Święto książki

zobacz więcej (20)

Choć obecnie czytanie nie jest w modzie, jest taki jeden dzień w roku, którego główną bohaterką staje się książka. W Kazimierzu Dolnym czytają wtedy wszyscy, zarówno ci mali, jak i duzi. Taka już tradycja w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tradycyjnie już rozpoczęły się w samym sercu miasta, na Rynku. Tam burmistrz Grzegorz Dunia przywitał uczestników imprezy. A potem rozpoczęło się wielkie czytanie…

Z entuzjazmem przyjęty został spektakl „Kopciuszek”, gdzie w role aktorów wcielili się rodzice uczniów klas III Szkoły Podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. W Kazimierskim Ośrodku Kultury natomiast miało miejsce czytanie prawdziwie rodzinne. Książki z domowej biblioteczki zaprezentowali: Agnieszka, Tomasz i Róża Małolepsi. Rodzice dzieciom czytali również w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Justyna Piekoś fragmenty "Starej baśni" I. Kraszewskiego czytała swojej córce Monice oraz jej koleżankom i kolegom z technikum. Młodzi przyszli technicy słuchali także fragmentów osławionego "Zmierzchu" S. Meyer w interpretacji mamy Bartka - Anny Wojtanowicz.

Wśród atrakcji, jakie tego dnia przygotowano dla dzieci i młodzieży, był „Spacer z książką po Kazimierzu”. Po mieście młodych turystów z Rzeczycy oprowadziła Joanna Sikora – przewodnik.

- Było to zwiedzanie Kazimierza z książką w tle – mówi Katarzyna Górska ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. – Pomysł narodził się z zainteresowania dzieci różnego rodzaju książkami i przewodnikami. Wielką radość sprawiło im oglądanie miejsc, które opisane zostały w przewodnikach.

- Całą imprezę możemy uznać za udaną – mówi Anna Piłat, kierownik Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzu. – Mimo chłodu dzieciom nie brakowało energii i chęci do wspólnej zabawy. A czytanie książek również może być świetną zabawą czy rozrywką, wystarczy spróbować.

 

Po raz czwarty w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczestniczy również Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce. W ramach tej imprezy delegacja uczniów z klasy I wraz z wychowawczynią reprezentowała  szkołę na uroczystym otwarciu tego święta na kazimierskim rynku. Oprócz tego, dzieci z klasy I brały udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Kazimierzu Dolnym. Dwoje z nich zostało nagrodzonych: Natalia Kudełko – I miejsce i Kuba Sitarczuk – Wyróżnienie.

 

W samej Dąbrówce  natomiast, w ramach tego święta zorganizowano dwunastą edycję konkursu „Mistrz pięknego czytania”. W konkursie brali udział uczniowie klas IV - VI. Wybrani uczniowie czytali fragmenty książek o Bolku i Lolku oraz Pipi. Kolejnym punktem programu był udział uczniów klas I - III w konkursie na najciekawsze przebranie : dziewczynki prezentowały strój Pipi, a chłopcy - Bolka lub Lolka.

 

- Dzieci wspaniale wyglądały w swoich przebraniach i dlatego wszystkie otrzymały nagrody książkowe - tłumaczy Alicja Kutnik, organizatot imprezy i bibliotekarz. - Uczniowie klas starszych mogli dodatkowo wykazać się w konkursie plastycznym na plakat reklamujący książkę. Wszyscy autorzy prac zostali docenieni i otrzymali nagrody książkowe.

 

Jednak szczególną atrakcją święta książki było przedstawienie muzyczne o Kaczce Dziwaczce przygotowane przez klasę II wraz z opiekunem - Lidią Paluch, która wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki utworu Jana Brzechwy.

Mimo tego, że Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich za nami, w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy wystawę prac nagrodzonych w konkursie „Moja ulubiona książka”, a w filii biblioteki w Bochotnicy wystawę książek z serii „Poczytaj mi mamo”. Na obydwie wystawy wstęp jest wolny. Potrwają one do końca maja.

 

Fot. Z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym oraz z archiwum Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

 

Skomentuj


Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę