Święto książki

zobacz więcej (20)

Choć obecnie czytanie nie jest w modzie, jest taki jeden dzień w roku, którego główną bohaterką staje się książka. W Kazimierzu Dolnym czytają wtedy wszyscy, zarówno ci mali, jak i duzi. Taka już tradycja w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich tradycyjnie już rozpoczęły się w samym sercu miasta, na Rynku. Tam burmistrz Grzegorz Dunia przywitał uczestników imprezy. A potem rozpoczęło się wielkie czytanie…

Z entuzjazmem przyjęty został spektakl „Kopciuszek”, gdzie w role aktorów wcielili się rodzice uczniów klas III Szkoły Podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. W Kazimierskim Ośrodku Kultury natomiast miało miejsce czytanie prawdziwie rodzinne. Książki z domowej biblioteczki zaprezentowali: Agnieszka, Tomasz i Róża Małolepsi. Rodzice dzieciom czytali również w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Justyna Piekoś fragmenty "Starej baśni" I. Kraszewskiego czytała swojej córce Monice oraz jej koleżankom i kolegom z technikum. Młodzi przyszli technicy słuchali także fragmentów osławionego "Zmierzchu" S. Meyer w interpretacji mamy Bartka - Anny Wojtanowicz.

Wśród atrakcji, jakie tego dnia przygotowano dla dzieci i młodzieży, był „Spacer z książką po Kazimierzu”. Po mieście młodych turystów z Rzeczycy oprowadziła Joanna Sikora – przewodnik.

- Było to zwiedzanie Kazimierza z książką w tle – mówi Katarzyna Górska ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy. – Pomysł narodził się z zainteresowania dzieci różnego rodzaju książkami i przewodnikami. Wielką radość sprawiło im oglądanie miejsc, które opisane zostały w przewodnikach.

- Całą imprezę możemy uznać za udaną – mówi Anna Piłat, kierownik Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzu. – Mimo chłodu dzieciom nie brakowało energii i chęci do wspólnej zabawy. A czytanie książek również może być świetną zabawą czy rozrywką, wystarczy spróbować.

 

Po raz czwarty w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczestniczy również Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce. W ramach tej imprezy delegacja uczniów z klasy I wraz z wychowawczynią reprezentowała  szkołę na uroczystym otwarciu tego święta na kazimierskim rynku. Oprócz tego, dzieci z klasy I brały udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Kazimierzu Dolnym. Dwoje z nich zostało nagrodzonych: Natalia Kudełko – I miejsce i Kuba Sitarczuk – Wyróżnienie.

 

W samej Dąbrówce  natomiast, w ramach tego święta zorganizowano dwunastą edycję konkursu „Mistrz pięknego czytania”. W konkursie brali udział uczniowie klas IV - VI. Wybrani uczniowie czytali fragmenty książek o Bolku i Lolku oraz Pipi. Kolejnym punktem programu był udział uczniów klas I - III w konkursie na najciekawsze przebranie : dziewczynki prezentowały strój Pipi, a chłopcy - Bolka lub Lolka.

 

- Dzieci wspaniale wyglądały w swoich przebraniach i dlatego wszystkie otrzymały nagrody książkowe - tłumaczy Alicja Kutnik, organizatot imprezy i bibliotekarz. - Uczniowie klas starszych mogli dodatkowo wykazać się w konkursie plastycznym na plakat reklamujący książkę. Wszyscy autorzy prac zostali docenieni i otrzymali nagrody książkowe.

 

Jednak szczególną atrakcją święta książki było przedstawienie muzyczne o Kaczce Dziwaczce przygotowane przez klasę II wraz z opiekunem - Lidią Paluch, która wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki utworu Jana Brzechwy.

Mimo tego, że Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich za nami, w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy wystawę prac nagrodzonych w konkursie „Moja ulubiona książka”, a w filii biblioteki w Bochotnicy wystawę książek z serii „Poczytaj mi mamo”. Na obydwie wystawy wstęp jest wolny. Potrwają one do końca maja.

 

Fot. Z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym oraz z archiwum Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę