Czyżby w gminie grasował podpalacz?

Wczorajszy pożar na Dołach sprawia, że coraz wyraźniej wybrzmiewa pytanie o przyczyny wszystkich innych pożarów na terenie gminy Kazimierz.
W całym powiecie puławskim, w skład którego wchodzi 11 gmin, do tej pory odnotowano 598 pożarów, w tym 120 na terenie gminy Kazimierz.  Samych tyko pożarów nieużytków: traw, lasów czy terenów zadrzewionych było w tym 108.
- To bardzo dużo – mówi rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach st. bryg. Krzysztof Morawski. – Do tej pory gmina nie odznaczała się zbytnio, a w tym roku wiele się dzieje. Znaczący wzrost tych zdarzeń nastąpił w marcu. W styczniu był tylko 1 pożar, w lutym 7, ale już w marcu 41, a w kwietniu 68. Początek maja jest deszczowy a mimo to odnotowano już 3 pożary.
Ostatnim jest właśnie pożar starej chaty na Dołach w pobliżu Klubokawiarni Przystanek Korzeniowa. Budynek był niezamieszkały. Dach dawno się zawalił, a z minionej świetności pozostały tylko ściany i komin. Spłonął w nocy z wtorku na środę 5 – 6 maja.
- Ogień zauważono o 23:34. Pierwszy zastęp, który pojawił się na miejscu zdarzenia 10 minut później, zastał pożar pustostanu oraz drzew w pobliżu tego budynku – mówi st. bryg. Krzysztof Morawski. – W działaniach wzięły udział 3 jednostki – z Puław, Kazimierza i Bochotnicy. Akcja zakończyła się o 1:48. Wstępnie jako przyczynę określono podpalenie.
Pożar na Dołach to kolejny pożar pustostanu w gminie Kazimierz. Od początku roku spłonęły tu 4 takie obiekty: dwa w Dąbrówce, jeden na Czerniawach i teraz jeden na Dołach. Kazimierscy strażacy niedawno gasili także budynek drewnianej stodoły w pobliskim Uściążu w gminie Karczmiska.
Jaka jest przyczyna tych pożarów?
- Dominującą prawdopodobną przyczyną większości tych zdarzeń są podpalenia – mówi Morawski. – To 70 na 120 wszystkich pożarów w gminie Kazimierz.
Sprawę bada policja.
- Jeśli chodzi o pożary w gminie Kazimierz Dolny to największą grupę stanowią pożary traw, nieużytków oraz lasów. Większość tych zdarzeń nie była do nas zgłaszana, głównie z uwagi na brak zagrożenia dla ludzi i zabudowań mieszkalnych. Po otrzymaniu zgłoszeń podjęte zostały działania w kierunku ustalenia przyczyn pożarów oraz osób mogących mieć związek z ich powstawaniem. Policjanci mają pewne ustalenia i w tym kierunku prowadzą czynności. Nieustannie patrolują teren gminy, analizują zgłoszenia, które wpływają na numer alarmowy. Cały czas pracują nad sprawą pożarów i robią wszystko, aby osoby mające związek z ich powstawaniem poniosły odpowiedzialność. Zgodnie z kodeksem karnym za spowodowanie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat - mówi podkom. Ewa Rejn-Kozak oficer prasowy KPP w Puławach

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę