Kazimierz Dolny - Smart City

Skomentuj (21)

zobacz więcej (15)

Monitoring miejski, inteligentne oświetlenie uliczne, miejskie rowery i pojazdy elektryczne oraz sieci Wi-Fi hot spot to tylko część zadań realizowanych w ramach porozumienia, które miasto Kazimierz Dolny zawarło z T-Mobile. Tym samym Miasteczko stanie się pierwszym w Polsce Smart City.

Ogólnopolskie media, przedstawiciele T-Mobile Polska oraz burmistrz Kazimierza Dolnego – w takim składzie podpisane zostało porozumienie o stworzeniu w Miasteczku pokazowego Smart City, czyli inteligentnego miasta. Pomysłodawcą oraz inwestorem jest T-Mobile Polska,  niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom.

- Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City – mówi  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. – Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji.

Projekt Smart City to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Firma chce w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają właśnie w tej firmie partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności.

Kazimierz zyska m.in.: inteligentne oświetlenie ulic, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – w sumie ponad 500 instalacji, ponad 40 kamer w ramach monitoringu miejskiego, miejskie rowery i pojazdy elektryczne – ponad 60 oraz 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 punktów sieci Wi-Fi hot spot. a także dwie stacje monitoringu jakości powietrza.

- Dodatkowo projekt zakłada zintegrowanie z systemem Smart City aplikacji miejskiej, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych i zastosowanych rozwiązań, jak również przygotowanie panelu administracyjnego dla władz lokalnych, integrującego informacje statystyczne z działania poszczególnych rozwiązań – mówi Andreas Maierhofer. – T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Inwestycja w Kazimierzu realizowana będzie jeszcze w roku bieżącym, tak aby jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

Realizacja Smart City będzie najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Celem współpracy pomiędzy Miasteczkiem a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych na terenie miasta, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

- Kazimierz Dolny to ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto, nie tracąc swojego spójnego historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.
   
Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City. Trudno jednak teraz mówić o przyszłości oraz o tym, jak tą inwestycję postrzegać będą mieszkańcy czy kazimierscy radni. Na konferencji prasowej kazimierzacy byli bowiem… nieobecni. Powodem była zwyczajna niewiedza. Bo o podpisaniu porozumienia dowiedzieli się post factum - z mediów.

 

Relację na żywo z konferencji prasowej obejrzeć można na facebooku.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został wyłączony. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • pijany znad Grodarza
  "25 maja 2018 roku wchodzi w życie RODO (GDPR), czyli nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Zmiany, jakie do tego czasu muszą wprowadzić firmy w krajach członkowskich są poważne, a w powietrzu wisi widmo wielomilionowych kar."
 • Regi
  Wydaje mi się, że to bardzo dobra propozycja dla rozwoju miasta. Burmistrz podjął działania, żeby przyjeżdżający turyści poczuli się nie tylko jak w fajnym miejscu, ale też nowoczesnym mieście.
  • Maniek
   Kazimierz to wieś letniskowa. Kuncewiczowa ze skowronkami wyjeżdżała i powracała na lato.
  • pijany znad Grodarza
   To NIC Burmistrza nie kosztowało. Kazdy laik by tak postąpił, bo laik NIE LICZY , NIE KALKULUJE co dalej.

   "Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City"
 • Wanda
  Inteligentny czujnik do każdej klamki sklepu, samochodu, mieszkania - swój nie swój - i podłączony do budzika przy łóżku komendanta Policji oraz burmistrza (tak do wiadomości co się dzieje)
 • mieszkaniec
  "Zarządzanie odpadami - ciekawym przykładem rozwiązania wpisującego się w ideę Smart City jest inteligentne gospodarowanie odpadami komunalnymi. Technologia zakłada umieszczenie czujników w pojemnikach na odpady, które na bieżąco monitorują poziom zapełnienia śmietników. Na podstawie informacji pochodzących z czujników tworzony jest najbardziej optymalny schemat przejazdu śmieciarek, który uwzględnia jedynie zapełnione kosze. Dzięki temu, pojazdy nie muszą zatrzymywać się przy każdym pojemniku, tylko przy tych, które faktycznie wymagają opróżnienia. "

  Gdyby takie cosik zainstalować na traktorku pana Zdzicha wtedy mielibyśmy pelny obraz zaśmiecania okolicznych lasów i rowów.
 • Mieszkanka
  Bardzo interesujące rozwiązania, czas pokaże jak w praktyce. Trzymam kciuki, doskonałe udogodnienia dla turystów.
 • układ całkujący
  Inteligencja to cecha ludzka. To jest zwyczajna AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA ze sterowaniem oświetlenia. Zabraknie prądu, ciśnienia i po "inteligencji". Czy napełniacz spłuczki klozetowej to element automatyki czy INTELIGENT.
 • Mieszkaniec
  To nie burmistrz wpadł na taki pomysł, ale "Taki jeden"
 • Taki jeden
  Panie Zbyszku pana wywody są stare jak pan,więc nie wiele znaczą
 • Turystyk
  Brawo. Duży sukces burmistrza. Ciekawe co na to lokalni krytycy i czy będą krytykować.
 • Mieszkaniec
  Jedną z kluczowych funkcji SMART CITY jest partycypacja społeczna oraz realizacja założeń zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie miastem turystycznym wymaga zastosowania systemu zintegrowanego, w którym wszystkie elementy połączone w jedną całość odpowiadają za realizację określonego celu. Brak realizacji na jakimkolwiek poziomie powoduje szwankowanie całego systemu. Trudnością w opracowaniu takiego systemu jest analiza wszystkich obszarów przyczyniających się do funkcjonowania miasta. Dorze, że w ogóle ktoś o tym myśli. Dotychczasowe rozwiązania dają pierwsze efekty. Przodownikiem w tym obszarze jest Kanada.
  Jest to temat moich zainteresowań naukowych, być może będę mógł wesprzeć miasto w opracowywaniu macierzy zagadnień
  • pijany znad Grodarza
   "
   Partycypacja społeczna
   (horyzontalna, wspólnotowa) to udział jednostek w działaniach zbiorowych, podejmowanych w społeczności/ach,
   do których one przynależą lub w których żyją na co dzień. W szczególności chodzi tu o ich aktywną obecność
   w procesie powstawania i funkcjonowania (lokalnych) grup obywatelskich i organizacji pozarządowych, stałe
   lub okazjonalne podejmowanie roli wolontariusza itp. "
 • z zagrodzia...
  Kazimierzacy nieobecni na konferencji PRASOWEJ? To dla kazimierzaków ta konferencja czy dla PRASY pani redaktor?

  Jako niedoinformowany mieszkaniec czekam na konkretne informacje, ogólniki z konferencji i targowe spekulacje nie dla mnie.
  • Mądrala
   Konferencje prasowe zwykle mają charakter otwarty, o ile nie wymagana jest akredytacja. A w przypadku tej konferencji takiego wymogu nie było. Na konferencji prezentuje się konkrety, a nie ogólniki, jak to sugeruje ktoś "z zagrodzia". I skoro wystąpił wystąpił prezes T-Mobile Polska, to znaczy, że przedstawiono informacje z pierwszej ręki. Fakt, że nie zaproszono mieszkańców świadczy bardzo wymownie o poziomie profesjonalizmu Urzędu Miasta. Czyżby coś było do ukrycia?
  • Wiktor
   @ Mądrala To impertynencja (nonszalancja) a przede wszystkim STRACH przed niewygodnymi, kłopotliwymi pytaniami mieszkańców. Np jedno czy dwa pytania od "Pijanego z Grodarza " - może spowodować paraliż myślowy i zlewne poty u niektórych. Burmistrz musi dbać o samopoczucie zapraszanych gości.
 • pijany znad Grodarza
  Fiu, fiu. Sprawdzą jakość powietrza i powiedzą, gdzie zaparkować. " Inteligentne miasto" - permanentny monitoring, a " szpiegować " nas będą Niemcy / T-Mobile Polska, niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom/. Mam obawy czy to PRZEJDZIE, kiedy burmistrzem zostanie pan Wicik, lokalny PROMINENTNY działacz PiS, no bo jak ?. Niemcy ?
  .
 • Zdzichu
  Inteligentnie oświetlą Rynek. Pomiędzy 8:00 a 16:00.

  Urzędnik nogi sobie nie złamie w drodze do pracy.
  • jan
   kilku tutaj przypomina tych starców w loży u muppetów, nigdy nic pozytywnego nie napiszą tylko zrzędzenie i ..jeszcze gorzej
  • Janeczka
   Nieprawdę piszesz o staruszkach z "muppetów". Jeden to malkontent a drugi marzyciel-romantyk. A jeżeli kilku a nie jeden tak pisze to pewnie tam jest PRAWDA. @ Jasiu przestań ZRZĘDZIĆ zaparz meliski i nie zaglądaj tu

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej Architekta - SARP


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę