Szanujmy wąwozy!

Skomentuj (26)

Kazimierscy radni miejscy na jednym z posiedzeń komisji edukacji debatowali nad ochroną okolicznych wąwozów.

Kazimierz Dolny leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego pierwszego parku krajobrazowego w Województwie Lubelskim. Jedną z jego osobliwości, która przyciąga tu turystów, są wąwozy lessowe, których sieć w okolicach Kazimierza osiąga rekordową gęstość 11km/km2. Powstałe w wyniku erozyjnej działalności wody wciąż podlegają temu procesowi, który wzmaga także człowiek. Szczególnie szkodliwe wydają się być rajdy quadów czy samochodów terenowych organizowane tutaj bez względu na pogodę. Strome podjazdy i zjazdy w pięknych okolicznościach przyrody dostarczają wprawdzie wiele emocji uczestnikom takich eskapad, które jednak nie pozostają bez wpływu na środowisko naturalne. Skały lessowe, w których przed wiekami wyżłobione zostały wąwozy, dosłownie rozstępują się pod naporem ciężkich pojazdów terenowych z silnikami o dużej mocy, w wyniku czego powstają – szczególnie w okresach mokrych – bardzo głębokie koleiny, a zbocza jarów, które także stanowią dla takich rajdów „atrakcyjną drogę”, obsuwają się.

Kazimierscy radni miejscy na jednym z posiedzeń komisji edukacji debatowali nad ochroną okolicznych wąwozów. W dyskusji też brali udział jej inicjatorzy z Samorządu Mieszkańców oraz przedsiębiorcy zajmujący się organizacją przejażdżek samochodami terenowymi po okolicy.

Ochrnonie wąwozów według burmistrza ma sprzyjać nowa organizacja ruchu na terenie miasta, która m.in. wyłącza wąwóz Plebankę z sieci dróg tranzytowych. Odpowiednie znaki pokażą, że jest to tylko dojazd do posesji. Wjechać tam będą mogły jedynie służby miejskie oraz mieszkańcy i osoby, które będą posiadały zgodę burmistrza. Uchronić ma to Plebankę przed rolą dzikiego parkingu.

Dobrym pomysłem wydaje się także wydzielenie gminnych dróg wewnętrznych i opracowanie dla nich chroniącej wąwozy organizacji ruchu, już bez konieczności konsultacji gminy z innymi instytucjami. Oczywiście nie będzie ona dotyczyła biegnących na terenie gminy dróg prywatnych.

Dyskutowany był też pomysł ustanowienia wybranych, najpiękniejszych wąwozów pomnikami przyrody. Wjazd do nich byłby zamknięty np. w postaci monitorowanego szlabanu. Jednym z proponowanych kandydatów do tej roli był wąwóz w Bochotnicy tuż obok obwodnicy – piękny, ale regularnie niszczony przez pojazdy terenowe.

Radni jednak nie zamierzają zamknąć gminy całkowicie dla miłośników turystyki off-road.

- Ludzie mają różne pasje. Proponuję, żebyśmy alternatywnie, tworząc pomniki przyrody pokazali, gdzie można uprawiać tę zabawę quadowo – rajdową – postulował radny Andrzej Kozłowski. –  Żebyśmy rówolegle myśleli w dwie strony: za ochroną przyrody, spokojem mieszkańców, ale i dla realizacji pasji. Ci ludzie przyjeżdżają do Kazimierza i zostawiają tu swoje pieniądze, spędzają tu czas.

Radni wysunęli więc propozycję wyznaczenie tras off- roadowych.

- Mamy trasy do nordic walkingu, mamy trasy rowerowe, wytyczmy takie trasy dla samochodów – postulowała Ewa Wolna. – Jeżeli wyznaczymy miejsce, będziemy mieć to pod kontrolą. Nie do końca świata, z czasem też je zamkniemy, by przyroda mogła się zregenerować, wyznaczymy inne.

Taka trasa mogłaby przebiegać wąwozem biegnącym w górę tuż przed kamieniołomem. Granicznik ma dno naturalnie utwardzone, co minimalizowałoby straty dla przyrody.

Który dokładnie wąwóz zostanie ostatecznie uznany za pomnik przyrody, a który za tor dla off- roadowców? – nie zostało jeszcze przesądzone. To początek prac nad tym tematem. A może Państwo mają jakieś propozycje?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Dendrolog
  Król Kazimierz zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną
  Pisulka Kazimierz zastał murowany a pozostawi ZDEGRADOWANY !!!
 • miejscowa
  Proponuje referndum zeby odwolac burmistrza i przy okazji zapytac o quady bryczki blokujace nadrzeczna blokady rynku przez fanow historii czy fiatow citroenow itd i bedzie wszystko jasne
 • Przekąs
  Po co chodzić po wąwozach. Komary wielkie jak obora.
 • Kazimierzak
  Proponuję, aby fani tego badziewia kupili sobie jakąś działkę, najlepiej daleko od Kazimierza i się bawili na swoim do woli. Dlaczego mamy cierpieć za czyjeś "pasję". Chcę pograć w piłkę, płacę za godzinę wynajęcia hali, chcę iść na siłownie, także płacę. Ale nikomu i niczemu tym nie szkodzę. Tu jeżdżą gdzie chcę, niszczą nie tylko przyrodę ale i drogi. I jeszcze pretensje mają, że ktoś chce tego zabronić.
 • dendrolog
  Argumenty za niszczeniem natury są zrozumiale w ustach zarabiających na procederze, podobnie myślą kłusownicy zastawiający sznury, wnyki i samopały, przemytnicy toksycznych odpadów, wywożący do lasów śmieci i etc etc. Nie są do przyjęcia dla ludzi myślących szerzej niż własne potrzeby, czyli prymitywnych.
 • Ignacy
  Zróbmy REFERENDUM dot. ustanowienia prawem chronionym naszej substancji krajobrazowo-biologicznej, która jest endemiczna w kraju - REZERWAT KRAJOBRAZOWO-PRZYRODNICZY. Utnie to wszelkie pomysły na "upiększanie-modernizowanie" Kazimierza i okolic przyległych.
 • kazimierzak
  Chronić musimy nie tylko wąwozy ale i Rynek. Takie atrakcje jak dzisiejszy "pobyt" na Rynku kilkunastu ryczących ferrari do tego miasteczka nie przystoi. Widział ktoś coś takiego na warszawskim czy krakowskim Rynku? Straszną wiochą to zalatuje. Cały Rynek ludzi i jeszcze z samochodami się pchają. A urząd się tym chwali... Rozumiem jeszcze poza sezonem, ale teraz?
 • Maciej Kalinowski
  Co pewien czas koszę trawnik na działce.
  Nie przesadzam jak angole , koszę jak trawa odrośnie .
  Srednio dwa padalce padają ofiarą bestialskich noży kosiarki za każdym razem , żadnego nie odratowałem bo są w zbyt wielu kawałkach.
  Do tego zabijam z premedytacją komary muchy i meszki.
  Zdarza mi się utłuc szerszenia w obronie własnej.
  A w 2016 na asfaltowej drodze ul. Czerniawy widziałem martwego borsuka.
  Pewnie potrąciła go " terenufka" lub inny " dżip".
  Fuuuj.  Niniejszy tekst dedykuję @dendrolog :)
  I podkreślam , że nie ma nic wspólnego z nieprawdą.

  I przepraszam żaby , że zabijam im pokarm .

  Maciej Kalinowski
  • Turysta
   A erozja to co? Szkody naprawdę są potworne i nie do naprawienia. Jak tak lubisz ziemie orać i taki z ciebie twardziel to kup sobie traktor i zostań oraczem traktorzystą. Przynajmniej jakiś pożytek będzie z twojej "pasji
  • Maciej Kalinowski
   A erozja kształtuje dno wąwozu.

   [link wymoderowano]


   Lub dla komputerów stacjonarnych   [link wymoderowano]


   Czy pojadę czy nie pojadę erozja nastąpi.
  • pijany znad Grodarza
   Tak nastapi, ale nie Z DNIA NA DZIEŃ.

   ps. nie zabijaj szerszeni. Daj sie ukąsić. Jad nieraz pomaga.
  • Miejscowy muzykant
   Ja wiem panie Macieju: "Chłop żywemu nie przepuści"
   a jeszcze w takim samochodzie ofrołdowym to cho cho...
 • karola
  Moze kolo Walencji : ) tam zdaje sie to przyda zeby emocje rozladowac
 • Maciej Kalinowski
  Kto z was " komętatoruf" przejechał się kiedyś turystycznie bez mielenia i destrukcji samochodem terenowym ?
  " Samochody o dużej mocy" otóż nie zawsze.
  Ten sam wąwóz można pokonać z góry na dół i z dołu pod górę.
  Widzicie różnicę ?
  Potraficie ocenić wpływ takich przejazdów?
  Wrzucanie wszystkich do jednego worka jest co najmniej niegrzeczne.
  Pozdrawiam wszystkich internetowych " tfardzieli".
  Maciej Kalinowski
  • Kazimierzak
   Proponuję rower lub spacer
  • Jarosław Janowski
   Jeździłem takim pojazdem w dużo dzikszych krajach niż okolice Kazimierza i to wiele kilometrów od ludzkich siedzib. Z konieczności nie turystyczne. Samochód jak samochód nie jestem miłośnikiem tego złomu pod każdą postacią dla mnie to zwykła konieczność. Zwyczajnie te moce silnika mnie nie podniecają. Wszędzie tam gdzie ty jeździsz mogę przebiec przejść przejechać na rowerze. I z perspektywy moich doświadczeń stwierdzam że jazda po okolicy Kazimierza to rozrywka dla lalusi porównywalna z lunaparkiem. Nie zgrywaj twardziela. Wszystkie pasje są wspaniałe dla pasjonata ale mogą być niestosowne czy wręcz obrzydliwe w określonym miejscu i czasie.
  • Maciej Kalinowski
   Jarku szanuję podpisywanie komentarzy imieniem i nazwiskiem.
   Ciebie proszę uszanuj to , że inni mają inne pasje i nie dysponują nadmiarem czasu wolnego.
   Napisz proszę kiedy ostatni raz biegałeś lub jechałeś rowerem wąwozem z Gór do Bochotnicy.
   Ot tak z pasji , a nie z ciekawości czy " dżipy" zryły dno wąwozu.
  • Jarosław Janowski
   Dzisiaj biegałem z gór za do Bochotnicy i za obwodnicę. A co to ma do rzeczy. Jutro też gdzieś będę. Zapewniam cię że ty zużywasz więcej energii i czasu na swojego potwora
  • Maciej Kalinowski
   A ja harowałem , żeby rodzinę utrzymać.
   Bo nie mam czasu na bieganie.
   Ale to mój problem.
   A " potwór" mi / nam w tym pomaga.
  • Jarosław Janowski
   A co to ma do rzeczy czyli do niszczenia wąwozów przez offrołdy i proponowanych ograniczeń w tym zakresie
  • Kazimierz Wielki
   Macieju Kalinowski, czy ty zarabiasz na tym? Niszczysz wąwozy, sprowadzasz tu to badziewie, czy to jest w porządku? Nie chcemy was tu!!!! Mieszkaj sobie i żyj szczęśliwie, ale nie walcz o to o co walczysz, bo jesteś sam. I nie wygrasz, nie pozwolimy. Pozdrawiam i życzę milej niedzieli w gronie rodzinnym :)
 • dendrolog
  Nie ma żadnego powodu by jakiekolwiek wąwozy udostępniać na przejazdy quadami i terenówkami, to nie są atrakcje potrzebne Kazimierzowi i naturze, innymi słowy zakaz takich usług winien być wprowadzony. Na marginesie przejazdy przez wąwóz, przy którym mieszkałem spowodowały w ciągu jednego sezonu - rozjechanie 4 zaskrońców, 1 padalca (rekordowo okazałego i starego), potracenie 2 psów (jeden w wyniku padł) niegroźne potracenie dziecka (więcej strachu niż szkody ale jednak), etc. Jesienią droga stała się nieprzejezdna dla mieszkańców, czyli dojazd jakich służb w razie potrzeby stal się niemożliwy. Dodam wąwóz należy do tzw utwardzonych - to jaka masakra w tych nieutwardzonych? Otóż w niektórych postępy erozji i zniszczeń biologicznych są w ciągu roku jak w ca 70-80 lat strat naturalnych.
 • pieszy co się nie spieszy
  Panie Kozłowsli, jakie pieniądze zostawiają off-roadowcy?
  Ma Pan jakieś konkrety, ktoś policzył?
  Spędzają czas na niszczeniu dróg terenowych i to tyle.
  Nie widzę powodu, aby zapraszać hałaśliwe towarzystwo do Kazimierza, ża żadne pieniądze
 • Ignacy
  Hałasowi i smrodom STOP na terenie Kazimierza. Podobnie i wszelkim motolotniom. Quady niech korzystają ze specjalnych terenów jak motocykle crosowe. Zaraza ta przyszła z Zachodu ale tam szybko zrobili porządek z tym. Miłośnicy tych sportów dzisiaj specjalnie fruwają na pustynię afrykańską czy bagna Borneo, Gujany, Syberii. Wąwozy kazimierskie { wszystkie } tylko dla pieszych i rowerzystów - kropka !
 • pijany znad Grodarza
  "Granicznik ma dno naturalnie utwardzone, co minimalizowałoby straty dla przyrody. "

  Tak. To jEDYNY wąwóz, jeżeli już. Jak dojechać ?. Krakowska odpada, bo pomimo zakazów postoju multum zaparkowanych. Sloneczna ?.
  • Turysta
   Bo po prostu nie ma w Kazimierzu miejsca na takie atrakcje. Jak się jeden wąwozik wyznaczy tu a drugi tam to nie będzie ich przyciągać i bardzo dobrze. Są w Polsce tory motocrosowe np w starych cegielniach czy żwirowniach. Tam za wjazd trzeba zapłacić. Był a może i jeszcze jest taki tor w Mieczysławce ale z tego co wiem nie cieszy się on popularnością. Ci "pasjonaci" szukają dziewiczej przyrody. Na terenie lasów państwowych nie można jeździć z mocy ustawy. Do jazdy samochodami są drogi i to nie wszystkie. Jak pan Kozłowski chce to niech kupi np. starą cegielnie i zbuduje tor. Porównanie ze szlakami pieszymi to zwykłe nadużycie. Znakuje się je po to żeby ułatwić turystom odnalezienie drogi w terenie którego chodząc nie niszczą. Choć na terenach np. parków narodowych (i to nie wszystkich) chronionych służą one oczywiście kanalizowaniu ruchu turystycznego.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę