kazał naszemu który o niczym nie decydował...
  • zyx
   Jak nie masz żadnej wiedzy to nie wychwalaj tego rządu który tak dba o rozwój cywilizacji że nie ma jak pociągiem do Warszawy pojechać.
 • do widzenia
  @Jan nieznany
  A ty panie Janie jak chcesz być nowoczesny to wczep sobie chipa gdzie się da i wysyłaj dane Wielkiemu Bratu w ramach Nowego Wspaniałego Świata
 • Aga
  Żadnego 5g!!! Nie po to planuję kupić dom w KD za prawie 3 mln, żeby mieć szkodliwą dla zdrowia technologię!!!
  • Jan nieznany
   To kup sobie chatę w skansenie
  • Jorguś
   Albo zostań w Łodzi, tam 5g nie szkodzi
 • Turysta
  Kółko wzajemnej adoracji. Moi znajomi, mlodzi ludze z malymi dziećmi kilka lat temu wyjechali na stałe z Kazimierza i twierdzili, że była to ich najlepszą decyzja w życiu. Dla mnie było to bardzo dziwne. Jak to Kazimierz tak znane miasto turystyczne pełne zabytków itp. Teraz wiem, ze mieli racje. Znowu zajmuja sie wymyslonymi problemami. Zajmijcie sie glownym problemem jaki jest. Brak perspektyw dla mlodych ludzi. Jak tak dalej pojdzie to Kazimierz bedzie sie dalej wyludnial.
  • pijany znad Grodarza
   Jedyną dla Kazimierzan , jak nazywasz " perspektywą dla młodych", jest ROZWÓJ turystyki. Zapytasz, jakich miejsc szukają turyści a jakich unikają ?
  • do widzenia
   A ja 12 lat temu się tu wprowadziłem. Fajnie mi się żyje mam perspektywy tyko ktoś w brew mojej woli jakimś wiekim G chce mnie uszczęśliwić.
   Owszem jest wiele cywilizacyjnych problemów w Kazimierzu których rozwiązywanie powinno być priorytetowe zamiast tworzenia jakiegoś G
 • Maria
  Jak widzę w większości znowu dobrze znane grono lokalnych uszczęśliwiaczy nas bezmyślnych biedaczków. Dziękujemy że już nam wmawiacie co mamy myśleć. Dobrze, że trafiła się okazja cobyście przeciwko czemu protestowali, bo tak to co byście robili. .
  • elo elo
   Nie obecni nie mają racji. To było zebranie mieszkańców można było przyjść i zagłosować za tym G jak ci się tak podoba. Do wyborów w Polsce też chodzi tylko 40% a potem rządzą nami jakieś dziwne partie...
 • emerytka
  W zeszłym roku pan burmistrz Pisula wszystko przedstawiał i było spotkanie gdzie Ci z T-mobile pokazywali na czym polega nowoczesne miasto. Teraz czym "jednego z mieszkańców" który mówi, że nic nie wie. Może nie chce może nie miał okazji - i powtarza się to jakby to była prawda.
  • do widzenia
   Ja nie muszę chodzić na propagandowe spotkania jakiejś tam korporacji która chce sobie promocje urządzić. Wiem dobrze jakie możliwości daje internet rzeczy i jaki usprawnienia. Ale takie T-mobile mówi tylko o blaskach a nie o cieniach tej technologi bo to jest w jego interesie.
 • 18tka
  Na zdjęciach widać dokładnie jak wielkie jest zainteresowanie tematyką 5G (i nie tylko) "miejscowej młodzieży" - same młodzieniaszki - młokosy nie pchajcie się tak do rządzenia, nabierzcie choć trochę doświadczenia ;)
 • Xyz
  Jeżeli urząd nie radzi sobie w sprawie psa, to poradzi sobie z 5G?
  • do widzenia
   Żaden urząd ani rząd ani nawet komisja europejska nie poradzi sobie z tym G5.
   Wielki kapitał który za tym stoi jest wielokrotnie silniejszy niż największe państwa na świecie.
 • mlod
  Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Spotkanie o smart city czy o 5G? Czemu bez Tmobile? Trzeba było ich zawołać i dopiero byłoby OK. Teraz ich wołać po spotkaniu? Głupota goni głupotę na każdym kroku i krzyczy jaka ja mądra!
  • elo elo
   Było to zebranie samorządu mieszkańców i to całe G było tylko jednym z tematów. to po pierwsze
   A po drugie jak ci chce np. bank wcisnąć kredyt to czy nie rozmawiasz o tym w z żoną. Idąc twoją logiką należy wtedy zaprosić jakiegoś bankowca do domu wtedy będzie OK.
   Albo jak chcesz się bronić przed włamaniem do twojego domu i zainstalować dobre zamki to powinieneś zaprosić potencjalnych bandytów na konsultacje i wtedy było by OK
 • hello
  Uważam że uchwała mieszkańców Kazimierza powinna trafic do polskiego rządu który zamierza wprowadzić 5G w naszym kraju. Chyba, ze nasze miasto zostanie objęte jakimś specjalnym parasolem ochronnym. Powodzenia!
  • do widzenia
   Oczywiście że ten polski rząd chodzi na pasku wielkich korporacji które mają dochody wielokrotnie przekraczające nasz dochód narodowy. Dlatego nasz kochany rząd obniży normy dotyczące natężenia pola elekromagnetycznego.

   Poza tym dlaczego Kazimierz ma być miejscem testowania tej technologii? Niech rząd robi sobie test na sobie!
  • goj
   Jaki to polski rząd? Niech no tylko panie i panowie powróciliby do swoich prawdziwych nazwisk, wówczas by się okazało na ile on polski, a na ile poliński...
  • dodać
   @hello
   A czemu nie mamy mieć jakiegoś parasola ochronnego. Mamy samorząd i o wielu rzeczach na swoim terenie decydujemy. Dlaczego jakieś ponadnarodowe rządy czy korporacje chcą nam rzekomo dla naszego dobra robić jakieś wielkie G. Niech pierw wyjaśnią co to za dobro bo chyba tylko dla nich. Ja słyszę tylko, że to postęp bo sto urządzeń na 1m2 będzie mogło być podłączone do sieci. To w swoim domu będę musiał mieć i ze dwa tysiące smartfonów żeby z tego dobrodziejstwa skorzystać... Pewnie mi jeszcze jakieś czujniki internetowe w każdą część ciała będą wczepiać dla mojego dobra...
 • Marek BABAROWSKI
  A poza tym krowy przestaną mleko dawać, a kury się nieść
  • elo elo
   Przestań pisać takie wyświechtane slogany.
   W historii XX wieku było wiele "postępów" które okazały się porażką bo rodziły wielkie problemy. Sterowce, DDT, dziura ozonowa związana z freonami, leki powodujące wady rozwojowe, dziś emisja co2 itd. Troczę poczytaj o póżniej wyzywaj innych od ciemnoty. Myślę że internet rzeczy związany ze sztuczną inteligencją przysporzy bardzo wielkie kłopoty ludzkości a najbardziej będą cierpieć zwykli zjadacze chleba bo ci co tym zarządają już są nieźle urządzeni i nie wiedzą co z kapitałem zrobić jak ten Cukrowa Góra

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę