Tajemnicza głowa z Trenton

Skomentuj (6)

zobacz więcej (8)

W jednej z sal Kamienicy Celejowskiej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w ramach cyklu „Skarby Kamienicy” wyeksponowano na okres świąteczny tajemniczą głowę z Trenton.

Głowa z Trenton autorstwa Bolesława Cybisa (1895 - 1957) – malarza, grafika, rzeźbiarza i ceramika, związanego w czasach dwudziestolecia międzywojennego ze środowiskiem Tadeusza Pruszkowskiego, z którym wielokrotnie bywał w Kazimierzu Dolnym – w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego znajduje się od 1992 r. Zakupiono ją od prywatnych kolekcjonerów.

- Jest jedną z niewielu w zbiorach polskich – mówi Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego. –  Owszem na rynku antykwarycznym funkcjonuje sporo wyrobów Bolesława Cybisa z połowy lat pięćdziesiątych XX w., ale w zbiorach muzealnych niezbyt wiele.

Porcelanową głowę kobiety ozdobioną motywami floralnymi, medalionami i koronkami Bolesław Cybis wykonał w latach 50. XX wieku. Wówczas już mieszkał na stałe w Trenton (USA, New Jersey), dokąd wyjechał w 1939 r. w związku z pracami przy pawilonie polskim na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku. W Stanach porzucił malarstwo na rzecz ceramiki artystycznej. Prowadził tam nawet niewielką fabrykę porcelany Cordey China Inc. oraz studio eksperymentalne Cybis Porcelain Art.

Dzieło Cybisa przed wyeksponowaniem poddane zostało zabiegom oczyszczającym w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

- Nie ukrywam, że głowa przez te kilkadziesiąt lat się mocno zabrudziła – mówi Seweryn Kuter. – Została więc przetransportowana do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, do pracowni konserwacji, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor tamtejszego muzeum Anny Fic – Lazor poddano ją specjalistycznemu czyszczeniu. Teraz jej finezyjną urodę można podziwiać w pełnej krasie.

Głowę z Trenton wyeksponowano w Kamienicy Celejowskiej w sali poświęconej artystom z Bractwa św. Łukasza, którego Cybis był współzałożycielem. Towarzyszą jej dwa obrazy artysty z czasów kazimierskich: "Stary Żyd z Kazimierza" z około 1925 r. i "Pejzaż z Kazimierza" z 1924 r.

Kim jest tajemnicza kobieta z Trenton? I tu pojawia się problem.

- Ta głowa jest dosyć mocno przestylizowana – mówi Seweryn Kuter. –  Nie sądzę, żeby to była jakaś konkretna kobieta, to raczej stylizacja w duchu jeszcze międzywojennym. Ciekawostką jest to, że do zdobienia porcelanowych głów Bolesław Cybis używał prawdziwych koronek, które zamaczał w masie i później wypalał. Efekt jest naprawdę fantastyczny, to prawdziwa koronkowa robota!

W ramach cyklu „Skarby Kamienicy” w sali wystaw czasowych Kamienicy Celejowskiej możemy podziwiać także kolekcję dzieł wywodzącego się z Kazimierza artysty Chaima Goldberga (1917-2004). Kolekcję 16 prac podarował do zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w 2014 r. syn artysty.

 

Fot. Seweryn Kuter
Muzeum Nadwiślańskie

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę