Święto Tej, Co Nie Zginęła

Skomentuj (5)

zobacz więcej (30)

11 listopada – Święto Tej, Co Nie Zginęła – jest tradycyjnie okazją do oddania hołdu tym, którzy dla Niej złożyli w ofierze to, co najcenniejsze. Do zachęty do wspólnego budowania w Jej imię.

Kazimierskie uroczystości niepodległościowe tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w Farze. Ksiądz proboszcz Tomasz Lewniewski przypomniał podczas homilii, że wolność nie jest nigdy dana ostatecznie i że to od nas, polskich obywateli, zależeć będzie to, jaka będzie ta Polska. Polska, za którą umierali nasi dziadowie.

Jednym z takich miejsc wspomnianych podczas tegorocznego święta był KL Warschau – obóz koncentracyjny w Warszawie. W ciągu dwóch lat jego istnienia – od października 1942 do sierpnia 44 roku – zginęło w nim – w tym w komorach gazowych – od dwudziestu tysięcy (według jednych historyków) do dwustu tysięcy osób (wg Marii Trzcińskiej z Komisji do Spraw Badania Zbrodni Hitlerowskich).  Ofiary tego obozu zostały dzisiaj upamiętnione w kazimierskim lapidarium w postaci tablicy memoratywnej ufundowanej przez członków Stowarzyszenia Rodzin Warszawskich „Wars i Sawa”.

- Wiadomo o wszystkich obozach koncentracyjnych. Mówi się dużo o Auschwitz, a KL Warschau był do niedawna zupełnie nieznany. A był przecież w samej stolicy. To jest jedyny przypadek na świecie, że w stolicy był obóz zagłady. Potężny – pięć lagrów połączonych linią kolejową – mówi Małgorzata Żółcińska ze Stowarzyszenia Rodzin Warszawskich Wars i Sawa. –   W miejscu, które było wyznaczone przez Sejm, wciąż nie ma pomnika, ale ludzie usypują tam olbrzymie pęknięte serce z kamieni – miało być ich 200 tysięcy, lecz jest ich już dużo, dużo więcej.

Stowarzyszenie stara się o godne upamiętnienie ofiar KL Warschau, którego zadaniem była eksterminacja ludności polskiej i stworzenie warunków do powstania nowej niemieckiej Warszawy.

Uroczystości w Kazimierzu tradycyjnie zakończyły się pod murami Klasztoru Franciszkanów, gdzie pod pomnikiem Piłsudskiego złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

- "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – zacytował myśl Józefa Piłsudskiego w krótkim patriotycznym przemówieniu burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przeszłości, tworzyć teraźniejszość, ale również musimy patrzeć w przyszłość dla dobra naszego społeczeństwa, dla dobra nas wszystkich.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Redakcja
  @Ostrożnie, nie demonizujmy :-)
 • Ostrożnie
  Pani Redaktor proszę więcej nie robić zdjęć w Farze. Jest to przecież zabronione. Może być interwencja sprawnej i bezwzględnej służby kościelnej. Nie wiem czy mogą skonfiskować Pani aparat ale lepiej nie sprawdzać. Dobrze że Pani uszło na sucho. Jaka Fara jest wszyscy widzą i bez zdjęć z zakazanego kościoła się obędzie. Może następnym razem ktoś zwróci Pani uwagę i będzie wstyd przed ludźmi. A przed Bogiem też może być wstyd tylko komu?
 • ciekawski
  na nr 8 brakuje kościelnego
 • strażak ochotnik
  zdjęcie nr 4: czy ta blond niewiasta ze straży (notabene PSP) nie wie, że w kompani towarzyszącej sztandarom musi mieć nakrycie głowy (chyba, że ważniejsza jest jej fryzura od zasad umundurowania)
 • mlik
  Zdjęcie numer 8. Kazimierska władza w całej okazałości bez jakiegoś tam burmistrza z wyboru. Piękno i dobro w całej postaci.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę