Festiwal Książki w Gminnym Zespole Szkół

Budynek Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym w ostatnim tygodniu przemienił się w bajkową i literacką krainę. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Szkolnego Festiwalu Książki, który rozpoczął się 1 lutego i potrwa aż do ferii.

Ideą Szkolnego Festiwalu Książki jest wspólne odkrywanie książek i literatury, zawartych w nich skarbów i inspirujących pomysłów, a w rezultacie promowanie czytelnictwa i wzmacnianie roli książki w codziennym życiu dzieci i młodzieży.

W czasie festiwalu uczniowie mogą angażować się w różnorodne aktywności związane z książkami i czytaniem. Powstały już niezwykłe bajkowe drzwi do klas I-III szkoły podstawowej. Ściany szkoły zapełnione są zakładkami do książek i plakatami o twórczości ulubionych autorów. Szkołę zdobi również koło 30 bajkowych pudełek przedstawiających najbardziej lubianych bohaterów. W ramach rywalizacji międzyklasowej starsze klasy opracowały “101 powodów, dla których warto czytać”, odgadywały ulubione książki z dzieciństwa swoich nauczycieli, a w najbliższych dniach zmierzą się w quizie wiedzy literackiej oraz zaprezentują autorskie filmy promujące czytanie.

W czasie festiwalu uczniowie mogą wziąć również udział w warsztatach kreatywnego pisania, prowadzonych przez dr Maję Wolny-Peirs, pisarkę, dziennikarkę i menadżerkę kultury, która niedawno wraz z rodziną przeprowadziła się do Kazimierza Dolnego.

Festiwal to także wspólne czytanie. Kilka razy dzieci z klas I-III z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały czytania kolegów ze starszych klas. Natomiast w ubiegły piątek odbyła się piżama party, na której dyrektor Jerzy Arbuz oraz rodzice czytali dzieciom wybrane fragmenty książek “Ciocia Jadzia w szkole” oraz “Ciocia Jadzia w Rzymie” w przepięknie przygotowanej, nastrojowej świetlicy. Tego wieczoru odbył się również magiczny pokaz iluzjonisty, pełen niepojętych sztuczek jak latający stolik i znikające przedmioty.

W tym tygodniu odbędzie się jeszcze „Dzień postaci literackich”, podczas którego dzieci zaprezentują swoje przebrania w trakcie bajkowej parady po szkole.

Pod koniec tygodnia zostaną rozstrzygnięte wszystkie konkursy indywidualne i klasowe.

Godne uwagi jest zaangażowanie się w festiwal uczniów, którzy bardzo chętnie i licznie uczestniczą we wszystkich aktywnościach i konkursach. Powstało mnóstwo bardzo pięknych i interesujących prac, a szkoła nabrała kolorów. Jest też wiele nowych pomysłów na przyszłe lata.Tekst: Joanna Stefańska
Foto: Sylwester Doraczyński

 

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę