Gdzie będzie żłobek dla maluchów?

Gdzie w Kazimierzu powstanie żłobek? W szkole? W przedszkolu? W budynku tuż przy nim? Trwa dyskusja, a czas nagli, by pieniądze na ten cel nie przepadły.

W Kazimierzu trwa dyskusja nad utworzeniem żłobka. O tej sprawie na ostatnim posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki rozmawiali radni.

- Są pieniądze do wykorzystania na żłobek. Musimy mieć jednak zaplecze lokalowe – mówi burmistrz Artur Pomianowski.

Z tym nie powinno być problemu. Nowa szkoła jest na tyle duża, że może być takim zapleczem. I tak też jest postrzegana przez władze miasta. Chociaż nie tyle jako miejsce na sam żłobek, ile na sale dla sześciolatków z przedszkola, bo to właśnie w przedszkolu miałby docelowo działać żłobek.

- Zaprosiliśmy specjalistę, który oglądał pomieszczenia w budynku szkoły i przedszkola. Zarekomendował nam pewne rozwiązania. Najbardziej optymalnym jego zdaniem jest wykorzystanie na żłobek budynku przedszkola. Niestety nie ma możliwości, by zmieściły się tam i oddziały przedszkolne, i żłobkowe. Stajemy przed dylematem: z jednej strony musielibyśmy poczynić prace adaptacyjne w budynku przedszkola, a z drugiej trzeba by się liczyć z tym, że część dzieci musielibyśmy przenieść do budynku szkolnego, jednocześnie w budynku szkolnym przystosowując pomieszczenia dla dzieci w wieku przedszkolnym – mówi burmistrz Pomianowski. – To faza wstępna. Chcielibyśmy zapoczątkować dyskusję na ten temat. Nasze ruchy wymagają konsultacji społecznych – z mieszkańcami, rodzicami, kadrą przedszkola, kadrą szkoły – bo to będzie miało później daleko idące konsekwencje.

Pierwszy głos w tej dyskusji zabrała dyrektor przedszkola.

- Uważam, że przeniesienie części przedszkola do szkoły to nie jest wcale dobry pomysł – mówi dyrektor przedszkola Jolanta Szeląg-Bielec.

I zwraca uwagę na dodatkowe kwestie: brak stołówki przy konieczności organizacji trzech posiłków dziennie dla przedszkolaków czy brak placu zabaw, nie mówiąc już o integracji przedszkola jako całości. Pierwsza sprawa może zostać wkrótce pomyślnie rozwiązana.

- Został ogłoszony konkurs na prowadzenie stołówki szkolnej przez firmę zewnętrzną – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Janusz Raczkiewicz. – Do poniedziałku 3 czerwca ktoś zostanie wyłoniony, jeżeli będą oferenci.

A pozostałe kwestie? Dyrektor przedszkola proponuje raczej, by owszem zorganizować oddział żłobkowy w przedszkolu, ale zaadaptować na ten cel budynek gospodarczy stojący tuż przy budynku przedszkola od strony ulicy Lubelskiej. Ma on w sumie trzy pomieszczenia: dwa mniejsze i jedno większe.

- Warto zainwestować w jego adaptację na potrzeby żłobka – mówi dyrektor przedszkola.
Stanowisko dyrekcji podziela radny Kowalski.

- Najbardziej optymalne jest, żeby żłobek i przedszkole były w tym samym miejscu – mówi Janusz Kowalski. – Co do przenoszenia dzieci do szkoły: inwestycja dostosowania pomieszczeń w szkole będzie porównywalna z rozbudową przedszkola.
Przewodniczący Komisji Edukacji skłania się raczej ku opcji zaproponowanej przez specjalistę zajmującego sięorganizacją żłobków.

- Najlepszym miejscem na organizację żłobka jest przedszkole – mówi Leszek Dołęga. – Oddziały przedszkolne 6 – latków powinno się docelowo przenieść do szkoły i doprowadzić do tego, by nauczyciel, który przejmuje oddział przedszkolny, potem prowadził go w klasach młodszych w cyklu 4 – letnim, o ile nauczycielki przedszkola mają odpowiednie do tego przygotowanie. Panie z przedszkola musiałyby zatem przejść do szkoły. Oddział przedszkolny w szkole musiałby mieć możliwość funkcjonowania w wydłużonym czasie pracy, jak w przedszkolu.

To dopiero początek drogi prowadzącej do powstania żłobka. Wszyscy są zgodni co do tego, że trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które by jak najmniej burzyło istniejący stan rzeczy, a jednocześnie zapewniło działanie żłobka. Jedno jest pewne – decyzję trzeba podjąć w miarę szybko, żeby nie przepadły środki na jego uruchomienie.

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę