Śpiewająco uczcili 99. rocznicę niepodległości

Skomentuj (24)

zobacz więcej (6)

Po raz czwarty kazimierzacy zgromadzili się w Kazimierskim Ośrodku Kultury na Patriotycznym śpiewaniu. Było radośnie, było nostalgicznie, było uroczyście.

My, pierwsza brygada, Maszerują strzelcy, Rozkwitają pąki białych róż, Modlitwa obozowa, Przybyli ułani – te i wiele innych pieśni wypełniły około godzinne spotkanie z piosenką patriotyczną zorganizowane w wigilię 99. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Było wesoło – jak na święto przystało – było nostagicznie, bo trudno przy takiej pieśni jak Rozkwitały pęki białych róż… nie uronić łzy. Było uroczyście.

Wspólne śpiewanie, które prowadziła Monika Kubiś – Arbuz i jej podopieczni z chórów Canto i Cantare przy akompaniamencie Sławomira Doraczyńskiego zgromadziło kazimierzaków młodych i tych ciut starszych, którzy mają wiele takich rocznic za sobą. Byli też goście, byli i turyści. Wszystkich połączyła pieśń ojczyźniana.

- Pieśń jest wieczna jak świat i wiecznie młoda. W niej kryje się sekret młodości. Jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem i skarbem, którego nie można odebrać – powiedziała na wstępie IV Patriotycznego śpiewania Monika Kubiś – Arbuz. – Dzisiejsze spotkanie to forma świętowania: poprzez piosenkę uczczenie historii i pokazanie, jaką wartością jest wspólne śpiewanie.

Akcentem międzynarodowym była jedna z pieśni wykonana po ukraińsku przez ukraińską młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Wykonanie tej pieśni - właściwie było wspólne, bo trudno było nie podchwycić powszechnie znanej melodii o zielonej Ukrainie…

Ewa Wolna przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu poinformowała zebranych, że rozpoczęły się już prace nad przygotowaniem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, którą celebrować będziemy za rok. Każda inicjatywa mile widziana.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • Redakcja
  Niektóre posty zostały usunięte. Przypominamy o niewstawianiu linków do komentarzy.
 • Ulka - Kazimierz
  Piszę się na kolejne patriotyczne śpiewanie! Specjalnie dla tej atmosfery, jaką stworzyła młodzież i organizatorzy. Może być zimą z okazji powstania. Skądinąd ciekawi mnie, jakie pieśni mogli wtedy śpiewać kazimierzacy. Przyjdę z kokardą narodową przygotowaną wg wskazówek internautów. A kotylion wezmę na bal po Nowym Roku. Tylko jak wygląda kotylion??!! Ktoś wie? :-)
 • ciekawska
  Dobry pomysł p. Moniko nie było mnie w tym ponieważ pracowałam ale obiecuję swoją obecność za rok a sąsiadkę zabiorę ze sobą. Co prawda śpiewam tylko w chórze ale za to wielką pasją.
 • mnie nie jest wszystko jedno
  dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego:
  Biało-czerwone wstążki (...) to rozetki lub kokardy narodowe. Ich rodowód sięga 1792 r., kiedy to uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
  W 1792 r. na białych sukniach ujrzeć można było czerwone szarfy, a stroje męskie zdobiły biało-czerwone wstęgi. (...) Kolory biały i czerwony pojawiały się następnie w różnych konfiguracjach, towarzysząc m.in. polskim zrywom z 1830, 1848 i 1863 r. (...) Pierwsza kodyfikacja barw kokardy narodowej miała miejsce podczas Powstania Listopadowego.
  Uznając potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy 7 lutego 1831 roku (...) Sejm Królestwa Polskiego określił, że Kokardę Narodową tworzą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, biały i czerwony. Przez szacunek twórcy dokumentu pisali słowa "kokarda narodowa" wielką literą.
  Na znanym obrazie Artura Grottgera "Pożegnanie powstańca" ujrzeć możemy młodzieńca, któremu ukochana przypina rozetkę. Zewnętrzny jej otok jest biały, a środek czerwony.
  Taki układ barw pojawiał się na ułańskich rogatywkach oraz na mosiężnej rozetce orzełka Obrony Narodowej z 1939 roku. Zachowując jednak heraldyczną poprawność należy stosować odwrotny układ barw: serce rozetki tworzy kolor biały, a jego otok kolor czerwony.
  Kolor biały symbolizuje godło - Orła Białego, a czerwień odzwierciedla kolor tarczy herbowej (...) Można używać słowa „rozetka” lub „kokarda narodowa”, ale nie powinno się stosować określenia „kotylion”. Ten zachowajmy na karnawałowy bal.
 • M.K-A
  Przysłowia mądrością narodu :)
  Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ...
  Po co czekać do listopada, spotkajmy się w styczniu przy okazji rocznicy
  POWSTANIA STYCZNIOWEGO, to wspaniała okazja, aby znowu pośpiewać tym razem pieśni związane z tym wydarzeniem, a heraldycy będą mogli wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z używaniem SYMBOLI NARODOWYCH, a ... Grottger będzie będzie wtedy jak najbardziej na miejscu w przenośni i dosłownie ....
  Z poważaniem
  Monika Kubiś-Arbuz
  • Pozdr
   Oby nie trzeba było jak u Grottgera, bo to by znaczyło, że Polska byłaby znowu pod zaborem rosdyjskim! Może po prostu flaga :)
 • Ulka - Kazimierz
  Rozumiem, że wszyscy "patrioci" zasiedli przed komputerami. Dlaczego zabrakło Waszych uwag na Patriotycznym śpiewaniu? W tym roku się pomylili. W następnym zaśpiewają jeszcze radośniej z prawidłowymi kokardami narodowymi. Będziecie wtedy w Kazimierskim Ośrodku Kultury śpiewać razem z nimi?
  • patriota zawodowy
   @ Ulka - Ja przyjadę i będę śpiewał w przyszłym roku razem z Wami. Jak nie powołają mnie "w kamasze", bo diabli wiedzą co może być w tych niespokojnych czasach.
 • matka kurka po refleksji
  Wycofuję ostatnie zdanie - żeby nie było złośliwości. Pozdrawiam wszystkich śpiewających- nie tylko patriotycznie.
 • matka kurka
  A może tak o meritum czyli o patriotycznym śpiewaniu ? Wszystko - jak widać - jest powodem do złośliwych szpileczek a nawet wiadra pomyj. Niech nie dziwi ,że ludziom nie chce się w nic angażować. A "dyżurnych patriotów " chyba tam nie było.
 • czytaty
  Kokarda narodowa.... tu trzeba poczytać, samodzielnie- ciekawe- warto :)
  Ostatnie zdanie brzmi
  Pomimo takich ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard o odwróconej kolejności barw ( czerwone serce z białym otokiem) ukazał to m.in. Artur Grottger na obrazie Pożegnanie powstańca.
  • Paweł
   Artur Grottger, kokardy narodowe to okres nie istnienia Polski ( okres zaborów). Każda forma ekspozycji barw narodowych czy śpiewania(grania) hymnu była dopuszczalna. Stanowiła o utożsamianiu się. Nikt tego nie oponował. Podobnie z opaską biało-czerwoną na hitlerowskim hełmie czy mundurze noszoną przez Powstańców Warszawskich. Trącało to profanacją. Ale to był nakaz chwili w identyfikowaniu się z Polską nie istniejącą na mapach. Dzisiaj jest wolna, suwerenna, niepodległa z obowiązującym prawem.
 • ???
  Dlaczego ze zgromadzonych osób nikt nie zaprotestowal , wszyscy bez świadomośći nawet kazimierska,, elita ,,
 • warszawiak
  Kazimierz to miasto artystów, cieszcie się ze na 11 l na rynku nie stanęła choinka ubrana w swiatelko ,bo po dzisiejszym pobycie w kazimierzu wnioskuje ze markety z dekoracjami swiatecznymi sa jeszcze w lesie
 • marej
  Uczenie i zaszczepianie patriotyzmu powinny robic osoby ktore maja wiedze i pojecie a nie robia cos na sile bo wypada. Pan Nadolski zawsze jest przygotowany na kazdej uroczystosci.
 • Polak mały
  Panu burmistrzowi też pomyliły się barwy narodowe :(
 • Jasió
  Flagę Japonii przyczepili uczestnikom spotkania. Ustawa o godle, barwach i hymnie wyraźnie Naszą flagę określa - " płat PROSTOKĄTNY o barwach Rzeczpospolitej Polskiej w proporcji 5:8 ". Naruszenie przepisów j/w jest wykroczeniem wg Art.49$2 KW.
 • Dobra Rada
  WSPÓLNIE z kimś, kto nie szanuje ludzi będzie trudno, więc szczerze odradzam p. Małgorzato..
 • Małgorzata
  Szanowna Moniko!
  Z wielką radością przyjmę zaproszenie. Chętnie też poprowadzę wykład na temat kokard narodowych i pokażę, jak je wykonać. Rzeczywiście, dobrze jest robić coś dobrego - samodzielnie lub WSPÓLNIE.
  Z pozdrowieniami -
  Małgorzata
  miłośniczka Kazimierza i autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy"
 • Małgorzata
  Szkoda tylko, że kokardy narodowe mają odwrotne barwy. Polska kokarda narodowa ma w środku rozety kolor biały (symbolizujący Orła Białego), a otok jest w kolorze czerwonym.
  • Monika Kubiś- Arbuz
   Szanowna Małgorzato
   W przyszłym roku zorganizuję po raz piąty PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE, a Ciebie poprosimy o wykład na temat kokard narodowych i wykonanie ich z dziećmi i tym sposobem WSPÓLNIE zrobimy coś dobrego :)
   Z wyrazami szacunku
   Wdzięczna za cenną merytoryczna uwagę
   Monika Kubiś- Arbuz
  • :))))
   Koń by się uśmiał.
  • ;(((
   Kąśliwe te wyrazy szcunku
  • trzeźwyznadgrodarza
   [link wymoderowano]
   Z ziemi polskiej do wolskiej
   Monako ma błędy w kolorach flagi
   Co Pani o tym sądzi?

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę