Grodarz w roli galerii (video)

Skomentuj (24)

zobacz więcej (12)

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w wyschniętym kanale rzeki Grodarz odbyła się trzecia już wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jej otwarciu towarzyszył koncert Dziadów Kazimierskich.

Rzeka przepływająca przez miasto jest jak w człowieku krwioobieg. Daje mu życie. Taką życiodajną wodą jest w Kazimierzu nie tylko Wisła, której miasto zawdzięcza swój rozkwit, ale również Grodarz – rzeka swego czasu graniczna, nad którą koncentrowało się codzienne zwyczajne życie. Dziś Grodarz kojarzy się głównie z ocembrowanym miejscową opoką potężnym korytem – najczęściej pustym.

Od trzech lat w okresie festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wypełnia się ono jednak inną, także swoistą dla Kazimierza treścią, która stanowi o jego istocie – sztuką. Tu od trzech lat swoje wystawy organizuje Kazimierska Konfraternia Sztuki –stowarzyszenie artystów miłośników Kazimierza, kontynuujących tradycje kolonii artystycznej. Pomysł zorganizowania tutaj tak nietypowej galerii zaczerpnięto – jak podaje sam pomysłodawca dr Waldemar Odorowski – ze spektaklu telewizyjnego „Drugie zabicie psa” wg Marka Hłaski w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, gdzie Grodarz gra rolę… uliczki jednego z izraelskich miast. W końcu droga to także arteria, tyle że lądowa…

Podczas VI Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 3 – 4 sierpnia odbył się w tym miejscu trzeci wernisaż malarstwa kazimierskich konfratrów sztuki. Cembrowina Grodarza stała się znowu ścianą nietypowej galerii, na której zawisły prace blisko 30 artystów.

Wernisaż uświetnił koncert zespołu „Dziady Kazimierskie” z letnim repertuarem osadzonym niejednokrotnie w przestrzeni miasteczka nad Grodarzem. Żeby nie było wątpliwości, że Grodarz to jednak rzeka, scenę zaimprowizowano na pychówce – drewnianej łodzi, o której również śpiewali muzycy przy łkaniu hawajskiej gitary. Widownia natomiast zajęła miejsca niczym w greckim amfiteatrze – Grodarz zapewnia wprost doskonały kontakt z artystami.

Wernisaż – określany jako III Kanał Sztuki – już się zakończył. Kazimierscy konfratrzy zapowiedzieli jednak kolejną wystawę już wkrótce – 18 sierpnia w Kamienicy Celejowskiej odbędzie się aukcja charytatywna ich obrazów na rzecz jednego z członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Zapraszamy.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę