Erraticus. Rzeźba na Zamku

Skomentuj (3)

zobacz więcej (21)

29 rzeźb wykonanych z granitowych głazów narzutowych wyeksponowano na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym. To wystawa zatytułowana „Erraticus. Rzeźba na Zamku” autorstwa Bogdana Markowskiego.

Choć od sezonu turystycznego dzielą nas jeszcze dwa miesiące, Kazimierz Dolny nie śpi. Bez względu na pogodę w Miasteczku mają miejsce ciekawe wydarzenia kulturalne. Jednym z nich bez wątpienia jest wystawa rzeźby na Wzgórzu Zamkowym.


- Bardzo się raduję, że dziedziniec Zamku zyskał nową funkcję, bo oprócz tego, że możemy tutaj podziwiać piękne krajobrazy, będąc np. na wieży zamkowej, to spacerując po dziedzińcu zarówno nasi goście, którzy do nas przyjeżdżają, jak i mieszkańcy mogą oglądać wspaniałe rzeźby, które przez wiele lat tworzył Pan Bogdan Markowski – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego.


„Erraticus. Rzeźba na Zamku” to tytuł wystawy autorstwa Bogdana Markowskiego. W jej skład wchodzi 29 rzeźb wykonanych z granitowych głazów narzutowych przemieszczanych milionami lat z odległych gór, rzeźbionych przez wody, wiatr i czas. Stąd tytuł wystawy, bowiem po łacinie „erraticus”, znaczy błądzący.
Bogdan Markowski urodził się w Lublinie w 1945 roku. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby w ASP Gdańsku. Pracował m.in. przy odbudowie i renowacji starego miasta w Zamościu. Jest także autorem konkursowych rzeźb w Zamościu, Lubartowie, w Roztoczańskim Parku Narodowym, w Zwierzyńcu a także w Burgas (Bułgaria), w Debreczynie (Węgry), Inami (Japonii) oraz Viller Le Lac i Labresse (Francja).


Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach i wystawach. Prace swoje realizuje w materiałach trwałych, takich jak brąz, marmur i granit pozyskiwany z głazów narzutowych. Jak piszą organizatorzy wystawy, jest on „artystą, który z pokorą i wytrwałością profesjonalnego rzemieślnika, z pasją i determinacją wyraża w kamieniu swoje rozumienie i odczuwanie rzeczywistości”.


- Rzeźba jest twórczością weryfikowaną przez dotyk – pisze w katalogu wystawy Bogdan Markowski. – Nie ulega złudzeniom perspektywy, oświetlenia, koloru. Jest dyscypliną, która pozwala bez zmysłu wzroku poznawać otaczającą rzeczywistość. Przy rzeźbieniu tego rodzaju kamienia pozyskanego z natury potwierdza się stare powiedzenie „natura incipit, ars dirigit” (natura zaczyna, sztuka kieruje). Wielu sądzi, że sztuka rzeźbienia nie jest przeciwieństwem natury, lecz tworem doskonałym. Rzeźbiąc w granitowych głazach narzutowych uczestniczy się w więzi łączącej duszę z przyrodą, gdzie wewnętrzna potrzeba, przeczucie, instynkt i intuicja zderzają się z energią natury zawartą w kamieniu.


Wystawie zorganizowanej przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki towarzyszy katalog  zawierający wkładkę wydrukowaną alfabetem Braille'a.


- Wystawa ta rozpoczyna dość ważny rok w życiu Kazimierza. Myślę, że w życiu artystów kazimierskich przede wszystkim – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystki. – W tym roku będziemy bowiem obchodzili 15-lecie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W związku z tym, jest to jakby inauguracja tych obchodów, a przed nami na pewno jeszcze wiele ciekawych imprez kulturalnych, na które już dziś serdecznie zapraszam.


Wystawę można do 31 kwietnia.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę