Dwa Brzegi'18: Kino, które łączy

zobacz więcej (8)

Projekcje filmowe, koncerty, spotkania i wystawy. W Kazimierzu trwa 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – kino które łączy.

Projekcje filmowe, koncerty, spotkania i wystawy. O tym, co nas czeka podczas 9 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mówili podczas konferencji prasowej Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i partnerzy festiwalu: dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura i właściciel Galerii Klimaty w Mięćmierzu Bartłomiej Pniewski.

- Będą goście Danuta Stenka, Magdalena Boczarska, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Janusz Kondratiuk, Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Bodo Cox, Arkadiusz Jakubik, który już pierwszego sierpnia zawita tutaj i będzie obecny przez pięć, bo jest bohaterem sekcji i Bóg stworzył aktora – mówiła Grażyna Torbicka. – Przyjeżdżają młodzi twórcy, bo nasz Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych to 34 filmy wybrane w tym 20 filmów polskich i z różnych strona świata. Niektórzy reżyserzy i reżyserki przyjeżdżają do Kazimierza, żeby swój film zaprezentować w konkursie, w którym oceniać będą Gabriela Muskała, Piotr Domalewski, reżyser filmu Cicha noc, i Urszula Antoniak, która mieszka w Holandii a jej filmy – na Dwóch Brzegach pokażemy „Pomiędzy słowami” – są obecne na takich festiwalach jak Cannes czy Berlin.

Ale Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to nie tylko filmy. To także koncerty. W tym roku wszystkie odbywać się będą na zamku w Kazimierzu i jeden – dzisiejszy – w Janowcu.

- Uwadze Państwa polecam szczególnie te koncerty, które chcieliśmy szczególnie Państwu zadedykować, czyli Przybył, Opoczno, Baika, które na zamku w Kazimierzu będą bezpłatne – mówiła Grażyna Torbicka. – Cieszymy się, że znowu zamek w Kazimierzu powrócił jako bardzo mocne miejsce programu festiwalowego.

Wczorajszy koncert otwarcia dzięki projektowi Smart City można było oglądać także na rynku. To ukłon w stronę tych gości festiwalowych, dla których biletów niestety zabrakło.

12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wiele różnorodnych propozycji, z których warto skorzystać.

- Życzę Państwu tego, co było obecne w starożytnym teatrze greckim: żebyśmy wychodząc o tych filmach rozmawiali, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami – mówił marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk –  żebyśmy po tych filmach wszyscy byli lepsi, bo film uczy pokory, uczy dystansu, uczy szacunku do drugiego człowieka.
Hasłem tegorocznej edycji jest „Kino, które łączy”.

- Bawcie się, cieszcie się, rozmawiajcie, kłóćcie się na temat tego, co obejrzeliście, bo to wszystko jest ważne, ażebyśmy dobrze spędzili czas na Dwóch Brzegach – mówiła Grażyna Torbicka – ale kłóćcie się, łącząc się, bo hasło tegorocznego festiwalu brzmi: Kino które łączy.
Nic więc dziwnego, ze rozpoczęcie festiwalu nastąpiło poprzez tradycyjne podanie sobie rąk przez wójta Janowca i burmistrza Kazimierza Andrzeja Pisulę, którzy wręczyli filmowcom symboliczne klucze do obu miast na czas trwania festiwalu.

Podczas ceremonii otwarcia w namiocie Kina Lubelskie obecni byli między innymi: Jacek Bromski, Ewa Braun, Danuta Stenka, posłanka Małgorzata Kidawa – Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz ambasador Ukrainy Andriej Deszczyca, który ubrany w specjalną koszulkę protestował przeciwko uwięzieniu Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera skazanego przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

 

Minutą ciszy oddano także hołd zmarłej wczoraj Korze słynnej polskiej wokalistce zespołu Maanam.

 

Program filmowy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi


Program wydarzeń i spotkań

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2022. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę