Grażyna Torbicka zaprasza na Dwa Brzegi

Skomentuj (4)

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w programie festiwalowych imprez? Jakich filmów pominąć nie można? Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza do Kazimierza na festiwal, których hasłem jest w tym roku „tożsamość”.

- Hasłem tegorocznego festiwalu jest "tożsamość" – to coś, co daje nam poczucie pewności, świadomość tradycji, z jakiej wyrastamy, daje nam siłę w konfrontacji z innymi kulturami – pisze w zaproszeniu Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. – Coś, co sprawia, że przez innych jesteśmy szanowani i co pozwala nam lepiej zrozumieć innych.

Stąd na Festiwalu wiele filmów poruszających tę tematykę.

- Retrospektywy Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga pokazują, że twórców wyrastających z różnych kultur, których dzieli przepaść pokoleniowa i całkowicie różne doświadczenia historyczne, może łączyć bardzo dużo – pisze Grażyna Torbicka. – Obaj opowiadają o ludziach z ich najbliższego otoczenia, o sprawach im najbliższych i jednocześnie osiągają w tych opowieściach wymiar uniwersalny.

I szczególnie poleca filmy „Festen” czy „Polowanie” Vinterberga lub „Jowitę”, „ Trzeba zabić tę miłość” czy genialne, a mało znane „Mniejsze niebo” Morgensterna. Nie można także pominąć premierowych pokazów filmów „W kręgu miłości” Felixa van Groeningena, „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino, „Borgman” Alexa van Warmerdama, pokazów dokumentów, m.in. „Nie nasz świat”, „Opowieść o dzieciach i filmie”, „ Shirley – wizje rzeczywistości” oraz dokumentów muzycznych, np. „Siostry Labeque”, „Synowie wiatru”, „Gołymi rękoma”.

Bohaterką sekcji „I Bóg stworzył… aktorkę” jest w tym roku Stanisława Celińska. Przypomniane zostaną jej role teatralne i filmowe („Krajobraz po bitwie”, „Panny z Wilka”). Aktorkę zobaczymy także na żywo podczas koncertu „Nowa Warszawa” z udziałem Royal String Quartet..

Gościem tegorocznych Dwóch Brzegów będzie także mistrz jazzowej trąbki, charyzmatyczny Tomasz Stańko i jego nowojorscy przyjaciele, którzy na kazimierskiego Rynku zagrają utwory z albumu „Wisława”. W klubie festiwalowym wystąpią między innymi: Mela Koteluk, Subas i Dr Misio z Arkadiuszem Jakubikiem.

W tym roku na konkurs filmów krótkometrażowych nadesłano rekordową ilość bardzo ciekawych obrazów, przeważnie młodych twórców.

Na Festiwalu nie zabraknie także gości z Polski i z zagranicy: Felix van Groeningen, Carlo di Carlo, Andrzej Jakimowski, Wojtek Smarzowski, Sławomir Fabicki, Waldemar Pokromski i wielu innych.

- Liczne spotkania i rozmowy na temat filmów i problemów w nich poruszanych sprawią, że znowu wyjedziemy z Kazimierza bogatsi o wiele niezapomnianych chwil pisze Grażyna Torbicka. – Dziękuję bardzo wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy mimo magicznego słowa „kryzys” wsparli nasze pomysły i sprawili, że możemy wspólnie cieszyć się sztuką i kulturą. Zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą od 27 lipca do 4 sierpnia. Zaczynamy 7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę