Dwa Brzegi'18: Kino, które łączy

zobacz więcej (8)

Projekcje filmowe, koncerty, spotkania i wystawy. W Kazimierzu trwa 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – kino które łączy.

Projekcje filmowe, koncerty, spotkania i wystawy. O tym, co nas czeka podczas 9 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mówili podczas konferencji prasowej Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i partnerzy festiwalu: dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura i właściciel Galerii Klimaty w Mięćmierzu Bartłomiej Pniewski.

- Będą goście Danuta Stenka, Magdalena Boczarska, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Janusz Kondratiuk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Bodo Cox, Arkadiusz Jakubik, który już pierwszego sierpnia zawita tutaj i będzie obecny przez pięć, bo jest bohaterem sekcji i Bóg stworzył aktora – mówiła Grażyna Torbicka. – Przyjeżdżają młodzi twórcy, bo nasz Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych to 34 filmy wybrane w tym 20 filmów polskich i z różnych strona świata. Niektórzy reżyserzy i reżyserki przyjeżdżają do Kazimierza, żeby swój film zaprezentować w konkursie, w którym oceniać będą Gabriela Muskała, Piotr Domalewski, reżyser filmu Cicha noc, i Urszula Antoniak, która mieszka w Holandii a jej filmy – na Dwóch Brzegach pokażemy „Pomiędzy słowami” – są obecne na takich festiwalach jak Cannes czy Berlin.

Ale Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to nie tylko filmy. To także koncerty. W tym roku wszystkie odbywać się będą na zamku w Kazimierzu i jeden – dzisiejszy – w Janowcu.

- Uwadze Państwa polecam szczególnie te koncerty, które chcieliśmy szczególnie Państwu zadedykować, czyli Przybył, Opoczno, Baika, które na zamku w Kazimierzu będą bezpłatne – mówiła Grażyna Torbicka. – Cieszymy się, że znowu zamek w Kazimierzu powrócił jako bardzo mocne miejsce programu festiwalowego.

Wczorajszy koncert otwarcia dzięki projektowi Smart City można było oglądać także na rynku. To ukłon w stronę tych gości festiwalowych, dla których biletów niestety zabrakło.

12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wiele różnorodnych propozycji, z których warto skorzystać.

- Życzę Państwu tego, co było obecne w starożytnym teatrze greckim: żebyśmy wychodząc o tych filmach rozmawiali, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami – mówił marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk –  żebyśmy po tych filmach wszyscy byli lepsi, bo film uczy pokory, uczy dystansu, uczy szacunku do drugiego człowieka.
Hasłem tegorocznej edycji jest „Kino, które łączy”.

- Bawcie się, cieszcie się, rozmawiajcie, kłóćcie się na temat tego, co obejrzeliście, bo to wszystko jest ważne, ażebyśmy dobrze spędzili czas na Dwóch Brzegach – mówiła Grażyna Torbicka – ale kłóćcie się, łącząc się, bo hasło tegorocznego festiwalu brzmi: Kino które łączy.
Nic więc dziwnego, ze rozpoczęcie festiwalu nastąpiło poprzez tradycyjne podanie sobie rąk przez wójta Janowca i burmistrza Kazimierza Andrzeja Pisulę, którzy wręczyli filmowcom symboliczne klucze do obu miast na czas trwania festiwalu.

Podczas ceremonii otwarcia w namiocie Kina Lubelskie obecni byli między innymi: Jacek Bromski, Ewa Braun, Danuta Stenka, posłanka Małgorzata Kidawa – Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz ambasador Ukrainy Andriej Deszczyca, który ubrany w specjalną koszulkę protestował przeciwko uwięzieniu Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera skazanego przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

 

Minutą ciszy oddano także hołd zmarłej wczoraj Korze słynnej polskiej wokalistce zespołu Maanam.

 

Program filmowy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi


Program wydarzeń i spotkań

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę