III Patriotyczne Śpiewanie

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Od „Roty” wykonanej w postawie „na baczność” rozpoczęło się trzecie kazimierskie Patriotyczne Śpiewanie. Piosenki nieodległościowe łączyły pokolenia – śpiewali je razem młodzi i starsi.

Już po raz trzeci w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyło się Patriotyczne Śpiewanie. Młodzi i starsi piosenką uczcili zbliżającą się 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Były pieśni znane i mniej znane – wspólne śpiewanie ułatwiały teksty eksponowane na ekranie. Każdej z pieśni towarzyszył komentarz historyczny.

- Ten wiersz przypadkowo u fryzjera znalazł w piśmie kobiecym wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski. Nie skorzystał już z usługi, ale w ciągu godziny napisał muzykę, chodząc po krakowskich plantach – mówiła Monika Kubiś – Arbuz inicjatorka Patriotycznego Śpiewania.

I tak z wiersza „Pobudka” Marii Konopnickiej – napisanego w proteście przeciwko wywłaszczeniom w zaborze pruskim a także przeciwko zniemczaniu polskich dzieci poprzez zmuszanie je do odmawiania pacierza w języku niemieckim – powstała pieśń, która pretendowała do miana hymnu narodowego.

- Patriotyzm – jeśli uznamy, że najprostsza definicja tego pojęcia to miłość do Ojczyzny, to czy możemy ją kochać, nie znając jej dziejów? Myślę, że polskie pieśni żołnierskie są ogromną księgą historii, z której możemy czerpać, ale mam również przekonanie, że dzięki nim przeżyjemy radość, jaką niesie wspólne śpiewanie.

I popłynęły pieśni wyrosłe z tęsknoty za wolnością, ale rzeczywiście tak radosne, pogodne, że nie sposób było ich nie śpiewać.

- Mimo, że deklarowałam na początku, że śpiewać nie będę, bo mam chore gardło, to też w końcu się w te śpiewy włączyłam – mówi obecna na spotkaniu radna i nauczyciel polonista Ewa Wolna.

Gościem specjalnym III Patriotycznego Śpiewania był przedstawiony przed wspólnym wykonaniem „Marszu Zaporczyków” kazimierski zaporczyk Wiesław Jeżewski ps. „Sław” – łącznik oddziałów AK, samoobrony AK i WiN “Zapory”, w 1946r. więziony przez 6 miesięcy przez UB.

 

A już w środę 11 listopada Święto Niepodległości. W Kazimierzu w ten dzień uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godzinie 10.30 w mszą świętą w intencji Ojczyzny w Farze. Po mszy odbędzie się poświęcenie tablicy memoratywnej poświęconej pamięci ofiar KL Warschau oraz tradycyjne złożenie wieńców w kazimierskim miejscu pamięci pod murami Klasztoru Franciszkanów.

O godzinie 14.00 w pobliskim  Wierzchoniowie odbędzie się msza święta, a tuż po niej  poświęcenie odnowionej mogiły bohaterów wojny z bolszewikami 1920 r.


Fot. KOKPiT

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę