Boże, daj temu, kto zazdrości

zobacz więcej (9)

Niedawno odnowiona została kapliczka św. Józefa na Wylągach z ciekawą inskrypcją „Boże, daj temu, co zazdrości”. W niedzielę nastąpiło jej uroczyste poświęcenie.

Kapliczka na Wylągach ufundowana została w 1907 r. przez Wojciecha Kobiałkę.

- Fundatorem był mój pradziadek, który był dość bogatym człowiekiem w tej okolicy. Z jakiej okazji ją ufundował, dokładnie nie wiadomo. Może ludzie mu zazdrościli? – zastanawia się prawnuk fundatora Janusz Kobiałka.

Tak czy inaczej kapliczka stanęła na polu Wojciecha Kobiałki, który doczekał się czwórki potomstwa: trzech synów – Władysława, Michała i Pawła oraz córki Agnieszki. Spoczywa na kazimierskim cmentarzu.
Kapliczka – biała, prosta w formie dzieli się na trzy poziomy. Dolny – widoczny jest tylko częściowo. Zdobią go głębokie konchowe nisze.

- Ta figura jest zadołowana na dwa metry – mówią miejscowi. – Ten łuk, który jest teraz ledwie widoczny, był tak duży, że człowiek swobodnie mógł tędy przejść.

Wysokość kapliczki nad poziomem gruntu znacznie się zmniejszyła po tym, jak w latach 50. XX w. w miejscu dawnego wąwozu zrobiono nasyp i wykonano drogę.

Wewnątrz znajduje się polichromowana figura św. Józefa z dzieciątkiem przypominającym putta w kazimierskiej farze. Mały Jezus trzyma jednak w ręce nie świecznik, a kwiat lilii. Ciemnozielony płaszcz Józefa jest mocno pofałdowany, jakby unosił się na wietrze, co także nawiązuje do kazimierskiego późnego renesansu. Rzeźba wykonana została z drewna topolowego przez miejscowego snycerza. Kto nim był, niestety nie wiadomo. Figura poddana renowacji została ponownie ustawiona wewnątrz odnowionej kapliczki w niedzielę 3 listopada w czasie uroczystości poświęcenia przez ks. Tomasza Mitala w obecności mieszkańców, którzy wraz parafią doprowadzili do odnowienia kapliczki.

Kapliczka swoją inskrypcją „Boże, daj temu, co zazdrości” przypomina przechodniom o systemie wartości. A w maju otacza ją wianuszek wiernych zbierających się niezmiennie na śpiewane majówki.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę