Deszcz nagród dla kazimierskich chórzystów

Skomentuj (2)

zobacz więcej (7)

Dziś ostatni dzień karnawału. O choince na rynku zdążyliśmy już zapomnieć, przebrzmiały też swojskie dźwięki kolęd. Chociaż tegoroczne kolędowe śpiewanie będzie jeszcze długo pamiętane przez kazimierskich chórzystów: podczas swoistego maratonu kolędowego, jakim był udział w wielu konkursach w okolicy, zdobyli oni najważniejsze z nagród.

Kazimierskie chóry z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz – Canto ze szkoły podstawowej i Cantare z gimnazjum – od blisko 10 lat działają w ramach programu Śpiewająca Polska. I zdobywają nagrody. W roku ubiegłym z X Wojewódzkiego Konkursu Chórów Szkolnych Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska w Lublinie przyjechały z podwójną nagrodą Złotego Pasma.

W tym roku z różnych okolicznych konkursów kolędowych także wrócili z nagrodami. W Karczmiskach podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Karczmiska 2016 w kategorii chórów gimnazjalne Cantare wyśpiewało I miejsce, a Canto ze szkoły podstawowej – II.  W Puławach na 21. Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd Puławy 2016 Cantare zdobyło wyróżnienie.

Wyróżnione zostały także kazimierskie solistki działające dopiero od września bieżącego roku szkolnego również pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz przy Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. W Karczmiskach kategorii solistek 6 – 9 lat zdobyły wszystkie trzy pierwsze miejsca: I – Katarzyna Mędrek, II – Weronika Kubiś, III – Marta Zając. W kategorii 10 – 12 lat wyróżnienie zdobyła Paulina Górecka, a w kategorii 13 – 15 lat II miejsce przypadło Annie Boroch, a III Mai Polak, która w Opolu Lubelskim na 14. Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda polska” zdobyła I miejsce za wykonanie współczesnej pastorałki „Dla niego cały świat”.

Ukoronowaniem kolędowych występów kazimierskich chórzystów był Koncert kolęd w Farze w Kazimierzu pod koniec stycznia, podczas którego zaprezentowały się i chóry, i soliści. Gościem specjalnym był laureat puławskiego konkursu w kategorii instrumentalistów Kamil Rogalny z Jeziorszczyzny, który na co dzień działa w Ognisku Muzycznym w Puławach.

- Ostatnie występy w ramach okolicznych festiwali kolęd to ogromne doświadczenie dla naszej młodzieży – mówi kierownik chórów Canto i Cantare Monika Kubiś – Arbuz. – Ważna jest też sama frajda śpiewania i występowania na scenie. Mogliśmy się także porównać z innymi i mieć radość z sukcesów.

Teraz przed kazimierskimi chórzystami w pełni zasłużone ferie. A potem? Planów nie brakuje. Na pewno zobaczymy je na Rynku 3 maja podczas wspólnego Patriotycznego Śpiewania. Ze specjalnym programem wystąpią na Dzień Matki. Poza tym będą przygotowywać się do udziału w kolejnych konkursach. W marcu solistki wezmą udział w eliminacjach do programu „Wygraj sukces”, a w maju chóry wystąpią w kolejnym konkursie w ramach programu „Śpiewająca Polska”. Śpiewająca młodzież z Kazimierza prezentować będzie swój repertuar w okolicy.

- Chcemy popularyzować śpiewanie chórowe – mówi Monika Kubiś – Arbuz. – Bardzo bym chciała jako nauczyciel muzyki z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, aby wszystkie dzieci, które są w naszej gminie a czują, że lubią śpiewać i chcą śpiewać dołączyły do naszych chórów i uczestniczyły w zajęciach wokalnych w Ośrodku Kultury.

Wszyscy chętni mogą się dołączyć w zasadzie w dowolnym momencie, ale właśnie teraz jest ku temu czas najbardziej odpowiedni – po feriach chóry zaczynają pracę nad nowym repertuarem.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • miksa
    Iwonko ty powinnas byc burmistrzem. A chor sie rozwija. tylko smutne ze Karczmiska urastaja do przegladu ogolnoplskich kolend. Kazimierz wszyscy teraz omijaja.
  • z Kazimierza
    Wielkie Gratulacje. Pani Monika na dyrektora GZSu, co ja gadam, na burmistrza!

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę