Dwa Brzegi'18: wędrowanie do porozumienia

Skomentuj (1)

Czy można odbyć podróż siedząc wygodnie na leżaczku w Mięćmierzu? Co za pytanie! Przekonali się o tym ci, którzy uczestniczyli w debacie filozoficznej w Galerii Klimaty w Mięćmierzu.

W ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi była okazja uczestniczenia w podróży szczególnej. Galeria Klimaty w Mięćmierzu zaprosiła na Duchowe wędrowanie, czyli w podróż w przestrzeń wspólną dla judaizmu i chrześcijaństwa. Dialog prowadzili lubelski dominikanin ojciec Tomasz Dostatni – publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista, zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny, autor kanału na YouTube Otwarta brama oraz Symcha Keller polski chazan i działacz społeczności żydowskiej, były przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Rozmowa dotyczyła muzyki w sferze religijnej judaizmu i chrześcijaństwa.

- Módl się tym, co robisz: módl się melodią, śpiewem, tańcem, jedzeniem, pracą – wszystkim, co wykonujesz, co jest wokół ciebie. Wszystko może być modlitwą – to jest mistyka żydowska, kawana – intencja, którą zawierasz w każdej czynności, którą czynisz – mówił Symcha Keller. – W chasydyzmie taniec i śpiew stały się szczególną formą modlitwy.

-  Św. Augustyn powiedział: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli” – dopowiedział Tomasz Dostatni.

Oparte na podobnym dialogu mięćmierskie Duchowe wędrowanie doprowadziło zebranych gości festiwalowych do polskiego chasydyzmu, niegdyś dominującym w Kazimierzu, i polskiego katolicyzmu. Fascynujące było to, że w dzisiejszym podzielonym świecie dwaj duchowni – katolicki zakonnik i chasydzki były rabin mogą ze sobą rozmawiać w sposób niezwykle otwarty i znajdować w tej rozmowie punkty wspólne, a uczestnicy spotkania mogą słuchać tej dyskusji z nie mniej otwartą uwagą i skupieniem.

 

Dyskusji towarzyszyły wykonywane przez Symchę Kellera psalmy, pieśni i niguny – pozbawione słów pieśni chasydzkie, a mimo to przekazujące opowieści. Towarzyszyła jej także... burza, która w Miasteczku doprowadziła do przerwania seansu filmowego w Kinie Lubelskie, a w Janowcu - do odwołania koncertu zespołu Raz Dwa Trzy... Debata w Miećmierzu odbyła sią bez przeszkód - z podwórza Galerii Klimaty przeniosła się tylko do wnętrza klimatycznej stodoły.

 

Dwa Brzegi'18 w Mięćmierzu

31 lipca wtorek
16:00 Pogoda – Bartosz Ługowski – promocja płyty nagranej w mięćmierskich Klimatach (Galeria Klimaty – stodoła)

1 sierpnia środa
19:30 Kazimierz DIY – finisaż wystawy Weroniki Naszarkowskiej – Multanowskiej (Galeria Klimaty – stodoła)

2 sierpnia czwartek
16:00 Niebo (I) fragmenty, architektury, chury – fotografia Jarosław T. Kłos – wernisaż (Galeria Klimaty – stodoła)
17:00 WoWaKin – koncert z potańcówką (Karczma u Kazika)

3 sierpnia piątek
16:00 Monika Kowalczyk – koncert (Galeria Klimaty – stodoła)
17:00 Akcent – spotkanie z Wasylem Machną – między abstraktem a konkretem (Galeria Klimaty – dziedziniec)

 

Dwa Brzegi'18

 

Program filmowy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi


Program wydarzeń i spotkań

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Apartamenty

Galeria KLIMATY w Mięćmierzu - Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę