Zabawa w ganianego

Jasne – jest susza. Jasne – pożar może się zdarzyć. Jasne – strażacy są od gaszenia pożarów. Jasne – podpalenia są karalne. Tylko co z tego? Strażacy wciąż bawią się w ganianego z podpalaczami. Dobrze, że tym razem nie byli potrzebni gdzie indziej bardziej...
Od dawna piszą o tym w prasie, mówią w mediach: wypalanie traw nikomu i niczemu nie służy. Grozi pożarem nie tylko samych nieużytków, ale i pobliskich osiedli. I co? Płoną kolejne łąki. Płoną kolejne nieużytki.
Kazimierscy strażacy dzisiejszą walkę z ogniem rozpoczęli w środku nocy.
- O godzinie 23.03 zostaliśmy zadysponowani do pożaru nieużytków w miejscowości Cholewianka, pożar gasiliśmy z zastępem z OSP Dąbrówka, po powrocie do bazy zabraliśmy się za sprzątanie i doprowadzenie sprzętu do ponownej gotowości. Nie zdążyliśmy... Kolejny alarm, tym razem pożar nieużytków w miejscowości Jeziorszczyzna. Znów udajemy się z chłopakami z Dąbrówki. W czasie dojazdu okazuje się, że są to dwa pożary, jeden pomiędzy Jeziorszczyzną a Cholewianką, drugi w stronę Rzeczycy. Dzielimy się i jedziemy do obu. Jak się okazało – bo przecież nie mogło chyba być inaczej – gasimy dwa małe pożary zamiast jednego i w pośpiechu jedziemy do drugiego, gdzie działa już OSP Dąbrówka i dojeżdża zastęp z OSP Bochotnica. Niedługo pojawia się zastęp z Puław i po około godzinie, gdy pożar jest zgaszony, wszyscy zgodnie twierdzimy, że czas wracać do domu i odpocząć.... Niestety nic bardziej mylnego. Kolejna dyspozycja dla nas i chłopaków z Dąbrówki: pożar zagajnika Dąbrówka/Okale. Opanowujemy pożar i kończymy działania. Szybkie czyszczenie sprzętu i wozu i udajemy się w błogi sen... Dwugodzinny. O godzinie 05.46 alarm i wyjazd razem z OSP Dąbrówka do pożaru poszycia leśnego w miejscowości Kazimierz Dolny na granicy z Dąbrówką – czytamy na profilu facebookowym OSP KSRG Kazimierz Dolny.
Tak wyglądała miniona noc strażaków w Kazimierzu. W sumie - 6 pożarów, licząc jeszcze pożar na Skowieszynku o 21.19.
 - Kolejne pożary, kolejne podpalenia, kolejna nieprzespana noc dla strażaków. Oczywiście może to wyglądać jak narzekanie, nic bardziej mylnego, jesteśmy ochotnikami i będziemy to robić bo chcemy. Nocą zdarza się wiele tragedii, takich jak pożary domostw, gospodarstw, wypadki komunikacyjne. Na szczęście u nas takie coś dziś się nie zdarzyło, lecz nietrudno się domyślić, co byłoby, gdyby jednak, a my strażacy zajęci "zabawą w ganianego" z podpalaczem, jeżdżąc z miejsca w miejsce i gasząc nieużytki.
Statystyki podają, że gmina Kazimierz przoduje w ilości pożarów wśród innych gmin powiatu puławskiego. Rok temu, licząc od początku roku 2019 do 7 kwietnia, było na terenie gminy 47 pożarów, w analogicznym okresie w tym roku - 41. Przy czym w ościennych gminach liczba pożarów nie przekracza często dziesięciu...

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę