Budżet 2014 uchwalony

Skomentuj (38)

Radni przegłosowali uchwałę budżetową na rok 2014. Jedna trzecia Rady budżetu nie poparła.

Radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym uchwalili budżet gminy na rok 2014. Za głosowało 9 na 14 obecnych radnych, przeciw było 2, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Tym samym radni zaakceptowali sytuację, że wydatki gminy w 2014 r. będą o 2.448.274 zł większe niż dochody.

Najpoważniejszą inwestycją tego roku ma być budowa szkoły, na co w budżecie zabezpieczono największą kwotę – aż 5.704.200.00 zł. Rewaloryzacja i zagospodarowanie Zespołu Zamkowego, którego otwarcie planowane jest na maj,  pochłonie kolejne 2.800.000.00 zł. W samym Kazimierzu planowane jest także remont elewacji Kamienicy Gdańskiej (50 tys. zł), remont ciągów komunikacyjnych na Górę Trzech Krzyży (20 tys. zł), budowa Pomnika Portu (40 tys. zł), kontynuacja oświetlenia promenady na wale wiślanym oraz iluminacja Rynku i centrum Miasteczka (40 tys. zł).

Z inwestycji drogowych największą będzie przebudowa drogi powiatowej nr 2528L Kazimierz Dolny – Dobre – Wilków w miejscowościach: Kazimierz Dolny, Cholewianka, Dąbrówka, na co gmina przeznaczy aż 905.559 zł, pozyskując przy tym ze środków zewnętrznych 2.716.675 zł. Planowana jest także przebudowa ulicy Szkolnej wraz z infrastrukturą (40 tys. zł), budowa muru oporowego wraz z odcinkiem ulicy Cmentarnej, co zakończy inwestycję z 2009 r. (10 tys. zł), a także długo wyczekiwana budowa chodnika z Kazimierza do Bochotnicy (10 tys. zł) czy odbudowa jedynej drogi dojazdowej na Zbędowice (50 tys. zł).

W miejscowościach Mięćmierz, Okale, Cholewianka i Dąbrówka będzie rozbudowywany wodociąg, a w Wierzchoniowie i Kazimierzu na ulicy Akacjowej – kanalizacja. W Cholewiance za 30 tys. powstanie oświetlenie uliczne. Blisko 90 tys. zł pochłonie budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Łączna kwota planowanych wydatków na rok 2014 ma wynieść 30.579.399 zł.

Wszystkie planowane inwestycje znajdują się na stronie Gminy Kazimierz Dolny.

- To jest najważniejszy budżet tej kadencji – powiedział 30 grudnia 2013 r. na sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. – Jest to budżet, w którym przeznaczamy środki na budowę nowej szkoły. Jest to szczególny czas, kiedy uda nam się rozpocząć realizację tej jakże ważnej inwestycji. Możemy być spokojni – trzy lata minęły, odkąd nie braliśmy kredytów komercyjnych, planujemy wyemitować obligacje, żeby wejść w nowy okres finansowania z Unii Europejskiej.

Entuzjazmu burmistrza nie podzielała jednak opozycja.

- Jest mi przykro z tego powodu, że, Państwo Radni, ze stoickim spokojem przyjmujecie rzeczy, które powinny Was niepokoić - mówił radny Janusz Kowalski. - Wyliczę szybko: straty z powodu szkoły, która została rozebrana, mimo że mogłaby jeszcze służyć latami – 25 mln zł, jeżeli szkoła powstanie – będzie budowana latami; sprawa renowacji Wzgórza Zamkowego - 9 mln (inwestycja przekroczona o 3 mln), przez Państwa zaniechanie budowy Centrum Sztuki Audiowizualnej 2 lata temu – 15 mln strat, indywidualne zmiany w planie dla Cholewianki, które Państwo odrzucili, remont oczyszczalni ścieków. Z tych rachunków wynika jednoznacznie, że mamy do czynienia ze stratami albo niewłaściwymi inwestycjami w wysokości ponad 50 mln zł. Powinniście się, Państwo, zastanowić i podejść do tego bardziej po gospodarsku, bo nikt z Państwa nie szastałby tak pieniędzmi, gdyby to dotyczyło bezpośrednio Waszych finansów.

Burmistrz jednak próbował rozwiać te obawy.

- Chcę zapewnić, że my działamy według strategii, według planu i wszystkie inwestycje są następstwem dobrych przemyśleń i będą służyły naszej społeczności. Do tej pory zrobiliśmy bardzo dużo i mamy perspektywy, że zrobimy jeszcze więcej. Sprawy idą w dobrym kierunku.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (38)

 • rew
  A gdzie można zobaczyć ten projekt?
 • minio
  i strzępek projektuje ten pomnik
 • Ab-Z
  @{{{*}}}-Kto ci takich głupot naopowiadał,to zagrywka urzędników WZMiUW,przy bierności burmistrza spowodowała brak "możliwości cumowania do wału",a co to?,poprzednie urządzenia były niezgodne z prawem?pomnik portu to wymysł Przesmyckiego i Strzępka za publiczne pieniądze.
 • Alex
  W końcu droga w kierunku na Wilków! Myślałem, że już nigdy z tym porządku nie zrobią. W końcu będzie można pozwiedzać trochę dalsze okolice bez ryzyka rozwalenia zawieszenia :)
 • ((( * )))
  @Rew, te pale, fachowo dalby, to urządzenia cumownicze.Tylko tak można aktualnie cumować barki i statki na nabrzeżu wiślanym.Nie wolno mocować niczego do wału ppow.
  Armator musiał wyłożyć górę prywatnej kasy, aby w Kazimierzu istniała żegluga pasażerska.
  Poszukaj coś na temat bocznokołowca "Traugutt", także na blogu radnego w artkułach z lipca 2013
 • rew
  A może to chodzi i te betonowe pale wbite w Wisłę? Paskudnie psują krajobraz to teraz im się coś na górę nałoży, nazwie pomnikiem i problem estetyki przestrzeni załatwiony....
 • Tyrysta
  To, że Pan nie rozumie to widać.
  Zadał Pan mi pytania i sam sobie na nie odpowiedział, a następnie spolemizował z własnymi odpowiedziami ...to niepokojący objaw.
  Czy prace policji polskiej porównał Pan do gestapo i sugeruje Pan, że policja ta robi
  łapanki i strzela do Cyganek?
  Mam nadzieję, że nie.
 • szok
  Nie rozumiem Turysty , jak to sobie wyobraża ? Policja ma wejść na Rynek i jak za okupacji zrobić łapankę ? czy zastrzelić na miejscu te Cyganki? Chłopie ogarnij się !!!Mnie też to się nie podoba ale oni są obywatelami Polski i tak jak każdy z nas mają swój styl życia i tradycje .Mamy strzelać do siebie wzajemnie z powodu ''podoba nie podoba?'' Już tu tacy byli co im'' polski porządek'' nie podobał się i zaprowadzali swoje.
 • ignac
  co to za projekt organizacji ruchu o zgrozo i jak te znaki ustawione na ulicach np. ul. Nadwiślańska słupki ze znakami ustawione w środku chodnika koło Batorego słupek stoi tak, że nie ma mowy żeby matka mogła przejść z wózkiem nie mówiąc o wózku inwalidzkim a to przecież skrzyżowanie z ul.Tyszkiewicza długo by jeszcz można wyliczać błędy ale przecież ktoś za to odpowiada co to za wtórny analfabetyzm i brak znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym!
 • pijany znad Grodarza
  Pomniki?. Robicie problem z zaszłości, a terazniejszość aż kipi z NIEMOCY. Ulica Plebanka . Stan na dzień 6 stycznia 2014 roku godziny przedpoludniowe. Na ulicy Nadrzecznej, przy Plebance stoi dorożka. Dlaczego tu stoi, a nie na Plebance?. Otóz SŁYNNA juz na cały Kazimierz, Regulacja Ruchu Drogowego umieściła na jednej sztycy znak zakazu Postoju i informację o Taxi Konnym. Oczywiście stoja w tym miejscu samochody z rejestracja warszawską. Są zamknięte. Ulica Lubelska. Zakaz skretu w lewo tj, na na Rynek. W każdy wtorek i piatek do godziny 12,00 WSZYSCY SKRECAJĄ W LEWO.
  Panie Burmistrzu. WSTYD. Zawstydzam Pana, bo Komendant Policji w Kazimierzu takowego chyba NIE MA. A może odwrotnie?. Już nie wiem co o tym mysleć.
 • pijany znad Grodarza
  @ Rew. Daj spokój. Pomnik to pomnik. Czy to ważne Czyj i gdzie?.
 • rew
  Kurka, o co tu chodzi? W budżecie (poważnej instytucji jakby nie było) jest pozycja o nazwie pomnij, są przegłosowane na nią pieniądze (publiczne) a nikt nie wie co to za pomnik, gdzie ma być i jak ma wyglądać? Czyli równie dobrze w pozycji budżetu któryś z radnych mógłby zapisać budowę domu letniskowego na swojej prywatnej działce i wszyscy by to przyklepali bez zająknięcia?
  Co to za pomnik? Gdzie są jego plany? Gdzie jest jakakolwiek konkretna o nim informacja?
 • King Bruce Lee
  haha a ja myślałem, ze ten pomnik już od dawna stoi. Myślałem, że to ten słynny szalet nadwiślański.
 • Mieszkaniec
  Już wiem to ma być pomnik Skoczka Henia, który przecież kojarzy się się z portem.
 • ola
  Lepiej wybudować pomnik, aniżeli zapewnić bezpieczeństwo ludziom na ulicy Doły. Panie burmistrzu to może niech pan zakupi każdemu mieszkańcowi i turyście idącemu po zmroku czapkę z latarką taką jak pan sobie na głowę zakłada. Fajnie że pomyślał pan o pani wolnej gdyż ma wielkie zasługi, więc jej drogę trzeba zrobić.Jest PAN wielkim ignorantem, który nie słucha tego co mówią ludzie.sam sobie panem i władcą.
 • hehehe
  a mnie zastanawia czy to nie lepiej cos budowac by dzialalo ludziom na pozytek zamiast pomnik tego czegos?
 • Tadek
  Pomnik Portu, to chyba pływać? Chyba, że to port lotniczy, to latać oder fruwać!
 • rew
  Dostanę rzeczową odpowiedź jak ma wyglądać i gdzie stać/leżeć/wisieć Pomnik Portu?
 • ignac
  Proponuję zatrudnić cyganki w tut.urzędzie może by się burmistrzowi przydały w pracy!
 • pijany znad Grodarza
  Czy wróżka to zawód?

  Naukowcy mogą gorąco protestować, ale muszą uznać fakt. Wróżbita jest uznanym przez Ministerstwo Pracy zawodem.

  Według klasyfikacji zawodów wróżbita ma numer 514903. Według opisu jest to osoba, która "świadomie wykorzystując wrodzone uzdolnienia do działania w obszarze zjawisk nadprzyrodzonych, dokonuje wglądu w przeszłe i przyszłe wydarzenia przy zastosowaniu ukształtowanych przez tradycję różnych form wróżenia, takich jak: karty (zwłaszcza tarot), kabała, I-cing (zgodnie ze starochińską "Księgą przemian"), chiromancja (wróżenie z ręki), katoptromancja i krystalomancja (przepowiadanie przyszłości za pomocą zwierciadła lub kryształu) itp. ". Zgodnie z takim opisem wrózbita nie musi mieć odpowiednich kwalifikacji czy uprawnień."
  A więc WRÓŻ i PŁAĆ PODATEK. Gorzej z miejscem. Przepisy kodeksu wykroczeń chyba byłyby skuteczne, by NATRĘCTWO to wyeliminować.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę