Kazimierz w "Europie"

Skomentuj (8)

zobacz więcej (11)

Co robią Lodzia i Duda z serialu „Ranczo” pod Batorym? Przekonują ludzi do funduszy unijnych, które w Kazimierzu nad Wisłą umożliwiły realizację m.in. Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Tak w skrócie wygląda scenariusz jednego z odcinków programu „Projekt: Europa”, który TVP1 pokazywać będzie w poniedziałki i piątki o 11.25.

Na skrzyżowaniu ulicy Nadwiślańskiej i Witkiewicza Lodzia i Duda z serialu Ranczo prowadzą ożywioną rozmowę, pokazując na „Knajpę u Fryzjera”. Widząc to zainteresowanie prowadzoną przez siebie restauracją Robert Sulkiewicz zaprasza ich do środka. Właśnie zaczyna się VI Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Tak w dużym skrócie wygląda scenariusz jednego z 25 odcinków realizowanego przez TVP1 na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego programu „Projekt: Europa”.


W Kazimierzu w ciągu 3 dni zostanie zrealizowanych 5 odcinków poświęconych wykorzystaniu funduszy unijnych w turystyce, sporcie, kulturze, przy odnawianiu zabytków czy realizowaniu własnych pasji życiowych. Ekipa telewizyjna filmowała powstającą w Bochotnicy szkolną halę sportową, remontowane w Kazimierzu zabytki – zamek i basztę, kazimierski rynek z perspektywy kawiarni "U Radka", pensjonat „Klimaty” w Mięćmierzu, „Zagrodową Osadę” w Uściążu. Pojawiła się również pod herbaciarnią „U Dziwisza” na Krakowskiej i na Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w „Knajpie u Fryzjera”.
Ideą programu „Europa” jest pokazanie, jak wykorzystywane są fundusze unijne w Polsce i zachęcenie do korzystania z nich. Program realizowany jest w konwencji humorystycznej, stąd postacie z serialu komediowego „Ranczo”: Lodzia, która sceptycznie podchodzi do funduszy europejskich, i Duda, który zachęca do ubiegania się o te środki.


Dlaczego Pan jako serialowy Duda zachęca do pozyskiwania funduszy unijnych?


Piotr Ligienza - No tak, jestem entuzjastą funduszy europejskich i starania się o dotacje. Ale tak prywatnie – jeżdżąc po tych wszystkich miastach mniejszych i większych, gdzie realizujemy program, nie tylko w regionie Lubelszczyzny, ale też i poza, widać, że faktycznie te pieniądze są przeznaczane na rozwój miast, miasta pięknieją. Widać mnóstwo inwestycji w kulturze i infrastrukturze – i to jest bardzo dobre. To jest pozytywny wpływ Unii Europejskiej i tych wszystkich profitów, które z tej organizacji spływają do naszego kraju.


Czy to, co zobaczyła Pani jako Lodzia w Kazimierzu, przekonuje Panią do funduszy unijnych?


Magdalena Kuta - Z odcinka na odcinek dostaję coraz więcej wiedzy na ten temat i ze mną – takie jest założenie programu – wszyscy przekonują się do tego, by się o te fundusze starać. Prywatnie – byłam w Kazimierzu kilka lat temu i widzę naprawdę dużą różnicę – widać, że miasto jest czystsze. Z dużą przyjemnością poszłam też z psem na spacer nad Wisłę, gdzie jest pięknie urządzony bulwar. A krajobrazy? Robią duże wrażenie! Nie lubię imprezowych miejsc, jak już gdzieś jadę, wolę się wyciszyć, a tutaj to w ogóle nie przeszkadza. To jest wpisane w Kazimierz!


Piotr Ligienza - Kazimierz ma taki specyficzny klimat – fantastyczny zupełnie – do tego, żeby tu być, żeby miło spędzać czas, wybrać się na koncert, posiedzieć, zjeść pyszne jedzenie czy po prostu pooddychać świeżym powietrzem.


Program "Projekt: Europa" oglądać będzie można w TVP1 w każdy poniedziałek i piątek o godz. 11.25.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę