"Hava nagila" na dobry początek! (video)

zobacz więcej (14)

„Kazimierską hava nagila” – festiwalowym hymnem w wykonaniu autora Marka Ravskiego rozpoczął się Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Uroczyste otwarcie szóstej edycji festiwalu miało miejsce 12 lipca w Knajpie U Fryzjera w obecności przedstawicieli władz miasta.

Uroczyste otwarcie VI Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej miało miejsce w specjalnym namiocie na terenie Knajpy u Fryzjera we wtorek 12 lipca o godzinie 20.00. Nie był to jednak rzeczywisty początek imprez festiwalowych. Już w sobotę 9 lipca wystartowały poświęcone kulturze żydowskiej warsztaty dla dzieci, których pierwsze efekty mogliśmy obserwować pierwszego dnia festiwalu – w postaci spektaklu „Było sobie miasteczko” wystawianego z udziałem dzieci na rynku. Gala miała jednak miejsce wieczorem.


Na scenie pojawił się dyrektor Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej i właściciel Knajpy U Fryzjera Robert Sulkiewicz oraz zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego Maciej Żurawiecki, który sakramentalnym stwierdzeniem „Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej uważam za otwarty!” dokonał otwarcia imprezy. Muzycznie festiwal otworzył Marek Ravski, o którym mówią w Kazimierzu: ”dobry duch festiwalu”, wykonując dwie piosenki swojego autorstwa: nostalgiczną „Kazimierską synagogę” i wesołą „Kazimierską hava nagila”, która ma status festiwalowego hymnu. A potem scenę opanował zespół z Chmielnika – Chmielnikers.


Koncert w wykonaniu dwóch pań – Beaty Misztal skrzypce i Marzeny Sałdochy – wokal oraz czterech panów – Krzysztofa Korbana – akordeon, Michala Siemieńca – klarnet, Adama Szymkiewicza – gitara basowa, puzon i Karola Książa – perkusja – rozgrzał kazimierską publiczność, która wyklaskiwała utwory i włączała się do śpiewania. Atmosfera udzieliła się i zespołowi – w pewnym momencie uroczej skrzypaczce pękła struna! Nie przerwało to jednak koncertu, chociaż na chwilę artystka musiała zejść ze sceny, po chwili pojawiła się jednak z powrotem, co publiczność przyjęła oklaskami. W czasie występu pojawiły się piosenki nostalgiczne, wyrażające żal za minionym bezpowrotnie czasem żydowskich sztetli, ale i wesołe opowiadające na przykład zabiegi młodej dziewczyny próbującej zdobyć mężczyznę w sposób nienowy, ale jakże skuteczny: przez żołądek do serca! Największym cymesem okazała się w końcu ona sama! I takim cymesem był również koncert świętokrzyskiej grupy Chmielnikers. Na dobry początek!


Dlaczego warto w Kazimierzu promować muzykę klezmerską?

Robert Sulkiewicz – Ta muzyka jest stąd. Na pierwszym festiwalu pokazywaliśmy film „Jidl gra na skrzypcach” – komedię w języku jidysz przez żydowską wytwórnię filmową w Warszawie „Green Films”. Tytułowy Jidl był pokazany właśnie w scenerii Kazimierza i nie była to scenografia przygotowana tylko i wyłącznie na potrzeby filmu. Widać, że takie zespoły, jak grupa Jidla, tutaj grywały. Dlatego warto kultywować to klezmerskie granie, co dzieje się w każdą sobotę w Knajpie U Fryzjera, a co roku w lipcu podsumowane zostaje festiwalem. Tempo tego festiwalu chcieliśmy dostosować do takiego nostalgicznego spojrzenia na przedwojenne sztetl, gdzie wszystko dzieje się niespiesznie, można więc zdążyć na każdą kolejną imprezę, jest czas, by się zadumać, czegoś się dowiedzieć, a także pobawić się, bo jak mówił przyjaciel festiwalu nieodżałowany Leon Blank – ten festiwal ma być przede wszystkim freilach, czyli zabawą! Zabawa pomoże poznać zarówno kulturę żydowską jak i  historię Miasteczka.


W czasie VI Festiwalu Muzyki i Tradycji klezmerskiej w Kazimierzu zobaczymy i usłyszymy jeszcze:

Czwartek 14.07

10-15.00 Warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos”  prowadzi Marek Ravski SYNAGOGA
10-16.00 Warsztaty dla dzieci KOLEGIUM SZTUK PIEKNYCH
12-16.00 Szafa poezji RYNEK
16.00 O święcie Chanuki opowie profesor Andrzej Trzciński VINCENT
17.00 Spektakl Teatru Panopticum “Światła Chanuki”  VINCENT
19.00 “Hear The Dybbuk” - Marcin Malinowski Project  SYNAGOGA - Koncert odwołany z powodu choroby artysty. Organizatorzy zwracają pieniądze za bilety.
20.30 Koncert Rzeszów Klezmer Band KNAJPA U FRYZJERA

 

Piątek 15.07

10-15.00 Warsztaty emisji głosu „Znajdź i kształtuj swój głos”   prowadzi Marek Ravski SYNAGOGA
10-16.00 Warsztaty dla dzieci KOLEGIUM SZTUK PIEKNYCH
12-16.00 Szafa poezji RYNEK
16.00 Z ksiegi pamięci Kazimierza: Kazimierski folklor, zwyczaje, postaci  VINCENT
18.00 Polsko - izraelski projekt Grzegorza Rogali SYNAGOGA
20.00 Klezmerska Noc i jam session (Di Kuzine, Rzeszów Klezmer Band, Neo Klez i zaproszeni muzycy) KNAJPA U FRYZJERA   

Sobota 16.07

10-16.00 Warsztaty dla dzieci KOLEGIUM SZTUK PIĘKNYCH
12-16.00 Szafa poezji RYNEK
12.00    Wernisaż akwareli Bartłomieja Michałowskiego “Do Synagogi” SYNAGOGA
13.30 Klezmerski rejs po Wiśle WISŁA
17.00 Dariusz Jakubowski czyta "U cadyka z Kazimierza". Spotkanie z twórczością Isaaca Bashevisa Singera poprowadzi Aleksandra Markiewicz, a jej gościem będzie profesor Monika Adamczyk - Garbowska VINCENT
19.00 Koncert finałowy Marek Ravski i jego uczniowie Max Klezmer Band, NeoKlez, Barabura (Slowacja), Trombenik (Czechy) RYNEK

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę