Budżet 2013 uchwalono

Skomentuj (13)

Podczas obrad XXVII sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym uchwalony został budżet na rok 2013. Na co wydamy najwięcej, a z czego będziemy musieli zrezygnować?

Zaplanowanie budżetu nie jest łatwe, nawet dla większości z nas. A kiedy w grę wchodzą pieniądze publiczne, jest jeszcze trudniej. Nic więc dziwnego, że kazimierscy radni nad budżetem na rok 2013 pochylali się wielokrotnie. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta w Kazimierzu Dolnym budżet został uchwalony. Radni nie byli jednak jednogłośni. Sporo kontrowersji nadal budzi renowacja Wzgórza Zamkowego, tym bardziej, że w roku bieżącym gmina wyda kolejne pieniądze na ten cel. Przypomnijmy, że cała inwestycja miała kosztować nieco ponad 7 mln zł, tymczasem do tej pory wydane zostało już ponad 6,5 mln zł. Obiekt ma być oddany do użytku dopiero w czerwcu tego roku, a do zakończenia projektu zostało jeszcze sporo pracy.

- Czy Was to nie niepokoi, że tyle pieniędzy zostało wydanych? – pytał swoich kolegów i koleżanek z Rady Miasta radny Janusz Kowalski. –  Nie mówimy tu o kilku tysiącach, tylko o grubych milionach. – Radny wyrażał swoje obawy, że inwestycje na Wzgórzu Zamkowym mogą sięgnąć nawet 11 mln zł.

Odpowiedzi ze strony radnych jednak nie było. Na wniosek czterech radnych odbyło się też głosowanie imienne, w wyniku którego za podjęciem uchwały było 11 radnych (Ewa Wolna, Leszek Furtas, Mirosław Opoka, Henryk Kozak, Jerzy Smolak, Waldemar Kruk, Barbara Walencik Kamil Wydra, Małgorzata Wicha, Jakub Pruchniak, Roman Suszek), przeciw – 3 (Piotr Guz, Janusz Kowalski, Rafał Suszek), od głosu wstrzymała się 1 osoba (Paweł Pałka).
 
Jak wygląda budżet gminy Kazimierz Dolny na rok 2013?

Łączna kwota planowanych dochodów ma wynieść 33.900.140 zł, z czego dochody bieżące to 19.933.130 zł, a dochody majątkowe – 13.967.010 zł. Wydatki gminy mają zaś sięgnąć aż 35.245.683 zł.

Oto największe inwestycje: budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym (6.222.550 zł); przebudowa sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej na ul. Nadrzecznej, Klasztornej, Krakowskiej, Góry i modernizacja oczyszczalni ścieków w Kazimierzu (4.715.000 zł); rewaloryzacja i zagospodarowanie Zespołu Zamkowego w Kazimierzu (3.204.160 zł); rekultywacja składowiska nieczystości stałych w Dąbrówce oraz budowa pompowni strefowej w Jeziorszczyźnie dla potrzeb sieci wodociągowej w Cholewiance i Dąbrówce.

Oprócz tego zabezpieczone zostaną pieniądze na odbudowę drogi pomiędzy Parchatką a Zbędowicami, budowę drogi pomiędzy Skowieszynkiem a Witoszynem, budowę mostu na rzece Bystrej w Wierzchoniowie, budowę chodnika na odcinku Bochotnica – Kazimierz Dolny oraz na przebudowę drogi powiatowej Kazimierz Dolny – Podgórz – Wilków (od ul. Słonecznej do Mięćmierza).

Pozostaje pytanie: skąd wziąć brakujące pieniądze, żeby pokryć różnicę między kwotą planowanych wydatków, a kwotą przyszłych dochodów?

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • nur
  Co tu komentować?
 • Pies spod Fary
  Dobrze że oczyszczalnię ścieków podłączą w końcu do szaletu nad Wisłą. Będzie jedno naczynie połączone za konkretną sumkę.
 • malkontent
  Wracając do meritum,czy ktoś, mam na myśli Radę Miasta, kontroluje budżet i ma na niego wpływ?Czy tego typu sytuację będą eliminowane?. Nie może być tak jak to jest opisywane w internecie,czy mówione w radio .Takiego typu sytuacje podważają wiarygodność władzy samorządowej i bardzo niekorzystnie wpływa na wizerunek miasteczka.
 • Szok
  a gdzie tam im wstyd ? gdyby znali takie pojęcie to by na ulice nie wyszli.
 • Martaaa
  Dlaczego teraz poplecznicy obłudy milczycie nie wstyd wam,że pan burmistrz kłamie?
 • Szok
  Serce boli jak o tym wspominasz , niestety czasami wycieczka grzyby kończy się niesmakiem gdzie się nie obrócisz zamiast grzyba kupy gruzu porośnięte juz mchem , puszki , opony i worki fuj!
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierzak. Od śmieci są lasy. Popytaj Tego specjalistę od znaku Taxi.
 • kazimierzok
  A co że śmieciami? Ile będziemy płacić i jaki przyjęto sposób naliczania?
 • tubylec
  no ale nie ma już nic do sprzedania np. studnia na rynku, bruk z rynku turysta mógłby kupić np. jeden śiwak za 10zł duże mamy możliwości krzyż z góry trzech krzyży też znajdzie sie chętny albo może poprosić o pomoc Owsiaka
 • Janusz Kowalski
  Zastanawiam się co jeszcze może się wydarzyć w kwestii rzetelności "informowania" opinii publicznej przez Pana burmistrza. Wczoraj w audycji Radia Lublin burmistrz zapewniał, że rewaloryzacja i zagospodarowanie Zespołu Zamkowego w Kazimierzu Dolnym na pewno nie przekroczy 11 mln zł. Jak stwierdził wartość projektu będzie oscylowała w granicach 9 mln zł. W projekcie budżetu na rok 2013 - który RM dzień wcześniej uchwaliła -w załączniku 6 do tej uchwały, pkt 5 czytamy "szacunkowa wartość kosztorysowa zadania 11 099 809 zł." Niestety, jak śmiem twierdzić nie jest to pomyłka, zdaje się że mamy do czynienia kreatywną księgowością, bądź jawnym kłamstwem. Żadne inne określenie nie przychodzi mi do głowy i nie byłoby o adekwatne do rangi wydarzenia. Na litość....Panie burmistrzu, koniecznie trzeba zatrudnić rzecznika prasowego. Przynajmniej od czasu do czasu będzie Pan mógł odciąć się od takich faktów….
 • Szok
  Nie widzę innej możliwości.Przewodniczący Rady przebierze się za Janosika dla reszty radnych którzy glosowali wraz z nim też się kostiumy i ciupagi znajdą .Uwaga teraz na rogatkach i w kazimierskich wąwozach bo w zagrożeniu nasze sakiewki. Teren ci u nas dogodny na zbójowanie Hej!!!!!
 • Michał Malicki
  jak skad? kolejny kredyt
 • optymista
  Na szkołę poczekamy 10 lat - wersja optymistyczna

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę