Książka w roli głównej (video)

Skomentuj (2)

zobacz więcej (11)

Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Kazimierz Dolny na jeden dzień zamienił się w żywą czytelnię. Czytano w różnych miejscach. O różnych porach. Różne książki. Dla różnych czytelników. Książki zeszły z półek do ludzi.
”Kazimierski spacer z książką” rozpoczął się w samym sercu Kazimierza – na Rynku. Tu wśród kolorowych transparentów promujących czytanie gospodarz miasta, burmistrz Grzegorz Dunia, który święto objął patronatem honorowym, uroczyście przywitał wszystkich uczestników, dokonując tym samym otwarcia imprezy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Kazimierzu obchodzony był z inicjatywy Biblioteki Miejskiej, ale pierwszy raz na taką skalę. Spotkania z książką odbywały się w bardzo wielu miejscach i nie zawsze były to miejsca ściśle związane z kulturą. Osoby, które interpretowały teksty to zarówno osoby publiczne, m.in. dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz lokalnych, aktorzy, ale również ludzie po prostu zaprzyjaźnieni z biblioteką.

W Barze Amfi nad Wisłą gościł Teatr „Lajkonik” z Krakowa, w Kazimierskim Ośrodku Kultury Anna Filipiak z bajkami Jana Brzechwy, w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów Jolanty Brennenstulh z „Przyjaciele wesołego diabła”. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół wysłuchali fragmentów "Rio Anaconda" w interpretacji własnego dyrektora Teodora Józefackiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania w kazimierskiej Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej. Tam burmistrz Grzegorz Dunia przeczytał fragment „Budy na Powiślu” Włodzimierza Bartoszewicza.

W siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza w Wąwozie Małachowskiego po polsku i hiszpańsku hasał byczek Fernando, o którym opowiadał małym słuchaczom tłumacz, dziennikarz i muzyk – Filip Łobodziński, przy okazji wprowadzając dzieci w tajniki pracy tłumacza. W ten sposób organizatorzy Spotkań z książką dla dzieci – Bożena Gałuszewska i Marek Wojtczak, włączyli się w organizację obchodów Światowego Dnia Ksiązki w Miasteczku.

W jednej z najbardziej romantycznych kawiarenek w Kazimierzu – U Radka, miała miejsce „rozmowa liryczna”. Para młodych – Agnieszka Skrzyńska i Mariusz Dębczak – przy jednym ze stolików snuła rozważania na temat miłości słowami poetów Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Czesława Miłosza czy Kazimierza Przerwy Tetmajera.

„Miasteczko” Szaloma Asza, to przedwojenna opowieść o żydowskim Kazimierzu. Na miejsce jej prezentacji nieprzypadkowo wybrano restaurację U Fryzjera – centrum kultury klezmerskiej. Fragmenty o Kazimierzu, miłości i muzyce usłyszeliśmy w interpretacji trzech facetów w czerni, niewątpliwie klezmerów, w których spod kapeluszy można było rozpoznać dyrektora szkoły podstawowej w Bochotnicy – Andrzeja Pisulę, radnego powiatu puławskiego - Marcina Pisulę oraz animatora kultury klezmerskiej w Miasteczku – Roberta Sulkiewicza, właściciela restauracji U Fryzjera.

„Kazimierski spacer z książką” zakończył się w Farze, gdzie licznie zebrana publiczność wysłuchała fragmentów Pisma Świętego i poezji Zbigniewa Herberta w interpretacji aktora Dariusza Jakubowskiego. Poezji towarzyszyła muzyka w wykonaniu „Scholi” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Puław oraz uczennic Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu - Moniki i Sylwii Jędrak.

Wydawać by się mogło, że obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich promujące czytanie – jako rodzaj podróży w inne światy, często odległe geograficznie bądź historycznie, jako rodzaj podróży do innych ludzi, a także w głąb siebie – nie mogą być imprezą masową. „Kazimierski spacer z książką” pokazuje jednak, że może być inaczej.
Fot. Mateusz Stachyra


Zobacz video:

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • książkojad (gość)
    Brawo!!! Wspaniały pomysł i sprawa realizacja. Panie z kazimierskiej biblioteki: jeszcze raz - brawo!
  • es (gość)
    Panowie w czerni - jesteście piękni! Myślę, że ten image wam bardzo pasuje i powinniście tak wyglądać na co dzień

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę