Nowe pamiątki z Kazimierza

Skomentuj (10)

zobacz więcej (13)

Edukacyjny zielnik, pomysłowe pocztówki, rzeźbione ołówki, plumka kazimierska – te i inne projekty, które zgłoszono do konkursu wystawy „Pamiątka z Kazimierza. Wzornictwo dla Kazimierza” wyeksponowano na wystawie w Muzeum Przyrodniczym. Który z nich zdobył szczególne uznanie jury?

W Oddziale Przyrodniczym wchodzącym w skład Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta została wystawa pokonkursowa „Pamiątka z Kazimierza. Wzornictwo dla Kazimierza”. Wystawa bardzo ważna pod wieloma względami. Jednak głównym założeniem konkursu jest wzniesienie pamiątek z Kazimierza na nieco wyższy poziom, niż one się teraz znajdują.

- Chcielibyśmy, bo Kazimierz zasługuje na to w sposób szczególny, żeby można tu było kupić pamiątki, które będą unikalne, kojarzące się tylko i wyłącznie z tym miejscem a zarazem będące na wysokim poziomie artystycznym – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – I dlatego właśnie powstał ten pomysł. Już teraz mogę powiedzieć, że niektóre z tych pamiątek bardzo chętnie widzielibyśmy w naszych muzealnych sklepikach.

Prace zgłoszone do konkursu były bardzo różnorodne, a sami twórcy wykazali się niezwykłą pomysłowością, ale i znajomością historii oraz tradycji kazimierskich. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się: kartki „Zmaluj widokówkę. Pozdrawiam Kazimierz”, drewniane klocki „Kamienica Mikołajka”, zielnik „Kwiaty Kazimierza Dolnego”, ołówek „Rzeźbiony ogryzek” oraz bawełniane „Chusty Kazimierskie”.

Nagrodę główną przyznano za projekt, który zdaniem jury może stać się nowym symbolem Miasteczka, podobnie jak kazimierski kogut. „Plumki Kazimierskie” to nic innego jak śliwki suszone w masie krówkowej pięknie i oryginalnie opakowane. Podobno także przepyszne.

- Wynikiem tego konkursu powinno być wskazanie jakichś kierunków, co jeszcze powinniśmy promować jako kazimierskie – mówi Bartłomiej Pniewski prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. – W tradycji kazimierskiej są wędzone śliwki i zioła. Ponieważ śliwki zostały wyróżnione w wyniku głosowania jury, to nasza nagroda specjalna dotyczy zielnika, który nawiązuje do tradycji zielarskich tego regionu.

Inny projekt przypadł do gustu członkom Samorządu Mieszkańców, którzy zdecydowali się wyróżnić „Drewniany Ogryzek”, czyli ręcznie rzeźbiony ołówek z drewna lipowego, w naturalnym i czarnym kolorze.
- Wydaje mi się, że w mieście artystów taki artystyczny ołówek jest fantastycznym prezentem nie tylko dla artysty, ale także każdego człowieka odwiedzającego Kazimierz Dolny – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. A organizatorzy już teraz zapowiadają, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia edycja. Za rok prawdopodobnie odbędzie się kolejny konkurs, którego zwieńczeniem będzie kolejna wystawa. Tegoroczną w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego oglądać możemy do połowy lipca.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Żenia
  Coś podobnego! Dlaczego tym razem Redakcja Portalu nie usuwa wpisów z adresami do stron internetowych??? Zmieniliście regulamin? Facet robi sobie reklamę i nikomu to nie przeszkadza? Trochę konsewkencji!
  • Jasiek
   :) hehe. Następna się znalazła. Przecież ten adres www. To praca konkursowa, tak jak inne ołówki i tym podobne.
 • Z Kazimierza
  Ja czegoś tu nie rozumiem, przecież Pani Romana Rupiewicz zawsze chciała promować kazimierskich artystów i wspierała inicjatywę otwarcia sklepu internetowego Spichlerz Kazimierski, była w jury konkursu i zazwyczaj tak aktywna, teraz nie zabiera w ogóle głosu na ten temat... Przecież nie jest związana z lobby Muzeum...
 • Odwiedzający
  Jak nie wie Pan o co chodzi to chodzi o pieniądze. Na pana pomyśle muzeum nie miałaby możliwości zarobić. Ale z tego co zauważyłem to ten sklep świetnie promuje Kazimierz Dolny i tutejszych artystów.
 • Niby turysta
  Czy ktoś z Organizatorów konkursu odpowie temu Panu, bo jakoś to dziwnie wygląda?
  • Niby mieszkaniec
   W Kazimierzu nie odpowiada się na trudne pytania, zostawia się je bez odpowiedzi. To tylko jeden z przykładów.
 • Krzysztof Walewski
  Jest "Kazimierski Spichlerz a co ze sklepem internetowym Spichlerz Kazimierski? Czy jest ktoś kto mógłby mnie poinformować dla czego moja praca nie została dopuszczona do konkursu? Nie mam absolutnie żadnych oficjalnych informacji. Z plotek się dowiedziałem, że sklep nie został dopuszczony do konkursu ponieważ już działał tzn był uruchomiony. Pomysł otworzenia regionalnego e-sklepu powstał równocześnie z ogłoszeniem konkursu, regulamin czytałem kilkakrotnie i nie widziałem informacji aby był zakaz rozpoczęcia działalności w trakcie naboru prac. Rozpocząłem działalność (02,03,2017r) przecież takie rzeczy są do sprawdzenia. Nie można sklepu internetowego otworzyć w 1 dzień. Kolejna sprawa na jaką chciałbym zwrócić uwagę to dlaczego moja praca nie jest w ogóle na wystawie? Czy to prawda, że plakat był reklamą sklepu i to zadecydowało? Przecież plakat z (przykładowo) wystruganym pajacykiem przedstawia i reklamuje pajacyka! Zastanówmy się więc jak przedstawić stronę sklepu online na plakacie? Ja dodałem 2 print screeny, krótki opis oraz adres www. Inaczej nie umiałem.
 • Max
  Wyniki sa na stronie Muzeum Nadwiślańskiego. Jest kilka hitów do wzięcia od zaraz.
 • Dii
  Plumka i Oko Kazimierza super. Pare interesujących projektów jest, mało brzydactw. No a kto wygrał?
 • Z miasta
  Brawo Wy☺!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę