Smart City zawieszono!

Skomentuj (103)

Miało być spotkanie z radnymi i dyskusja, zamiast tego pojawia się informacja o zawieszeniu projektu Smart City. Taką wiadomość otrzymał burmistrz Kazimierza Dolnego w odpowiedzi na list, w którym pisał o obawach mieszkańców związanych z realizacją projektu.

Realizacja projektu Smart City w Kazimierzu Dolnym budzi wiele kontrowersji. Mieszkańcy podzielili się na dwa obozy, jedni byli zachwyceni pomysłem T-Mobile, inni podchodzili do tego dość sceptycznie. Na jednym ze spotkań mieszkańców, wystosowane zostało pismo do burmistrza, w którym uczestnicy domagali się organizacji spotkania z przedstawicielami T-Mobile, podczas którego przedstawione zostaną konkretne informacje dotyczące projektu. Z podobną inicjatywą wyszli kazimierscy radni. I takie spotkanie miało się odbyć na jednym z ostatnich posiedzeń komisji. Niestety w ostatniej chwili T-Mobile odwołało swój udział. Dlaczego? Nie wiadomo.

Dziś natomiast pojawiła się niespodziewana informacja, którą z mieszkańcami Kazimierza podzielił się burmistrz.

- Drodzy mieszkańcy, projekt Smart City, jak poinformowało mnie T-Mobile, został zawieszony! Taką informację otrzymałem w odpowiedzi na mój list do prezesa tej firmy – pisze na swoim profilu na Facebooku burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Wsłuchując się w Państwa głosy i opnie – poinformowałem w nim – o Waszych obawach, podkreśliłem konieczność przeprowadzenia spotkań informacyjnych i przypomniałem, że przed podpisaniem umowy konieczne jest przekonanie do współpracy mieszkańców i radnych. Wbrew dość kategorycznym opiniom części z Państwa smart city ma liczne plusy i zalety. Jednak rozumiem głosy obaw, niepewność i wskazywanie minusów. Ten projekt jest mi dobrze znany, co przypomniał prezes T-Mobile w odpowiedzi na mój list. Wyraził też opinię, że to my jako urząd, powinniśmy przekonać do niego społeczność Kazimierza. Nie zamierzam wraz ze współpracownikami wcielać się w „rzecznika” T-Mobile, a zamierzam być rzecznikiem mieszkańców – co powiedziałem podczas spotkania w piątek w KOKPiT.

Czy to koniec współpracy miasta Kazimierz Dolny z T-Mobile?

Skomentuj


Dodane komentarze (54)

 • Kazimierz
  Naprawdę myślicie, że T-Mobile wycofało się z powodu niedogadania? Aż tak po chłopsku prostolinijnie patrzycie? Tak wielka firma ma inne problemy niż Kazimierz Dolny. Stąd wycofanie. Wystarczy poczytać branżową prasę.
  • vcxz
   To rozgrywa się na poziomie globalnym. Kazimierz to pyłek.
   Wszytko to wynik rozgrywki między wielkimi mocarstwami czyli ChRL i USA.
 • vcxz
  Nikt tu nie chciał dać niczego za darmo. Miały tu postać te ich zabawki wycenione przez nich na 10 mil. Może i niektóre były by pożyteczne. Po czym po dwóch latach musieli byśmy to od nich odkupić. I o tym powiedział burmistrz, a najłatwiej zawalić na "blokujących".
  Komunikacji z lokalną społecznością nie było praktyczne żadnej i dla tego T-mobile samo położyło ten projekt
  • robiróżnicę
   Po czy po dwóch latach MOGLIBYŚMY... to od nich odkupić.
   Widzisz subtelną różnicę?
  • vcxz
   No i nie było by nas stać na te zabawki... Wiec może lepiej nie bawić się tymi pożyczonymi zabawkami. Ja nie wierze że wielka korporacja daje coś za darmo. Jak daje to jest w tym jakiś haczyk ale wszyscy za mało wiemy na ten temat.
  • Gal
   Trochę fałszu sprzedajesz. Rozbiorą lampy, parkingi pomiar spalin monitoring.Pomianowski nie mówi prawdy...
 • komunalni
  Śmiechu warte. Inwestycja upadła bo tmobile nie wytłumaczylo co to jest smart city. Nie potrzebny jest Niemiec z samego Berlina żeby dowiedzieć się co to jest smart city. Na portalu komunalnym, portalach samorządowych, związku miast Polskich jest masa wiadomości. Są konkursy i dotacje, Lublin taką niedawno dostał, chyba w zeszłym roku. Kazimierz powinien zaprosić samorządowców żeby wyjaśnili a nie tmobile, bo co oni powiedzą, ze są na nie jak to ich produkt.
  • pijany znad Grodarza
   @ Komunalny napisał: Śmiechu warte. Inwestycja upadła bo tmobile nie wytłumaczylo co to jest smart city. Nie potrzebny jest Niemiec z samego Berlina żeby dowiedzieć się co to jest smart city. Na portalu komunalnym, portalach samorządowych, związku miast Polskich jest masa wiadomości. Są konkursy i dotacje, Lublin taką niedawno dostał, chyba w zeszłym roku. Kazimierz powinien zaprosić samorządowców żeby wyjaśnili a nie tmobile, bo co oni powiedzą, ze są na nie jak to ich produkt"

   Odpowiem.
   Smiechu warte. @ Komunalny nie wie, w którym roku Lublin taka dostację dostał. Dyć WYSTARCZYŁO zapytać się w lubelskim urzędzie. Takie proste , a nie wie. Potrzebny Ci Niemiec ?
   "
 • Kucyk
  Szanowna Pani Romano, Kazimierz sam sobie może zrobić światła ledowe i rowery, jest bogatym miastem, ale pytam się kiedy? Niemcy mieli w tum roku. Kiedy nam Pani to załatwi konkretnie?
 • Turysta x
  Potencjalne straty wizerunkowe T mobile mogą być bardzo duże. Pomimo, że grupa protestujących ma małe poparcie to negatywny kontekst odkłada się w mediach a w Internecie nic nie ginie. Skojarzenie i zbitka haseł - "Kazimierz smart City protesty mieszkańcow" - idzie w Polskę. To nie ma co się dziwić, że T mobile chce się z tego wycofać. Jak ktoś nakręca taka kampanię to musi zdawać sobie też sprawę że skutków.
  • Jorgus
   Nie zdawali sobie sprawy i nie zdają. Udają niewiniatka i świętoszki. Rozkręcili aferę myśląc tylko o sobie. Jak zwykle.
 • baner
  A może UM (wsparty przez samorząd mieszkańców) zaproponuje T-Mobile smart city w wersji skromniejszej niż dotychczas planowana? Część środków T-Mobile mogłoby zainwestować np. w renowację Kamienicy Gdańskiej i to byłoby zgodne z regułą biznesu odpowiedzialnego. Czekamy też na reakcję Stowarzyszenia Genius Loci, które w pismach do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzniośle pisze o wykorzystaniu służb nadzoru konserwatorskiego dla zapobieżenia nieodwracalnej destrukcji piękna kazimierskiego krajobrazu i jego tożsamość. Tekst na portalu z 22.02. 2019 o utworzonej w Kazimierzu radzie kultury opatrzono zdjęciem, na którym baner Dwóch Brzegów (z wielkim logo T-Mobile) zawieszono na hakach wbitych w sypiącą się ścianę Kamienicy Gdańskiej! To się nazywa dbałość o zabytki i działanie na rzecz zatrzymania destrukcji piękna Kazimierza. I kto pozwolił na wbicie tych haków?
 • Romana Rupiewicz
  Jakiś czas temu jako przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Miasta zwołam zebranie mieszkańców. Tematów było wiele: handel uliczny, komunikacja w mieście, problemy z parkowaniem i inne.... Szczegółowe sprawozdanie z przebiegu zebrania zostało złożone do Urzędu Miasta. Zainteresowanych odsyłam do przeczytania, zanim się wypowiedzą, jak to Romana wszystko blokuje. Otóż zebranie nie zostało zwołane w celu zablokowania czegokolwiek. Zebranie było potrzebne, skoro przybyło na nie kilkadziesiąt osób! Mieszkańcy rozpoczęli rozmowę na temat 5G i to mieszkańcy spontanicznie postanowili podjąć uchwałę o NIE dla 5G. Podpisali się wszyscy poza Panem Jaszczyńskim, który wstrzymał się od głosu jako jedyny. Na zebraniu obecni byli również radni - Ewa Wolna, Janusz Kowalski, Ryszard Rybczyński, Leszek Dołęga. Potem korporacja wycofała się z 5G na rzecz 4G. Drodzy Państwo, korporacja nie daje nic za darmo! Niby oni coś dają, ale tylko na chwilę... Wcześniej dopytywaliśmy burmistrza o warunki finansowe, o możliwość wglądu w umowę, niestety nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Zatem niejasności finansowych było sporo. Ostatecznie nie wiedzieliśmy także, jakie korzyści miasto miałoby z tego mieć. Co poza plastikowymi ławkami i planszami z napisem T-Mobile szpecącymi miasto? Naprawdę żarówki ledowe jesteśmy sami w stanie wymienić, a informacja o wolnych miejscach parkingowych? Wolne żarty, najpierw zbudujmy te parkingi. Szybki Internet jest potrzebny, bo wiele osób pracuje zdalnie, ja także. Wiele miejscowości w ogóle nie ma Internetu (np. Rzeczyca). Nigdy nie byłam ani przeciwko ani za. Trudno mieć zdanie na temat czegoś, o czym wie się niewiele, dlatego też zawsze dopytywałam o warunki umowy. Korporacja sama się wycofała. W mojej prywatnej opinii uznali, że na nas nie zarobią. A w obecnym stanie zapaści finansowej naprawdę nie stać nas na wyłożenie kilku milionów do tej inwestycji, zwłaszcza w sytuacji kiedy są naprawdę ważniejsze potrzeby. Rowery miejskie - jestem za! tTo jeszcze przed nami, jestem przekonana że kiedyś będziemy je mieli, ale do tego gigant komórkowy także nie jest nam potrzebny.
  • Jurgus
   I proszę jak się wypowiedziała - jeszcze z 5 dni i przeczytamy, że była pani za tym wszystkim. Jeszcze trochę to zaczniemy czytać, zę to super projekt tylko 5G było be ale że bez 5G to cacy. Właśnie dzięki takiej gadaninie, z której nic nie ma, burmistrz postawił się T mobile, a oni się obrazili. I jest pasztet zamiast ławek i rowerów, które pani wyśmiewa. Zadowolona jest pani z siebie i tego burmistrza? Nie szkoda pani naprawdę T mobile.
  • apap
   "A w obecnym stanie zapaści finansowej naprawdę nie stać nas na wyłożenie kilku milionów do tej inwestycji, zwłaszcza w sytuacji kiedy są naprawdę ważniejsze potrzeby. "
   Romana - jakich milionów? Głowa Cię nie boli?
  • Kazimierzanka
   Pani Romano to zebranie samorządu mieszkańców właśnie było w tym celu żeby narobić jak najwięcej szumu wokół Smart City, proszę przypomnieć sobie wpisy Pana Wawra na FB
   P.S>
   Kazimierz ma jeden problem wszyscy chcą rządzić nikt nie słucha
 • Będzie sława
  Piszą o nas na WP
  • Alaaaababa
   O niech pisza
 • robert
  Jeszcze niedawno p Romana robiła zebranie przeciw smart city. Gdzie jest teraz??Jakoś nie słychać entuzjazmu. Powinna chyba się wypowiedzieć!
 • OBCY 8
  BURMISTRZ SŁUCHA GŁOSU MIESZKAŃCÓW OK! ALE SAM POWINIEN WIEDZIEĆ CO JEST DOBRE DLA MIASTA. MYŚLEĆ PRZYSZŁOŚCIOWO, BYĆ WIZJONEREM, TEGO ŻYCZĘ BURMISTRZOWI. MOŻE TRZEBA ZAPROSÌĆ T-MOBILE DO KAZIMIERZA Z 4G?
 • Malgosia
  O nie!..... tylko nie to !
 • Z Bochotnicy
  Pomianowski obala wszystko co zapoczątkował Pisula Zobaczymy co sam zaproponuje. Może niech i szkołę rozbierze i postawi wg własnego pomysłu. Trzeba swoją osobą coś prezentować a nie tylko słuchać sponsorów. Wstyd zero biegu Wyklętych, skrzydeł , smart city ...I co jeszcze czas pokaże
  • Zal tyłek ściska?
   Prezentowac sobą czy reprezentować sobą Panie z Dołów ?
 • Sztukmistrz z Lublina nie zapomina
  Że taki będzie koniec to było pewne w momencie kiedy Burmistrz zaczął atakować Tmobile w mediach. Nie robi się biznesu z kimś kto za plecami obgaduje i puszcza oko do publiki, że tu jakieś niejasne interesy się kroją. Niemiec stracił czas i pieniądze a żadnego splendoru nie zyskał, to na co miał czekać?
 • Gość
  Co to jest to smart city? Na czym to polega? Jakie są plusy i minusy? Pytam bez złośliwości. Po prostu malo się orientuję w tych technologiach informatycznych.
 • Absurd
  Zastanawiam się gdzie były te głosy ZA jakis czas temu.
  Wszyscy krzyczeli NIE, teraz wszyscy krzyczą DLACZEGO NIE !
  • gdzie rozum
   Widać mieszkańcy się nie dogadują. T-mobile dawało kupe kasy i wykonanie projektu a miasto zamiast dojsc do porozumienia i ogarnąc temat, odwaliło kaszane! Chyba maja za duzo kasy, chociaz nie widac niestety tego po ulicach
 • ksiadz oko
  kiedy palenie książek pod studnią kazimierska ciemnoto?
 • !!!!!
  Kazimierzak siejesz plotki. Nie dziękuj tylko zrób coś sam. Skoro nie podobał ci się plan wyłóż kasę i zrób sam. Na szczęście więcej ludzi myśli inaczej. Klika chce zawładnąć miastem i mieć wpływ na to co się tutaj dzieje. Dwa Brzegi powinny też zmienić lokum. Niektórym będzie pasowało. Pomianiwski miał bardzo dużą wiedzę co do projektu!!!!
 • Obcy
  Niby Kazimierz żyje z turystów a robicie wszystko, aby skutecznie zniechęcić do siebie turystów. Czasy się zmieniają a dla nowej generacji Polakow przyjazd do Kazimierza to żadna atrakcja. Ja jeszcze przyjeżdżam ale mam dzieci w wieku szkolnym to dla nich jak sami mówią to mega nuda.
 • Janusz Kowalski
  @Kazimierzak - jak już coś piszesz to pisz konkretnie.Słucham zarzutów.
  • pankracy
   Oooo toć przemówił, jakie zarzuty, o co chodzi? Nie ma co stawiać wszystkim i panu zarzutów. Należą się wyrazy uznania za zdecydowane publikacje nt T mobile a tym bardziej za to spotkanie, co było na temat ich inwestycji. Bez tego ani mieszkańcy ani T mobile ani burmistrz nigdy by nie przejrzeli na oczy! Super to wyszło.
 • Zbigniew Dobrosz
  Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do decyzji T-Mobile. To bardzo dobry wstęp na kontynuację współpracy z naszym sponsorem przy organizacji tegorocznego Festiwalu DWA BRZEGI. Mam coraz większe wątpliwości, czy zobaczymy się w tym roku przy Nadwiślańskiej. Proszę zajrzeć do wyników konkursów w MKiDN i FIO. Pozdrawiam serdecznie.
  • pijany znad Grodarza
   Aleś Pan tajemniczy w rodzaju ;" ............, ale nie powiem". Kto tym tajemniczym sponsorem ? " Dwa Brzegi" ma ich kilkunastu. U nas też mówia : " nie strasz, nie strasz, bo............. "

   Powiem panu, że chyba dwa lata temu adwokat , tez inwestora, grozil 100 tysiecznymi pozwami krytykujących.

   Niby pozdrowił pan serdecznie, ale brzmi to : " mam was serdecznie w ..... ", a to dobrze nie wrozy na przyszłość.
  • Zbigniew Dobrosz
   To proste. Chodzi o T-Mobile. Trochę w tym uczestniczyłem, aby umieścili SmatCity w Kazimierzu. Buła w czasie festiwalu instalacja na Rynku w tym temacie.
  • Kazimierzak
   Proszę w szczególności podziękować osobiście p. Romana Rupiewicz i p. Januszowi Kowalskiemu. Proszę też podziękować panu Andrzejowi Pisuli którzy wychodzi na to, ze roztoczył przed T-mobile wizję, że wszystko im tu wolno i teraz t mobile dziwi się, że ludzie mają obawy i jednak nie do końca chcą być reklama sieci. Proszę też pogratulować Pomianowskiemu bo zamiast słuchać się sieci ulega mieszkańcom. Proszę na koniec i najmocniej pogratulować bezimiennym ludziom z TMobile, że przepychali tu projekt nie robiąc nic by przekonać do niego mieszkańców, no prawie nic raz spotkanie zrobili z ludźmi raz z radnymi. Natrudzili się prawda? Więc niech Pan się ludziom w Kazimierzu nie dziwi.
  • Autochton
   Poradzimy sobie bez Smart City, a powiem więcej, dla niektórych może to będzie bardzo kontrowersyjne. Ale trudno, zaryzykuję. PORADZIMY SOBIE W KAZIMIERZU BEZ FESTWIALU!!!!!!! To festiwal korzysta z tego, że jest w Kazimierzu Dolnym!!! Tyle w temacie.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę