Zerówki w szkole nie będzie

Upadł pomysł przeniesienia zerówki z przedszkola do szkoły. Przynajmniej w tym roku.
Nauczyciele Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu zwrócili się do Rady Miejskiej z prośbą o przeniesienie zerówki z przedszkola do szkoły. Argumentowano, że w szkole są o wiele lepsze warunki lokalowe, sale są nowocześnie wyposażone. Zerówka w szkole stwarzałaby lepsze warunki do łagodniejszej adaptacji dzieci do sytemu szkolnego. Dzieci mogłyby przebywać w szkole do godziny 16:00 na świetlicy, która prowadzi różnorodne zajęcia rozwijające. W piśmie pojawił się także pomysł przekształcenia Gminnego Zespołu Szkół w Zespół Szkolno – Przedszkolny. Petycję podpisały 24 osoby z GZS.
Obecnie w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu uczy się 170 uczniów. Wybudowana niedawno szkoła może pomieścić ich nawet 500.
Środowisko przedszkola: dyrekcja, nauczyciele i rodzice są zaniepokojeni tym pomysłem.
- Nie powinniście nam zabierać komfortu, jakim jest zerówka w przedszkolu – apelowała do komisji oświaty przedstawicielka przedszkolnej rady rodziców, argumentując m.in., że dzieci w przedszkolu są należycie zaopiekowane, także w kwestii ciepłych posiłków i ogrodzonego placu zabaw, wyposażonego w tym roku szkolnym z budżetu obywatelskiego w nowe urządzenia.
W przedszkolnej zerówce są 24 miejsca. Już wpłynęły 24 podania. Rekrutacja kończy się dziś w piątek 6 marca o 14:00.
- Ta dyskusja toczy się o wiele za późno. W tym roku powołanie zerówki w szkole jest niemożliwe z powodów organizacyjno – finansowych. Tego typu decyzje należało podejmować do końca lutego. Możemy dyskutować o zerówce w szkole, ale od przyszłego roku szkolnego – powiedział burmistrz Artur Pomianowski, podsumowując wystąpienia przedstawicieli szkoły i przedszkola. – W dyskusji nad uruchomieniem żłobka w Kazimierzu już rok temu rodzice dzieci przedszkolnych nie chcieli przenosić dzieci starszych do  GZS. Wtedy GZS milczał. Takie działania niewiele mają wspólnego z dobrem dzieci – powiedział burmistrz, deklarując jednocześnie swoją pomoc w uzupełnianiu etatów nauczycielskich na terenie gminy.
- Dołożę wszelkich starań, by nauczyciele z Gminnego Zespołu Szkół nie ucierpieli lub ucierpieli jak najmniej, jeżeli chodzi o liczbę godzin – zadeklarował burmistrz w związku z obawami nauczycieli w kwestii ewentualnych zwolnień w związku z niżem demograficznym, który wciąż się pogłębia.
Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej Leszek Dołęga próbował poddać pod dyskusję pomysł, który jego zdaniem gmina w związku z obecną sytuacją w oświacie powinna rozważyć: powołanie postulowanego w piśmie nauczycieli GZS Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, który w pobliskich Karczmiskach funkcjonuje z powodzeniem w dwu budynkach. Pomysł ten jednak wywołał wiele kontrowersji wśród radnych, którzy domagali się przedstawienia więcej danych. Sprawę przesunięto na kolejne posiedzenie, o ile wpłynie projekt takiego przekształcenia.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę