O Korzeniowym Dole w powiecie

Skomentuj (16)

Nie cichną dyskusje wokół Korzeniowego Dołu. Wczoraj debatowała na ten temat Rada Powiatu Puławskiego, dzisiaj temat ten stanie na sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.

Burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula stoi na stanowisku, że Korzeniowy Dół – tak ostatnio bardzo licznie odwiedzany przez turystów – należy odpowiednio zagospodarować. Brakuje tu przecież chodników wzdłuż drogi dojazdowej, parkingów czy toalet. Wąwóz ten jest także kłopotliwy dla mieszkańców – po deszczach pył lessowy jest wymywany na drogę powiatową utrudniając przejazd. By rozwiązać ten problem, burmistrz proponuje wybrukowanie słynnej w całej Polsce głębocznicy… kocimi łbami, dodatkowo oświetlając ją – jak podaje Panorama Lubelska – latarniami!

Mimo tego, że pomysł ten odbił się szerokim echem, a właściwie czkawką w całej Polsce, burmistrz nadal obstaje przy swoim pomyśle. Dzisiaj będzie on rozpatrywany przez Radę Miejską w Kazimierzu.
Wczoraj zaś sprawę Wąwozu Korzeniowego poruszano na sesji Rady Powiatu Puławskiego. Interpelacje w tej sprawie zgłosili radni Zbigniew Kiełb i Marcin Pisula, który już wcześniej wraz z zarządem kazimierskiego Koła Przewodników Turystycznych PTTK wystosował sprzeciw wobec brukowania Korzeniowego Dołu na ręce przewodniczącego kazimierskiej Rady Miejskiej w Kazimierzu.

- Obaj nie tylko jako radni, ale przede wszystkim mieszkańcy powiatu puławskiego nie zgadzamy się na niszczenie tego unikalnego krajobrazu, pomnika przyrody, atrakcji turystycznej i naszego wspólnego dziedzictwa, jakim jest ten wąwóz – mówi radny Zbigniew Kiełb.

Według relacji Marcina Pisuli Starostwo Powiatowe wypowiedziało się w tej sprawie oficjalnie już 27 kwietnia, wydając decyzję negatywną w sprawie pozwolenia na wykonywanie prac w Korzeniowym Dole. 19 czerwca decyzję tę podtrzymał wojewoda lubelski, m.in. dlatego że jest to niezgodne z planem zagospodarowania i może wpłynąć na dewastację wąwozu.

- Poinformowano, ku zdziwieniu radnych, że Parki Krajobrazowe wyraziły opinię pozytywną. Jednak mimo tego bruku, kamieni i oświetlenia – czy się to komuś podoba czy nie – w Korzeniowym nie będzie, przynajmniej w najbliższym czasie – mówi Marcin Pisula.

Radny Pisula uważa, powołując się na opinię radcy prawnego starostwa puławskiego, że wszelkie uchwały w tej sprawie kazimierskiej Rady Miejskiej mogą mieć tylko charakter intencyjny i właściwie nie mają znaczenia.

- To jednak nie koniec musimy walczyć do końca o ten wąwóz i nasze dziedzictwo – dodaje Zbigniew Kiełb.

A jak do sprawy ustosunkują się kazimierscy radni, dowiemy się jeszcze dzisiaj.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Ela Kazimierz
  Dla mnie ten wąwóz już umarł. Wszystkie wycieczki są tam wpychane na siłę. Elektryczne wozidełka dowożą gości pod wejście do Dołu. Idąc w górę (chociaż informacji nie ma) robią sobie zdjęcia na korzeniach, nie wiedząc, że je niszczą.
  Wprowadziłbym tam opłatę np. 15 zł od głowy i już mamy o połowę mniej intruzów.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte, niektóre wymoderowano. Prosimy o wypowiedzi zgodne z regulaminem dyskusji naszego portalu.
  • Małokumaty
   Wymoderowany a usunięty ? O oświecenie mnie proszę.
 • Janusz Kowalski
  Marcin Pisula gratulowal radnym RM w Kazimierzu uchwalenia budżetu na 17 rok w którym zagwarantowane były środki na utwardzenie wąwozu korzniowego.Dlatego jego obecna nadgorliwosc musi dziwic.Kilka lat temu nie sprzeciwiał się również planom utardzenia tej drogi jak również wybetonowaniu wąwozu cmentarnego....
  Uważam że ciągłe ma[...]e sie tym zagadnieniem jest niepoważne i to w czasie kiedy przez dekady aktiwisci...nie zadbali o walory tego wąwozu.
  • Do Pana Janusza
   Czyżby i drugi Pisula był kolejnym obiektem nienawiści? Pan Janusz to tak chyba w konkursie bierze udział na mistrza manipulacji? Prawda to? Czy nie wiem, ze ogólne gratulacje to jedno a ocena takiego czy innego elementu w budżecie to co innego? No chyba wiem. Może jednak Pan Janusz myśli, że jak tak tu napisze o Pisulce co to raz tak, a raz inaczej to od razu ludzie uwierzą? I niby co od razu pomyślą o Pisuli to co Pan chce? Całe szczeście że podziałał z tym wąwozem a nie tak jak pan, na klepie na tym blogu, na klepie do ludzi i do kościoła poleci!
 • Rycho
  Łapy precz od przyrody !!! Jeden szyszko wystarczy
 • Krzysiek
  Parki wyraziły negatywną opinię. Twierdzenie, że było inaczej jest nieprawdziwe.
 • Jerzyk
  Ja bym tam zrobił Drogę Krzyżową. 7 Stacji po prawej i 7 Stacji po lewej stronie. To byłby unikat i żaden burmistrz czy nawet wojewoda nie miał by prawa cokolwiek tam zmieniać oprócz naszego Biskupa Ordynariusza.
 • Zygzak
  Panie Pisula przez 5o lat nie przeszkadzał panu nie utwardzony wąwóz,co było przyczyną,że teraz panu to przeszkadza? A może urzędowanie się pomału kończy i trzeba się śpieszyć.
  • ja tylko pytam
   Czy jest lobbing na burmistrza w tej sprawie? Może komisję śledczą i przesłuchania np. żony!
 • limba
  I co z tego wszystkiego, jak burmistrz i tak chce napisać!

  - W odpowiedzi na petycję wyrażającą sprzeciw wobec planów utwardzenia drogi prowadzącej w Wąwozie Korzeniowym (...) informuję, że plany te nie ulegną zmianie - stwierdza Andrzej Pisula.
  Tak mówił w Dzienniku Wschodnim nasz burmistrz. Tym razem go nie pisała nasza Gurmińska? Czyżby się zorientowali jak to współpracuje z tymi z Gór i Wawra promuje jak może!
  • sasiad
   Dajcie spokoj Gurminskiej. Niech sie kreuje na dziennikarke. Wolno jej. Jaka jest kazdy widzi. Na co to dziewcze stac tez. Niech se drukuje propagandowa gazetke. Dorosnie i zmadrzeje. Zobaczy jak jest wykorzystywana.
 • Podolec
  Proponuję nad całością dach szklany zamontować, co by słońca trochę przezierało, a pod nogi miału zjonizowanego posypać. Ściany wąwozu zabezpieczyć linią wysokiego napięcia aby ścierwo wszelakie odsunąć od rycia w wiekowej glinie. Młodych zakochańców po dupsku chłostać, a najlepiej zamknąć czy zakopać co by wszelakich turystów tu ciągło!
 • pijany znad Grodarza
  " Pył lessowy wymywany ....... " Bzdura. Wymywane są POZOSTAŁOŚCI po wyrytych w ścianach wawązu napisów o ; dozgonnej wierności, milości, datach pobytu , serc przebitych strzałą itp itd. Panie Pisula. Drogi przewodniku wycieczek. Widzialeś?. Reagowałeś?
  • Ulka-Kazimierz
   Takie same zwały lessu wymywane są na środek Rynku z ulicy Zamkowej. To też z napisów "o dozgonnej miłości"? ;-)
  • pijany znad Grodarza
   ulica Zamkowa to nie napisy, a pensjonat "............................." i wzgórze zamkowe.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę