III Patriotyczne Śpiewanie

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

Od „Roty” wykonanej w postawie „na baczność” rozpoczęło się trzecie kazimierskie Patriotyczne Śpiewanie. Piosenki nieodległościowe łączyły pokolenia – śpiewali je razem młodzi i starsi.

Już po raz trzeci w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyło się Patriotyczne Śpiewanie. Młodzi i starsi piosenką uczcili zbliżającą się 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Były pieśni znane i mniej znane – wspólne śpiewanie ułatwiały teksty eksponowane na ekranie. Każdej z pieśni towarzyszył komentarz historyczny.

- Ten wiersz przypadkowo u fryzjera znalazł w piśmie kobiecym wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski. Nie skorzystał już z usługi, ale w ciągu godziny napisał muzykę, chodząc po krakowskich plantach – mówiła Monika Kubiś – Arbuz inicjatorka Patriotycznego Śpiewania.

I tak z wiersza „Pobudka” Marii Konopnickiej – napisanego w proteście przeciwko wywłaszczeniom w zaborze pruskim a także przeciwko zniemczaniu polskich dzieci poprzez zmuszanie je do odmawiania pacierza w języku niemieckim – powstała pieśń, która pretendowała do miana hymnu narodowego.

- Patriotyzm – jeśli uznamy, że najprostsza definicja tego pojęcia to miłość do Ojczyzny, to czy możemy ją kochać, nie znając jej dziejów? Myślę, że polskie pieśni żołnierskie są ogromną księgą historii, z której możemy czerpać, ale mam również przekonanie, że dzięki nim przeżyjemy radość, jaką niesie wspólne śpiewanie.

I popłynęły pieśni wyrosłe z tęsknoty za wolnością, ale rzeczywiście tak radosne, pogodne, że nie sposób było ich nie śpiewać.

- Mimo, że deklarowałam na początku, że śpiewać nie będę, bo mam chore gardło, to też w końcu się w te śpiewy włączyłam – mówi obecna na spotkaniu radna i nauczyciel polonista Ewa Wolna.

Gościem specjalnym III Patriotycznego Śpiewania był przedstawiony przed wspólnym wykonaniem „Marszu Zaporczyków” kazimierski zaporczyk Wiesław Jeżewski ps. „Sław” – łącznik oddziałów AK, samoobrony AK i WiN “Zapory”, w 1946r. więziony przez 6 miesięcy przez UB.

 

A już w środę 11 listopada Święto Niepodległości. W Kazimierzu w ten dzień uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godzinie 10.30 w mszą świętą w intencji Ojczyzny w Farze. Po mszy odbędzie się poświęcenie tablicy memoratywnej poświęconej pamięci ofiar KL Warschau oraz tradycyjne złożenie wieńców w kazimierskim miejscu pamięci pod murami Klasztoru Franciszkanów.

O godzinie 14.00 w pobliskim  Wierzchoniowie odbędzie się msza święta, a tuż po niej  poświęcenie odnowionej mogiły bohaterów wojny z bolszewikami 1920 r.


Fot. KOKPiT

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę