Kazimierz Dolny - Smart City

Skomentuj (21)

zobacz więcej (15)

Monitoring miejski, inteligentne oświetlenie uliczne, miejskie rowery i pojazdy elektryczne oraz sieci Wi-Fi hot spot to tylko część zadań realizowanych w ramach porozumienia, które miasto Kazimierz Dolny zawarło z T-Mobile. Tym samym Miasteczko stanie się pierwszym w Polsce Smart City.

Ogólnopolskie media, przedstawiciele T-Mobile Polska oraz burmistrz Kazimierza Dolnego – w takim składzie podpisane zostało porozumienie o stworzeniu w Miasteczku pokazowego Smart City, czyli inteligentnego miasta. Pomysłodawcą oraz inwestorem jest T-Mobile Polska,  niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom.

- Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City – mówi  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. – Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji.

Projekt Smart City to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Firma chce w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają właśnie w tej firmie partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności.

Kazimierz zyska m.in.: inteligentne oświetlenie ulic, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – w sumie ponad 500 instalacji, ponad 40 kamer w ramach monitoringu miejskiego, miejskie rowery i pojazdy elektryczne – ponad 60 oraz 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 punktów sieci Wi-Fi hot spot. a także dwie stacje monitoringu jakości powietrza.

- Dodatkowo projekt zakłada zintegrowanie z systemem Smart City aplikacji miejskiej, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych i zastosowanych rozwiązań, jak również przygotowanie panelu administracyjnego dla władz lokalnych, integrującego informacje statystyczne z działania poszczególnych rozwiązań – mówi Andreas Maierhofer. – T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Inwestycja w Kazimierzu realizowana będzie jeszcze w roku bieżącym, tak aby jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

Realizacja Smart City będzie najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Celem współpracy pomiędzy Miasteczkiem a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych na terenie miasta, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

- Kazimierz Dolny to ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto, nie tracąc swojego spójnego historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.
   
Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City. Trudno jednak teraz mówić o przyszłości oraz o tym, jak tą inwestycję postrzegać będą mieszkańcy czy kazimierscy radni. Na konferencji prasowej kazimierzacy byli bowiem… nieobecni. Powodem była zwyczajna niewiedza. Bo o podpisaniu porozumienia dowiedzieli się post factum - z mediów.

 

Relację na żywo z konferencji prasowej obejrzeć można na facebooku.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został wyłączony. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • pijany znad Grodarza
  "25 maja 2018 roku wchodzi w życie RODO (GDPR), czyli nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Zmiany, jakie do tego czasu muszą wprowadzić firmy w krajach członkowskich są poważne, a w powietrzu wisi widmo wielomilionowych kar."
 • Regi
  Wydaje mi się, że to bardzo dobra propozycja dla rozwoju miasta. Burmistrz podjął działania, żeby przyjeżdżający turyści poczuli się nie tylko jak w fajnym miejscu, ale też nowoczesnym mieście.
  • Maniek
   Kazimierz to wieś letniskowa. Kuncewiczowa ze skowronkami wyjeżdżała i powracała na lato.
  • pijany znad Grodarza
   To NIC Burmistrza nie kosztowało. Kazdy laik by tak postąpił, bo laik NIE LICZY , NIE KALKULUJE co dalej.

   "Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City"
 • Wanda
  Inteligentny czujnik do każdej klamki sklepu, samochodu, mieszkania - swój nie swój - i podłączony do budzika przy łóżku komendanta Policji oraz burmistrza (tak do wiadomości co się dzieje)
 • mieszkaniec
  "Zarządzanie odpadami - ciekawym przykładem rozwiązania wpisującego się w ideę Smart City jest inteligentne gospodarowanie odpadami komunalnymi. Technologia zakłada umieszczenie czujników w pojemnikach na odpady, które na bieżąco monitorują poziom zapełnienia śmietników. Na podstawie informacji pochodzących z czujników tworzony jest najbardziej optymalny schemat przejazdu śmieciarek, który uwzględnia jedynie zapełnione kosze. Dzięki temu, pojazdy nie muszą zatrzymywać się przy każdym pojemniku, tylko przy tych, które faktycznie wymagają opróżnienia. "

  Gdyby takie cosik zainstalować na traktorku pana Zdzicha wtedy mielibyśmy pelny obraz zaśmiecania okolicznych lasów i rowów.
 • Mieszkanka
  Bardzo interesujące rozwiązania, czas pokaże jak w praktyce. Trzymam kciuki, doskonałe udogodnienia dla turystów.
 • układ całkujący
  Inteligencja to cecha ludzka. To jest zwyczajna AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA ze sterowaniem oświetlenia. Zabraknie prądu, ciśnienia i po "inteligencji". Czy napełniacz spłuczki klozetowej to element automatyki czy INTELIGENT.
 • Mieszkaniec
  To nie burmistrz wpadł na taki pomysł, ale "Taki jeden"
 • Taki jeden
  Panie Zbyszku pana wywody są stare jak pan,więc nie wiele znaczą
 • Turystyk
  Brawo. Duży sukces burmistrza. Ciekawe co na to lokalni krytycy i czy będą krytykować.
 • Mieszkaniec
  Jedną z kluczowych funkcji SMART CITY jest partycypacja społeczna oraz realizacja założeń zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie miastem turystycznym wymaga zastosowania systemu zintegrowanego, w którym wszystkie elementy połączone w jedną całość odpowiadają za realizację określonego celu. Brak realizacji na jakimkolwiek poziomie powoduje szwankowanie całego systemu. Trudnością w opracowaniu takiego systemu jest analiza wszystkich obszarów przyczyniających się do funkcjonowania miasta. Dorze, że w ogóle ktoś o tym myśli. Dotychczasowe rozwiązania dają pierwsze efekty. Przodownikiem w tym obszarze jest Kanada.
  Jest to temat moich zainteresowań naukowych, być może będę mógł wesprzeć miasto w opracowywaniu macierzy zagadnień
  • pijany znad Grodarza
   "
   Partycypacja społeczna
   (horyzontalna, wspólnotowa) to udział jednostek w działaniach zbiorowych, podejmowanych w społeczności/ach,
   do których one przynależą lub w których żyją na co dzień. W szczególności chodzi tu o ich aktywną obecność
   w procesie powstawania i funkcjonowania (lokalnych) grup obywatelskich i organizacji pozarządowych, stałe
   lub okazjonalne podejmowanie roli wolontariusza itp. "
 • z zagrodzia...
  Kazimierzacy nieobecni na konferencji PRASOWEJ? To dla kazimierzaków ta konferencja czy dla PRASY pani redaktor?

  Jako niedoinformowany mieszkaniec czekam na konkretne informacje, ogólniki z konferencji i targowe spekulacje nie dla mnie.
  • Mądrala
   Konferencje prasowe zwykle mają charakter otwarty, o ile nie wymagana jest akredytacja. A w przypadku tej konferencji takiego wymogu nie było. Na konferencji prezentuje się konkrety, a nie ogólniki, jak to sugeruje ktoś "z zagrodzia". I skoro wystąpił wystąpił prezes T-Mobile Polska, to znaczy, że przedstawiono informacje z pierwszej ręki. Fakt, że nie zaproszono mieszkańców świadczy bardzo wymownie o poziomie profesjonalizmu Urzędu Miasta. Czyżby coś było do ukrycia?
  • Wiktor
   @ Mądrala To impertynencja (nonszalancja) a przede wszystkim STRACH przed niewygodnymi, kłopotliwymi pytaniami mieszkańców. Np jedno czy dwa pytania od "Pijanego z Grodarza " - może spowodować paraliż myślowy i zlewne poty u niektórych. Burmistrz musi dbać o samopoczucie zapraszanych gości.
 • pijany znad Grodarza
  Fiu, fiu. Sprawdzą jakość powietrza i powiedzą, gdzie zaparkować. " Inteligentne miasto" - permanentny monitoring, a " szpiegować " nas będą Niemcy / T-Mobile Polska, niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom/. Mam obawy czy to PRZEJDZIE, kiedy burmistrzem zostanie pan Wicik, lokalny PROMINENTNY działacz PiS, no bo jak ?. Niemcy ?
  .
 • Zdzichu
  Inteligentnie oświetlą Rynek. Pomiędzy 8:00 a 16:00.

  Urzędnik nogi sobie nie złamie w drodze do pracy.
  • jan
   kilku tutaj przypomina tych starców w loży u muppetów, nigdy nic pozytywnego nie napiszą tylko zrzędzenie i ..jeszcze gorzej
  • Janeczka
   Nieprawdę piszesz o staruszkach z "muppetów". Jeden to malkontent a drugi marzyciel-romantyk. A jeżeli kilku a nie jeden tak pisze to pewnie tam jest PRAWDA. @ Jasiu przestań ZRZĘDZIĆ zaparz meliski i nie zaglądaj tu

Mapa

Hotele

Dom Pracy Twórczej Architekta - SARP


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę