Klezmerska sobota

Skomentuj (7)

zobacz więcej (18)

III Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym zakończony. Mimo tego, że nie wszystkie plany udało się zrealizować, trzeba przyznać, że festiwal ten rośnie w siłę.

Z roku na rok Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej coraz bardziej się rozrasta. Powiększa się program, przybywa atrakcji, a przede wszystkim impreza ta ma coraz więcej zwolenników. Niestety, na tegorocznym festiwalu zabrakło jednego z najważniejszych gości, człowieka, który związany był z tą imprezą od samego początku. Mowa oczywiście o Leonie Blanku, o którego nagłej śmierci pisaliśmy tuż przed festiwalem. Z tej przyczyny nie odbyły się planowane warsztaty taneczne, które Leon Blank zawsze prowadził, nie przyznano też nagrody dla najlepszego tancerza. Jednak przez cały festiwal zachowana została pomięć o nim, a ci, których uczył tańczyć, przybyli w sobotę na kazimierski rynek, by poprowadzić korowód i tym samym oddać mu hołd. Robert Sulkiewicz obiecał, że w przyszłym roku warsztaty taneczne - choć poprowadzi je kto inny - odbędą się, a nagroda dla najlepszego tancerza nosić będzie imię Leona Blanka.

 

Przez cały ubiegły tydzień w Kazimierzu Dolnym brzmiała klezmerska muzyka. Były warsztaty, koncerty i niezapowiedziane granie do białego rana. W sobotę przez cały dzień na kazimierskim rynku trwały przygotowania do finałowego koncertu. Gdy na scenie pojawiła się pierwsza kapela, rynek był już pełen ludzi, a o wolnym miejscu w przy kawiarnianych ogródkach można było jedynie pomarzyć. Jeszcze nawet nie zdążyło zrobić się ciemno, a zebrana przy scenie publiczność tańczyła…

W finałowym koncercie wystąpił zespół Sound of Times, który powstał w 2006r., a tworzą go: Maksymilian Wosk (skrzypce), Maksymilian Młynek (saksofon), Marek Tarnowski (akordeon), Piotr Bogutyn (gitara basowa) i Krzysztof Redas (perkusja). Początkowo występując pod nazwą Badchenes grupa zagrała wiele koncertów na terenie całego kraju, w tym roku zdobywając głównanagrodę na festiwalu Nowa Tradycja.Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami szkół muzycznych II stopnia i kontynuują naukę na wyższych uczelniach muzycznych w Lublinie, Białymstoku i Katowicach.

Jako drudzy wystąpili goście z Rosji – zespół Nayekhovichi. Grają oni tradycyjne żydowskie melodie w nowym rockowo – reggae – jazzowym brzmieniu. W poszukiwaniu własnego stylu oscylują między jazzem etnicznym i folklorystycznym akademizmem. W swoim programie mają zarówno utwory instrumentalne ocierające się o prowokację muzyczną, jak i tęskne pieśni w jidysz.

Kolejną grupą był Veszpremer Klezmer Band, czteroosobowy zespół o ponad dziesięcioletniej historii. Czwórka węgierskich klezmerów prezentująca typowy skład instrumentów: skrzypce, klarnet, kontrabas i akordeon.

Eliezer Mizrachi Duo, to czwarta kapela goszcząca na kazimierskim rynku w ten sobotni wieczór. Podczas tego koncertu mieliśmy jedną z niewielu okazji, aby spotkać się z muzyką Żydów sefardyjskich rodem z Hiszpanii i Portugalii, osiadłych po wygnaniu głównie na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Eliezer to jedyny w Polsce zespół, który wykonuje takie orientalne utwory.

Ostatnim gościem III Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej był zespół ze Szwecji – Den Flygande Bokrullen. Grupa ta prezentuje tradycyjny nurt muzyki klezmerskiej, w tym roku prowadziła ona także warsztaty muzyczne. Kapela, w której występuje kontrabasista o polsko brzmiącym nazwisku Tomasz Dawidowski, zawiązała się początkowo jako duet na uniwersytecie w Uppsali na początku lat dziewięćdziesiątych. Sześcioosobowy dziś zespół, na brzmienie którego składają się perkusja, fortepian, róg,  kontrabas, tuba, akordeon, puzon, mandolina, banjo, klarnet i saksofon altowy i kornet, ma na swoim koncie już cztery płyty.

Muzycy z Den Flygande Bokrullen pod wpływem intensywnych oklasków publiczności kilkukrotnie wychodzili na scenę. Ich skoczna muzyka porywała do tańca. Bawili się młodzi i ci nieco starsi, skakali i wymachiwali rękami, jak kto potrafił – liczyła się zabawa. Po zakończonym koncercie wszyscy porozchodzili się... do pobliskich lokali, by nieco odpocząć po męczących szaleństwach. Tam bawiono się do rana.

Kolejny Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej już za rok. 

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (7)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę