Kazimierski Festiwal Organowy 2016

Przed nami kolejna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W każdą sobotę lipca i sierpnia, w Kościele Farnym przy Rynku odbywać się będą koncerty organowe w wykonaniu wybitnych artystów.

Organy Kościoła Farnego mieszczącego się tuż przy Rynku w Kazimierzu Dolnym uchodzą za najstarszy i jedyny tego rodzaju instrument w Polsce.

- Powstały w 1620 r. w warsztacie gdańskiego mistrza Szymona Liliusza, który pracował nad swym dziełem aż 13 lat – pisze Jan Popis, prowadzący koncerty organowe. – Należy podkreślić, że pomimo sędziwego wieku jest to instrument w dużej części autentyczny, w pełni sprawny, na którym mogą i bardzo chcą koncertować najwybitniejsi – światowego formatu wirtuozi gry organowej.

Nie zdziwi więc nikogo fakt, że od 42 lat w Kościele Farnym odbywają się koncerty muzyki organowej. Z różną częstotliwością i repertuarem, pod różnorodnymi nazwami, ale przyciągające coraz większe rzesze miłośników niezwykłych brzmień wiekowych organów.

- Kazimierz Dolny oczarowuje i również wabi, nie tylko urokami swego krajobrazu, nie tylko unikatową atmosferą „artystycznego Miasteczka”, ale również dźwiękami instrumentu, za sprawą których można jeszcze piękniej i dogłębniej poczuć ducha lubelskiego renesansu obecnego w Kazimierzu, w jego historii – w jego kulturze – piszą organizatorzy.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, koncerty w kazimierskiej Farze odbywać się będą pod nazwą Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Tradycyjnie w każdą sobotę lipca i sierpnia o godzinie 19.30 rozbrzmiewać będą organy. Wystąpią m.in.: Michał Markuszewski, Elżbieta Karolak, Walter D’Arcangelo (Włochy), Wacław Golonka czy Emanuele Cardi (Włochy).

Kierownictwo artystyczne – prof. Roman Perucki, przygotowanie organów – Michał Klepacki. Koncerty prowadzić będzie Jan Popis.
Organizatorami Kazimierskiego Festiwalu Organowego jest Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, a także Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Pierwszy koncert już za niespełna dwa tygodnie, 2 lipca o godzinie 19.30.

- Jak wiadomo, muzyka organowa zawsze kojarzy się z epoką baroku i największym jej mistrzem Janem Sebastianem Bachem – piszą organizatorzy. – Jego dzieła będą również obecne w programach naszych koncertów, jak również utwory innych, niegdyś sławnych organistów i kompozytorów. Zapraszamy Państwa na koncerty w Kazimierskiej Farze w przekonaniu, że dostarczą one Państwu wielu, niezapomnianych przeżyć.

Program Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2016

2 lipca, godz. 19.30

Michał Markuszewski – organy

9 lipca, godz. 19.30
Elżbieta Karolak – organy
Maria Kominek – Karolak - skrzypce

16 lipca, godz. 19.30
Walter D’Arcangelo (Włochy) – organy

23 lipca, godz. 19.30
Wacław Golonka – organy
Monika Czalej – Pujol – mezzosopran

13 sierpnia, godz. 19.30
Marek Toporowski – organy

20 sierpnia, godz. 19.30
Emanuele Cardi (Włochy) - organy

27 sierpnia, godz. 19.30
Roman Perucki – organy
Anna Krysztofiak – głos, guzheng, pipa, hulusi, erhu, lira korbowa, dudy
Anna Śliwa – fidel, pochette, lira da braccio, skrzypce barokowe

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę