Canto Cantare świętują jubileusz

Skomentuj (14)

Ponad 800 chórzystów z 29 chórów działających na terenie Lubelszczyzny wystąpiło z jubileuszowym koncertem w Centrum spotkania Kultur w Lublinie. Wśród nich były także kazimierskie chóry z Gminnego Zespołu Szkół Canto Cantare pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz.

Utwory muzyki klasycznej, popularnej i filmowej, utwory lubelskich kompozytorów, a także tradycyjne polskie kolędy zaprezentowali lubelscy chórzyści w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie podczas jubileuszowej gali 10 – lecia funkcjonowania programu rozwoju chóralistyki szkolnej „Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna”. W czasie uroczystej gali 20 grudnia wystąpiły także kazimierskie chóry Canto i Cantare, które pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz działają prawie od początku istnienia programu.

- Jubileusz jest ukoronowaniem naszej 9 – letniej działalności – mówi Monika Kubiś – Arbuz. – Mamy na swoim koncie wiele sukcesów, jak np. nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Pasma na Wojewódzkich Konkursach Chórów Szkolnych Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska w Lublinie oraz wiele innych nagród. Wciąż poszukujemy nowych metod pracy z głosem. Ale nie ma co się oszukiwać, żeby osiągnąć sukces – swoje trzeba wyśpiewać.

Gala była także okazją do podziękowań dla dyrygentów chórów oraz osób wspierających lubelską chóralistykę szkolną.  Jubileuszowe dyplomy trafiły do rąk burmistrza miasta Kazimierza Dolnego,  dyrygenta Canto Cantare Moniki Kubiś – Arbuz oraz dyrektora Gminnego Zespołu Szkół, przy którym działają oba chóry.

W najbliższym czasie Canto Cantare będzie można usłyszeć podczas dorocznego Koncertu Świątecznego w drugiej połowie stycznia.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • malkontent
  Tak jak przytykam roznym "sukcesom" opisywnym tutaj, tak w tym wypadku jeno gratulacje skladac, chocby tylko z tego ze chor istnieje (chyba jedyny w powiecie) i dziaala., Dzieci sie ucza odpowiedzialnosci w pracy zespolowej w sposob dosyc wzniosly, a to sie przydaje do konca zycia. Aby sie dzieciom nie nudzilo proponuje troche synkopek przez repertuar odpowiedni sprobowc (wiem nielatwe - z poteznego choru liczacego ponad 200 dzieci szkol muzycznych moj brat wyluskal tylko 12 osob z tajmingiem i filingiem ale objechali pol swiata i nagrywali z roznymi na swiecie (np z Simply Red). Dzis ci ludzie dorosli, doskonale sobie radza w zyciu (niekoniecznie sa muzykami), nie naleza do wiekszosci roszczeniowej i niezradnej. Czego zycze chorzystkom i chorzystom kazimierskim.
 • ewa w.
  Gratulacjae
  Gratulacje dla wszystkich śpiewających i dla pani Dyrygent. Ciężko pracujecie na ten sukces. Życzę wytrwałości i wielu dalszych sukcesów a przede wszystkim wilkiej frajdy ze wspólnego śpiewania.
  • LKD
   Ale jaki sukces? Sukcesem jest to że chór jest, że jest jednym z chórów w województwie? Może sukcesem jest, ze chóry się spotykają co roku? Najważniejsze żeby dzieci miały radość, a nie były w chórach, by się z tego cieszyły. I to byłby sukces.
 • Monika K-A
  :) prorokiem w swoim kraju trudno być... ale nie zamierzam emigrować :)
  Czy dzieci zebrane w jednej klasie to chór? Nie
  Czy dzieci z jednej szkoły to chór? Nie
  Chór to dzieci które lubią śpiewać i wiele czasu poświęcają pracy nad emisja głosu, intonacją... są systematyczne odpowiedzialne za siebie i za całą grupę z którą pracują i na końcu osiągają sukces w postaci koncertu, bądź wygranego konkursu :)
  Dlaczego dyrygentowi trudno się rozstać z chórzystą? Bo każde dziecko z chóru to jak jedno ogniwo w łańcuchu - poziom chóru jest taki jak jego najsłabsze ogniwo i kiedy ktoś chce wyciągnąć jedno z nich przed koncertem lub konkursem wiadomo co się dzieje, praca wielu osób idzie na marne.
  Czy to jest jasne tylko dla kogoś kto prowadzi chór? Myślę, że nie :)
  Kiedyś na rynku zatrzymała mnie właścicielka znanej dużej restauracji - słowami - bo wy szkole wychowujecie nieodpowiedzialne dzieci.
  Uśmiechnęłam się i powiedziałam, ja? ja na pewno nie :)
  A co się stało? Pani mi opowiedziała jak do pracy przyjęła młodą osobę, przeszkoliła, umówiła się, przyszedł długi weekend, a młoda osoba nie przyszła do pracy - jak bardzo ją rozumiałam.
  Chór to nie tylko śpiewanie, to kształtowanie młodego odpowiedzialnego człowieka umiejącego wytrwale dążyć do celu i pokonywać trudności, podnieść się po porażce, a czasem nawet znosić "żarty" kolegów.
  Powracając jednak do tematu głównego i tej pięknej uroczystości w Lublinie na której wystąpili tylko ci członkowie chórów, którzy śpiewają w nim najdłużej.
  Cieszę się że tam na scenie reprezentantami szkoły, naszego miasta byli właśnie odpowiedzialni, piękni tym co robią dla siebie, ale i dla środowiska młodzi ludzie.
  Cieszę się, że te wspaniale przeżycia o których opowiadali po koncercie są udziałem Akademi Chóralnej i wierzę, że na długo pozostaną w ich pamięci :)
  Na tym kończę, a tych którzy wiedzą lepiej i chcą pomóc swoimi radami zapraszam do prywatnych rozmów - jestem otwarta i mam świadomość, że człowiek uczy się całe życie.
  Monika Kubiś-Arbuz
 • exx
  A spróbuj się wypisać z tego chóru.... Paru śmiałków się znalazło i łatwo nie mieli w tej szkole.
 • Monika K-A
  @Anka
  Procentowo, bo tylko taki wskaźnik uważam za obiektywny, liczba chórzystów w stosunku do liczby dzieci w szkole jest na tym samym poziomie.
 • Anka
  A dużo jest dzieci w Canto Cantare? Ubywa czy przybywa śpiewających?
 • Monika K-A
  10 lecie chóru pewnie bardzo skromnie :) ale 20 lecie... i owszem
  Natomiast 10 lecie Programu w którym w całej Polsce uczestniczy około 300 chórów i my w nim 9,5 roku ( aby być dokładnym ) - to ważne i piękne wydarzenie.
  Koncert w takim towarzystwie - wspaniałe przeżycie :)
  Dlaczego to wydarzenie jest ważne ?! Ponieważ w porównaniu do krajów sąsiednich jesteśmy dość głuchym społeczeństwem ... a ten Program stara się to zmieniać - skutecznie.
  Ostatnie liczby :) w województwie lubelskim w Programie uczestniczy 29 chórów, w samym Lublinie 19, w naszym powiecie tylko Canto, Cantare
  Dlaczego ?
  Jeśli jest się myślącym, a nie tylko złośliwym człowiekiem, odowiedź jest prosta :)
  Z poważaniem
  :) nie tylko dla tych którzy kochają muzykę
  Monika Kubiś-Arbuz
  • kazimierzanka
   Pani Moniko proszę przyjąć serdeczne gratulacje z życzeniami dalszych sukcesów :) Miło czyta się o sukcesach Dzieci, naszych Dzieci, naszych Nauczycieli :)
 • jan
  Miś mam wrażenie że jesteś baranem albo nawet osłem.
 • Redakcja
  Drogi Panie/ Pani @Miś! Warto pisać o sukcesach kazimierzaków. To okrągły jubileusz - 10 lecia programu "Śpiewająca Polska", w którym od 9 lat, a więc prawie od początku, uczestniczą nasi chórzyści. Na scenie wśród 800 lubelskich chórzystów jest ich garstka. Ale są. I śpiewają pięknie. Chóry nie występowały podczas gali " Śpiewającej Polski" indywidualnie, więc trudno to dostrzec. Ale taka istota chóru. To nie solista, którego widać i słychać.
 • Miś
  Można odnieść wrażenie, że kilkuset chórzystów jest w chórze albo nawet śpiewa ku chwale naszego chóru. Okazja - no przecież okrągły 9 letni jubileusz. Przekaz tego artykułu trąci najlepszymi tekstami Staszka Barei. Ciekawe cóż to wymyślone zostanie na jeszcze bardziej okrągłe 10 lecie?
  • bar_eja
   Oto cały miś, słoma zamiast treści.
  • reżyser
   Misiu. Nie przypominam sobie byśmy byli na "ty". Dla ciebie jestem " Stanisław"

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę