Bruk i oświetlenie w Korzeniowym Dole?

Skomentuj (28)

Wokół najbardziej znanego wąwozu na terenie Kazimierza wybuchła gorąca dyskusja. Chodzi o kontrowersyjny pomysł, by Korzeniowy Dół został... wybrukowany i oświetlony!

O tym, że w tym roku będą podjęte prace nad zabezpieczeniem Korzeniowego Dołu, było wiadomo już od czasu ustalenia budżetu gminy. Przewidziano w nim „utwardzenie dna i odnowienie wąwozu lessowego w ciągu drogi gminnej nr 112827L w miejscowości Kazimierz Dolny”. Chodzi właśnie o Korzeniowy Dół. Kwota tych działań została określona na 27 tys. zł.

Teraz jednak okazało się, w jaki sposób mają wyglądać te prace. Informacje o tym ukazały się w Dzienniku Wschodnim, który przytacza słowa burmistrza Andrzeja Pisuli.

- Utwardzimy Korzeniowy Dół, podobnie jak ul. Zamkową i wąwóz Małachowskiego, już wystąpiliśmy na ten cel po zewnętrzne środki. Tam są kocie łby i tutaj również chcemy nawiązać do tego rozwiązania – czytamy słowa burmistrza.

Wybrukowany ma być pas o szerokości dwóch metrów, w którym dodatkowo mają się znaleźć „lampy subtelnie podświetlające korzenie drzew”.  Przytoczona została także argumentacja burmistrza za koniecznością tych działań.

– Skała lessowa, z której zbudowane są nasze wąwozy, w tym Korzeniowy Dół, charakteryzuje się tym, że jest stabilna, gdy nie działają na nią czynniki atmosferyczne, tj. woda i mróz. Dlatego wraz z padającymi deszczami, a w kazimierskich warunkach często z ulewami, spływa z wąwozu na drogi – tłumaczył burmistrz w Dzienniku Wschodnim. – W przypadku Korzeniowego Dołu jest to droga powiatowa, którą utrzymuje Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach. Less wymywany z naszego wąwozu trafia więc na drogę, która nie jest naszą własnością i nie możemy finansować jej sprzątania. Zalegający następnie na drodze staje się utrapieniem mieszkańców i turystów, pyląc i osiadając na dachach samochodów i domów.

Informacje te wywołały bardzo silną reakcję, nie tylko wśród mieszkańców. Pojawiło się wiele głosów krytykujących ten pomysł za ingerencję w naturalny krajobraz Kazimierza. Powstała nawet internetowa petycja mająca na celu ochronę Korzeniowego Dołu. Jej autorzy sprzeciwiają się planom oświetlenia i wybrukowania wąwozu. Zaznaczają też, że spływanie lessu na drogę można powstrzymać innymi metodami, np.: progami erozyjnymi lub odpowiednim odwodnieniem u wyjścia wąwozu. W chwili pisania tego artykułu petycję podpisało już prawie 600 osób. Można ją znaleźć na stronie petycjeonline.com. 

Burmistrz Andrzej Pisula stara się wyjaśnić całą sprawę.

- Medialna akcja spowodowana jest niezrozumieniem problematyki, jaka jest proponowana w rozwiązaniu projektowym, którego na dobrą sprawę faktycznie jeszcze nie ma. Rozwiązanie jest w fazie projektowej, dyskutowane będzie na miejskich komisjach oraz ze specjalistami – powiedział Wirtualnej Polsce burmistrz Kazimierza Dolnego. - Są przewidywane dwa działania: jedno polegające na zabezpieczeniu dna wąwozu przed erozją wodną w sposób dostosowany do rozwiązań w obrębie Pomnika Przyrody i drugie, polegające na subtelnym podświetleniu korzeni i zboczy wąwozu w celu ich uwidocznienia nocą. Światło rozproszone wychodziłoby z lamp umieszczonych w dnie wąwozu podświetlając kontury zbocza, jak i korzenie. Celami głównymi są zarówno zachowanie piękna tego wąwozu, uwidocznienie jego walorów również nocą, ale przede wszystkim zapobieżenie zamulania drogi powiatowej, prowadzącej do wąwozu, wraz z negatywnymi jego skutkami dla mieszkańców i turystów.

O tym, co będzie się działo z Korzeniowym Dołem, będziemy informować na bieżąco.

Skomentuj


Dodane komentarze (28)

 • Dagmara
  Jeszcze chwila i Kazimierz Dolny odnajdziemy na ścieżce filmowej Dwóch księżyców. Szkoda, że tak piękne miejsce może stracić swój niepowtarzalny klimat.
 • Taki jeden
  "Medialna akcja spowodowana jest niezrozumieniem problematyki, jaka jest proponowana w rozwiązaniu projektowym, którego na dobrą sprawę faktycznie jeszcze nie ma"
  Ktoś mi powie co tem burmistrz ma w tej nowomowie na myśli.
  Problematyka zaproponowana w projekcie którego nie ma... Nic dziwnego że nikt tej "problematyk"i nie rozumie
  Niezłego włodarza macie...
 • Janek Zdunek
  Te wyjaśnienia są rozsądne i przekonujące a także mądre.Wydłużaja czas zwiedzania nie tylko latem,No i to tajemnicze podswietlenia brzmią bardzo zachecająco.Czyste obuwie też jest ważne .Po deszczu ,jesienią i zimą..Brawo .Świetny pomysł
 • klient191649
  To ledwie projekt, nawet nie zamiar, a mądralińscy już wydali wyrok. Głupie. I - niestety - polskoswojskie.
 • KINGA
  ooooo jaka cenna inicjatywa - pogratulowac mieszkańcom KAZIMIERZA wyboru władz !! na poziomie ministra Szyszki ! jakby głupota umiała latac nie widzielibyśmy nieba
 • Aga
  Po kasach fiskalnych dla cyganek teraz mamy kolejny słynny na całą Polskę pomysł Pana Burmistrza, Nic tylko aby pogratulować inwencji i sukcesów medialnych. czekamy na kolejne..
  • Taki tam jeden
   Cyganie kasę mają niech płacą. Uważam, że Pan Burmistrz powinien opodatkować WSZYSTKICH malarzy i fotografujących urokliwo-osobliwy Rynek. Wawelu i Luwru nie wolno pstrykać
 • Taki tam jeden
  Ja jestem zwolennikiem utwardzenia betonem Korzeniowego Dołu. Woda szybko i bezszkodowo popłynie. Korzenie wzmocnią się. Może ktoś uruchomi wypożyczalnię quadów. Korzyści wiele z betonu.
 • Ulka - Kazimierz
  A na FB Korzeniowy Dół stał się już bohaterem memów...
  • Zdzisław.
   Ulka dla nas Kazimierz Dolny jest miasteczkiem które uwielbiamy i kochamy. Dziwi nas na fejsie, że rdzenni mieszkańcy nie potrafią o niego zadbać. Zapamiętajcie to miasto to Wasze życie, jak go zniszczycie skończycie jak mieszkańcy amerykańskich miast z czasów gorączki złota.
 • z miasta Ger
  @Kazimierzak
  Ma Pan rację, rechoczemy z waszego burmistrza i radnych. Przejdą do historii. Pozdrowienia z Mazowsza.
 • Kazimierzak
  Cała Polska z nas się śmieje...
 • jacek
  Gurmińskiej dziękujemy za reklamę wzrośnie liczba kursów meleksów i bryczek do Korzeniowego. dziękujemy za wspieranie lokalnych przedsięborców, a i korzeniowa zarobi,może Bobiki ruszą kto wie kto wie
 • adgh
  Pisula, ten co zastał kazimierskie wąwozy lessowe, a zostawił betonowe. Przejdzie chłop do historii.
 • sasiad
  Czy po tym bruku w Korzeniowym to mozna bedzie jezdzic takze? Np. Tylko mieszkancy Gor Drugich i Dolow?
 • : )
  Chyba już wszystkie telewizje i portale poruszyły temat wąwozu korzeniowego. Kazimierz może być zadowolony!
 • pijany znad Grodarza
  @ Senior
  Aleś sie popisał swoją krytyką, oczywiscie nie zapominajac o " komunie"> A cóż to napisała pani Gurmińska? Toć JEDYNIE przytoczyła zamiary Burmistrza i protest mieszkańców. Jaką to inna powinnośc winna spełnić ?. Jest redaktorką gazety " Z Rynku" , a nie POCZYTNEJ " Gazety Polskiej"
  • Rycho
   Nie tyle się "popisał" co pis ał
 • Agata z Warszawy
  Ten cały szum wokół Wąwozu Korzeniowego to super reklama i jaszcze gratis.Brawo Panie Burmistrzu tak trzymaj

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę