Kazimierz w "Europie"

Skomentuj (8)

zobacz więcej (11)

Co robią Lodzia i Duda z serialu „Ranczo” pod Batorym? Przekonują ludzi do funduszy unijnych, które w Kazimierzu nad Wisłą umożliwiły realizację m.in. Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Tak w skrócie wygląda scenariusz jednego z odcinków programu „Projekt: Europa”, który TVP1 pokazywać będzie w poniedziałki i piątki o 11.25.

Na skrzyżowaniu ulicy Nadwiślańskiej i Witkiewicza Lodzia i Duda z serialu Ranczo prowadzą ożywioną rozmowę, pokazując na „Knajpę u Fryzjera”. Widząc to zainteresowanie prowadzoną przez siebie restauracją Robert Sulkiewicz zaprasza ich do środka. Właśnie zaczyna się VI Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Tak w dużym skrócie wygląda scenariusz jednego z 25 odcinków realizowanego przez TVP1 na zamówienie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego programu „Projekt: Europa”.


W Kazimierzu w ciągu 3 dni zostanie zrealizowanych 5 odcinków poświęconych wykorzystaniu funduszy unijnych w turystyce, sporcie, kulturze, przy odnawianiu zabytków czy realizowaniu własnych pasji życiowych. Ekipa telewizyjna filmowała powstającą w Bochotnicy szkolną halę sportową, remontowane w Kazimierzu zabytki – zamek i basztę, kazimierski rynek z perspektywy kawiarni "U Radka", pensjonat „Klimaty” w Mięćmierzu, „Zagrodową Osadę” w Uściążu. Pojawiła się również pod herbaciarnią „U Dziwisza” na Krakowskiej i na Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w „Knajpie u Fryzjera”.
Ideą programu „Europa” jest pokazanie, jak wykorzystywane są fundusze unijne w Polsce i zachęcenie do korzystania z nich. Program realizowany jest w konwencji humorystycznej, stąd postacie z serialu komediowego „Ranczo”: Lodzia, która sceptycznie podchodzi do funduszy europejskich, i Duda, który zachęca do ubiegania się o te środki.


Dlaczego Pan jako serialowy Duda zachęca do pozyskiwania funduszy unijnych?


Piotr Ligienza - No tak, jestem entuzjastą funduszy europejskich i starania się o dotacje. Ale tak prywatnie – jeżdżąc po tych wszystkich miastach mniejszych i większych, gdzie realizujemy program, nie tylko w regionie Lubelszczyzny, ale też i poza, widać, że faktycznie te pieniądze są przeznaczane na rozwój miast, miasta pięknieją. Widać mnóstwo inwestycji w kulturze i infrastrukturze – i to jest bardzo dobre. To jest pozytywny wpływ Unii Europejskiej i tych wszystkich profitów, które z tej organizacji spływają do naszego kraju.


Czy to, co zobaczyła Pani jako Lodzia w Kazimierzu, przekonuje Panią do funduszy unijnych?


Magdalena Kuta - Z odcinka na odcinek dostaję coraz więcej wiedzy na ten temat i ze mną – takie jest założenie programu – wszyscy przekonują się do tego, by się o te fundusze starać. Prywatnie – byłam w Kazimierzu kilka lat temu i widzę naprawdę dużą różnicę – widać, że miasto jest czystsze. Z dużą przyjemnością poszłam też z psem na spacer nad Wisłę, gdzie jest pięknie urządzony bulwar. A krajobrazy? Robią duże wrażenie! Nie lubię imprezowych miejsc, jak już gdzieś jadę, wolę się wyciszyć, a tutaj to w ogóle nie przeszkadza. To jest wpisane w Kazimierz!


Piotr Ligienza - Kazimierz ma taki specyficzny klimat – fantastyczny zupełnie – do tego, żeby tu być, żeby miło spędzać czas, wybrać się na koncert, posiedzieć, zjeść pyszne jedzenie czy po prostu pooddychać świeżym powietrzem.


Program "Projekt: Europa" oglądać będzie można w TVP1 w każdy poniedziałek i piątek o godz. 11.25.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę