Kazimierski Festiwal Organowy 2016

Przed nami kolejna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W każdą sobotę lipca i sierpnia, w Kościele Farnym przy Rynku odbywać się będą koncerty organowe w wykonaniu wybitnych artystów.

Organy Kościoła Farnego mieszczącego się tuż przy Rynku w Kazimierzu Dolnym uchodzą za najstarszy i jedyny tego rodzaju instrument w Polsce.

- Powstały w 1620 r. w warsztacie gdańskiego mistrza Szymona Liliusza, który pracował nad swym dziełem aż 13 lat – pisze Jan Popis, prowadzący koncerty organowe. – Należy podkreślić, że pomimo sędziwego wieku jest to instrument w dużej części autentyczny, w pełni sprawny, na którym mogą i bardzo chcą koncertować najwybitniejsi – światowego formatu wirtuozi gry organowej.

Nie zdziwi więc nikogo fakt, że od 42 lat w Kościele Farnym odbywają się koncerty muzyki organowej. Z różną częstotliwością i repertuarem, pod różnorodnymi nazwami, ale przyciągające coraz większe rzesze miłośników niezwykłych brzmień wiekowych organów.

- Kazimierz Dolny oczarowuje i również wabi, nie tylko urokami swego krajobrazu, nie tylko unikatową atmosferą „artystycznego Miasteczka”, ale również dźwiękami instrumentu, za sprawą których można jeszcze piękniej i dogłębniej poczuć ducha lubelskiego renesansu obecnego w Kazimierzu, w jego historii – w jego kulturze – piszą organizatorzy.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, koncerty w kazimierskiej Farze odbywać się będą pod nazwą Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Tradycyjnie w każdą sobotę lipca i sierpnia o godzinie 19.30 rozbrzmiewać będą organy. Wystąpią m.in.: Michał Markuszewski, Elżbieta Karolak, Walter D’Arcangelo (Włochy), Wacław Golonka czy Emanuele Cardi (Włochy).

Kierownictwo artystyczne – prof. Roman Perucki, przygotowanie organów – Michał Klepacki. Koncerty prowadzić będzie Jan Popis.
Organizatorami Kazimierskiego Festiwalu Organowego jest Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, a także Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Pierwszy koncert już za niespełna dwa tygodnie, 2 lipca o godzinie 19.30.

- Jak wiadomo, muzyka organowa zawsze kojarzy się z epoką baroku i największym jej mistrzem Janem Sebastianem Bachem – piszą organizatorzy. – Jego dzieła będą również obecne w programach naszych koncertów, jak również utwory innych, niegdyś sławnych organistów i kompozytorów. Zapraszamy Państwa na koncerty w Kazimierskiej Farze w przekonaniu, że dostarczą one Państwu wielu, niezapomnianych przeżyć.

Program Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2016

2 lipca, godz. 19.30

Michał Markuszewski – organy

9 lipca, godz. 19.30
Elżbieta Karolak – organy
Maria Kominek – Karolak - skrzypce

16 lipca, godz. 19.30
Walter D’Arcangelo (Włochy) – organy

23 lipca, godz. 19.30
Wacław Golonka – organy
Monika Czalej – Pujol – mezzosopran

13 sierpnia, godz. 19.30
Marek Toporowski – organy

20 sierpnia, godz. 19.30
Emanuele Cardi (Włochy) - organy

27 sierpnia, godz. 19.30
Roman Perucki – organy
Anna Krysztofiak – głos, guzheng, pipa, hulusi, erhu, lira korbowa, dudy
Anna Śliwa – fidel, pochette, lira da braccio, skrzypce barokowe

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę