Festiwal Książki w Gminnym Zespole Szkół

Budynek Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym w ostatnim tygodniu przemienił się w bajkową i literacką krainę. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Szkolnego Festiwalu Książki, który rozpoczął się 1 lutego i potrwa aż do ferii.

Ideą Szkolnego Festiwalu Książki jest wspólne odkrywanie książek i literatury, zawartych w nich skarbów i inspirujących pomysłów, a w rezultacie promowanie czytelnictwa i wzmacnianie roli książki w codziennym życiu dzieci i młodzieży.

W czasie festiwalu uczniowie mogą angażować się w różnorodne aktywności związane z książkami i czytaniem. Powstały już niezwykłe bajkowe drzwi do klas I-III szkoły podstawowej. Ściany szkoły zapełnione są zakładkami do książek i plakatami o twórczości ulubionych autorów. Szkołę zdobi również koło 30 bajkowych pudełek przedstawiających najbardziej lubianych bohaterów. W ramach rywalizacji międzyklasowej starsze klasy opracowały “101 powodów, dla których warto czytać”, odgadywały ulubione książki z dzieciństwa swoich nauczycieli, a w najbliższych dniach zmierzą się w quizie wiedzy literackiej oraz zaprezentują autorskie filmy promujące czytanie.

W czasie festiwalu uczniowie mogą wziąć również udział w warsztatach kreatywnego pisania, prowadzonych przez dr Maję Wolny-Peirs, pisarkę, dziennikarkę i menadżerkę kultury, która niedawno wraz z rodziną przeprowadziła się do Kazimierza Dolnego.

Festiwal to także wspólne czytanie. Kilka razy dzieci z klas I-III z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały czytania kolegów ze starszych klas. Natomiast w ubiegły piątek odbyła się piżama party, na której dyrektor Jerzy Arbuz oraz rodzice czytali dzieciom wybrane fragmenty książek “Ciocia Jadzia w szkole” oraz “Ciocia Jadzia w Rzymie” w przepięknie przygotowanej, nastrojowej świetlicy. Tego wieczoru odbył się również magiczny pokaz iluzjonisty, pełen niepojętych sztuczek jak latający stolik i znikające przedmioty.

W tym tygodniu odbędzie się jeszcze „Dzień postaci literackich”, podczas którego dzieci zaprezentują swoje przebrania w trakcie bajkowej parady po szkole.

Pod koniec tygodnia zostaną rozstrzygnięte wszystkie konkursy indywidualne i klasowe.

Godne uwagi jest zaangażowanie się w festiwal uczniów, którzy bardzo chętnie i licznie uczestniczą we wszystkich aktywnościach i konkursach. Powstało mnóstwo bardzo pięknych i interesujących prac, a szkoła nabrała kolorów. Jest też wiele nowych pomysłów na przyszłe lata.Tekst: Joanna Stefańska
Foto: Sylwester Doraczyński

 

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę