Aktualności dla "Grodarz"

Grodarz widmo

Kazimierz to miasto dwóch rzek. Do jednej z nich się nieśmiało przytula, drugą – obejmuje. Smutne to jednak obejmowanie, bo rzeka ta to nawet nie strumień, to raczej rzeka widmo, która ostatnio pojawia się tylko po ulewnych deszczach. Suche dziś koryto przeraża tym bardziej, że miejscami ujęte zostało w wysoką cembrowinę. Z tegoż tytułu Grodarz – bo o nim mowa – zagrał nawet rolę w filmie „Drugie zabicie psa” wg Marka Hłaski w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego jako… uliczka  jednego z izraelskich miast.

9. Kanał Sztuki

Otwarcie Kanału Sztuki organizowanego rokrocznie w korycie Grodarza w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pod koniec tej imprezy dowodzi, że festiwal zbliża się niestety ku końcowi. Jeszcze tylko weekend i… do zobaczenia za rok!

Nie ma już Żydów w Kazimierzu. Ślady ich wielowiekowej tu obecności jednak pozostały. I to o nich była ta opowieść połączona z wędrówką po Miasteczku.

Jest już gotowy projekt instalacji mobilnego systemu przeciwpowodziowego na Grodarzu oraz montażu dwuspadowego daszku betonowego na istniejącym murze. Takiej inwestycji w Kazimierzu jednak nie chcą. Mieszkańcy organizują protest.

Będzie bezpieczniej

O tym, jak skutecznie uchronić Kazimierz przed powodzią dyskutuje się od lat. W ostatnich latach największym zagrożeniem wydawała się być rzeka Grodarz. Plany budowy dodatkowego mobilnego zabezpieczenia tego cieku są coraz bardziej realne.

Grodarz w końcu przestał być pustym korytem, chociaż patrząc na wielkość strugi wciąż daleko mu do miana rzeki. W czasie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi o jego mocy stanowił jednak inny żywioł – sztuka.

Temat poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wciąż powraca. Omawiany był także podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Jednym z punktów spotkania było omówienie koncepcji zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

W Kazimierzu Dolnym gościł ostatnio Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller. Co było powodem wizyty? Spotkanie Komitetu Sterującego Programem Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej.

Jest szansa, by Kazimierz otrzymał nowy plac zabaw dla dzieci. Firma Nivea w stulecie swego istnienia obiecuje ufundowanie 100 plac zabaw dla dzieci w miejscowościach, które zdobędą największe poparcie w zorganizowanym przez nią plebiscycie. Zagłosuj na Kazimierz!

Śluza na Grodarzu

Ubiegłoroczna powódź uświadomiła zarówno mieszkańcom, jak i władzom Kazimierza Dolnego, że pomimo zmodernizowanych wałów wiślanych, miasto nie jest w pełni bezpieczne. Zagrożenie może stanowić rzeka Grodarz, którą podczas powodzi woda z Wisły wlewa się do miasta.

Pokaż stopkę