Dwie wystawy w Muzeum Nadwiślańskim na Dwa Brzegi

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 31 lipca na wernisaże dwóch wystaw. Jedna z nich poświęcona będzie historii i dokonaniom artystycznym Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Kolejna pokaże Afrykę oczami Marcina Kydryńskiego. Obie wpisują się w program 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Wystawa „15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni Sztuki” przygotowywana przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Kazimierską Konfraternię Sztuki przybliży genezę powstania Konfraterni, jej cel, którym jest rozwój miejscowej kolonii artystycznej, wspólne osiągniecia na niwie życia artystycznego, np. wystawy zbiorowe, wspólne malowanie obrazów, aukcje charytatywne czy coroczną imprezę zatytułowaną "Kanał sztuki". Na wystawie zaprezentowana zostanie także indywidulana twórczość poszczególnych członków, zarówno malarzy, którzy już odeszli, jak i tych obecnie działających w strukturach stowarzyszenia.

15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni Sztuki to wyjątkowa okazja do zaprezentowania nie tylko twórczości artystów w niej zrzeszonych, ale przede wszystkim pokazanie wyjątkowej rangi zjawiska przez nich wykreowanego. To animatorzy życia artystycznego Kazimierza, wpisujący się w długą, bo już ponad dwustuletnią, tradycję malarską miasteczka. Określona przez przyjeżdżających tu w XIX w. malarzy czy później przez Pruszkowskiego i jego uczniów tożsamość miejsca została podtrzymana przez artystyczne działania Konfraterni.

Świadomość istnienia środowiska twórczego w Kazimierzu nastąpiła w 1999 roku, podczas zorganizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie I Salonu Letniego. Zaprezentowano wtedy prace ponad 30 artystów. Powstała idea utworzenia zrzeszenia, co pozwoliło na zintensyfikowanie rozpoznawalności kazimierskiego środowiska artystycznego. Idea szybko zamieniła się w konkret i tak już w 2000 r. powstała Kazimierska Konfraternia Sztuki. Jesienią tego roku Muzeum Nadwiślańskie ponownie otworzyło swoją przestrzeń, żeby w muzealnej galerii „Dzwonnica” pokazać pierwszą wspólną wystawę członków Konfraterni zatytułowaną „Prezentacje”. Jesienią 2001 roku, w tejże galerii, powstało monumentalne dzieło „Gdzie tak naprawdę urodził się Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza”  (2 x 5 m) będące rezultatem wspólnej pracy 16 artystów Konfraterni. To pewnego rodzaju credo zrzeszenia. Podkreśla ich wspólnotowy charakter, co jednocześnie zbliża Konfraternię do stworzonej w 1923 r. przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów kolonii artystycznej. To przecież pojęcie sŏcĭĕtās czy commūnĕ stało się wręcz wyróżnikiem tego zjawiska artystycznego. I tak jak Pruszkowiaków zrzeszonych w Bractwie Świętego Łukasza nie wiążą ich ścisłe założenia programowe. Indywidualność artystyczna jest szczególną wartością, a każdy z artystów to odrębna osobowość twórcza wchodząca w interaktywny model działań wzmacniający więzi między konfratrami.

Stowarzyszenie znakomicie wpisuje się w definicję kolonii artystycznej, która zakłada, że to rodzaj wspólnoty, której członkowie wchodzący w relacje przyjacielskie razem bawią się, pracują, a przede wszystkim razem malują oraz prowadzą dyskusje i spory na temat sztuki. Wspólne działania przybierają różnoraki charakter. To wspólne plenery, a ten niezmiernie istotny to plener – pielgrzymka do Ziemi Świętej jesienią 2014 r., owocujący licznymi wystawami.

Konfraternia prezentuje swoją twórczość podczas licznych wystaw, nie tylko w Polsce, ale także organizowanych przez EuroArt – Europejską Federację Kolonii Artystycznych w Kevelaer (2008), Tervuren (2011), Worpswede (2013). Wspólne inicjatywy nabrały także cech cykliczności, tak jak Kanał Sztuki odbywający się już od siedmiu lat w ramach „Dwóch Brzegów”. Przez dwa dni kanał Grodarza staje się galerią, w której wartko płynie nurt sztuki. Przyjacielski charakter zrzeszenia wyraża się najdobitniej w aukcjach charytatywnych na rzecz tych członków Konfraterni, których los nie oszczędził.

Kazimierska Konfraternia sztuki to zrzeszenie otwarte, chętnie przyjmujące tych, dla których Kazimierz jest miejscem szczególnym. Obecnie jest ponad 50 członków, dla których życie łączy się z kreacją, którzy poprzez sztukę poszukują prawdy w otaczającym świecie. A mogą odnaleźć ją właśnie w Kazimierzu będącym dla artystów Konfraterni miejscem nie tylko rzeczywistym, ale także mitycznym, gdzie archaiczne protoobrazy stają się inspiracją dla artystycznej wyobraźni. Duże znaczenie ma także wrażeniowo dostrzegalny urok miejsca z jego historią i naturą, czy wpisana w Miasteczko opowieść wielu pokoleń. Nie wszyscy artyści Konfraterni zasiedlili Kazimierz, dla większości to ciągłe powroty. To rodzaj pielgrzymki do miejsca kulturowego zakorzenienia potwierdzającego tożsamość artystyczną.

Wystawa pokaże około 180 prac 59 artystów – malarstwo i rzeźbę. Różnorodność technik, odmienność stylistyczna i formalna pokazuje wcześniej już wspomnianą indywidualność twórczą artystów zrzeszonych w Konfraterni. Dominująca wśród członków Konfraterni tradycja kolorystyczna przełamywana jest poszukiwaniami sięgającymi do innych tradycji artystycznych.

Informacje o wystawie:

Tytuł: "15 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki"

Czas trwania: 31 lipca – 30 października 2016
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych / Rynek 19 / Kazimierz Dolny
Godziny otwarcia: 10:00-17:00 / codziennie
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska

Drugą wystawą, która Muzeum Nadwiślańskie wzbogaci program artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, będzie prezentacja fotografii Marcina Kydryńskiego. Otwarta zostanie również w niedzielę 31 lipca, o godz. 20:00, w Oddziale Kamienica Celejowska.

Muzeum Nadwiślańskie zaprezentuje wybór z obszernej kolekcji fotografii, jaką zawiera książka Marcina Kydryńskiego pt. „Biel”. Jedna zaledwie historia, ale ogromnie pojemna. Afryka bowiem jest w ciągłym ruchu. Podróżuje, wędruje, wierci się. W każdy możliwy sposób. Są tacy, co wciąż wybierają pieszą wędrówkę. Jedni w poszukiwaniu nowych studni, pastwisk dla swoich stad, deszczu. Inni, jak autor, w poszukiwaniu swojej prawdy o tym kontynencie w czasach wielkiego przełomu. Fotografie z kilkunastu regionów Afryki są intymną opowieścią o istocie podróżowania, a zarazem o istocie człowieczeństwa. Nasz gatunek przecież stamtąd właśnie ruszył w swoją, trwającą do dziś drogę. Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10:00-17:00.

Muzeum zaprasza również na spotkanie z autorem 2 sierpnia o godz. 11:00 do Black Red White Cafe.

Marcin Kydryński – radiowiec, syn legendy polskiego radia Lucjana Kydryńskiego. Prowadzi autorskie audycje w Trójce, ostatnio popularną, niedzielną „Sjestę”. Współtwórca wielu piosenek Anny Marii Jopek jako autor i kompozytor. Fotograf współpracujący niegdyś z National Geographic. W latach 90. XX wieku dyrektor artystyczny Jazz Jamboree. Później współorganizował także Siesta Festival w Gdańsku. Autor książki „Pod słońce” wyróżnionej nagrodą Arkadego Fiedlera. Odznaczony orderem przez Prezydenta Portugalii za popularyzację kultury tego kraju.

Informacje o wystawie:

Tytuł: "Afryka w drodze. Wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego"
Czas trwania: 31 lipca – 18 września 2016
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / ul. Senatorska 11/13 / Kazimierz Dolny
Godziny otwarcia: 10:00-17:00 / codziennie
Kurator wystawy: Seweryn Kuter
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan

 

Tekst: Muzeum Nadwiślańskie

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę