Dwa Brzegi: IV Kanał Sztuki

Skomentuj (2)

Grodarz po raz czwarty zamieni się podczas Dwóch Brzegów w Kanał Sztuki. Na jego cembrowinie 2 sierpnia wyeksponowane zostaną prace 49 członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. 

Kazimierska konfraternia Sztuki powstała 13 lat temu jako nieformalna grupa artystów związanych z Kazimierzem odwołujących się do tradycji istniejącej tu od blisko stu lat kolonii artystycznej.


 - Kazimierz wreszcie uświadomił sobie własną tradycję, niemającą precedensu ani w Polsce ani w Europie – mówi dr Waldemar Odorowski prezes „Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonia Artystyczna”, która dziś funkcjonuje już jako stowarzyszenie. –  Wyrazem ciągłości tej tradycji chce być - i jest – Kazimierska Konfraternia Sztuki. Gdy powstawała nie brakowało głosów: ot, kolejna efemeryda, nie wszyscy chcieli dostrzec, że Konfraternia nie powstała na bardzo grząskim gruncie zmieniającej się sztuki, ale na bardzo trwałym fundamencie, jakim jest sam Kazimierz jako kolonia artystyczna. Na tym gruncie różnice przestają dzielić, one pomnażają, sprawiają, że każdy z członków Konfraterni na własny sposób uzewnętrznia czy realizuje swoje kazimierskie odniesienia w kształcie, który nie niwelując jednostkowości, znajduje dla niej miejsce w zbiorowości. W tym ujęciu Konfraternia stanowi rodzaj ramy. Z jednej strony ukazuje całość, z drugiej zaś każdego z osobna. A że każdy jest inny? – To tylko lepiej.


IV Kanał Sztuki w cembrowinie Grodarza umożliwi pokazanie nowego dorobku 49 członków Konfraterni.


- To największe wydarzenie w dziedzinie sztuki w ramach VII Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym – mówi dr Odorowski. - Wydarzenie ? – Czy można inaczej nazwać wystawę prezentującą prezentację dzieł blisko 50 twórców w otwartej przestrzeni miasta? Nawet jeśli otwartość tej wystawy jest dość paradoksalna, raczej mówić tu trzeba o pogrążeniu, rzecz w końcu dzieje się w korycie rzeki Grodarz.


Podczas wernisażu wystawy w cembrowinie Grodarza u wylotu Wąwozu Plebanka 2 sierpnia w piątek o godzinie 20.00 wystąpią z koncertem prof. Jerzy Maciejewski, wybitny pianista oraz Dziady Kazimierskie, które chyba dla zniwelowania sytuacji „pogrążenia” zorganizowały jeden z przedwernisażowych koncertów na… Górze Trzech Krzyży.

 

Zapowiada się więc ciekawie. Nie może tam Was zabraknąć!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę