Majowo przed kapliczkami

Skomentuj (1)

Krzyże przydrożne i kapliczki to typowy element polskiego krajobrazu. W maju wiele z nich przybiera odświętny wygląd, bo to właśnie przy nich wieczorami zbierają się ludzie na majówki.

Jednym z takich miejsc, gdzie gromadzą się mieszkańcy na majowe śpiewy maryjne, jest krzyż przydrożny przy głównej drodze w Parchatce. Wieczorem o zachodzie słońca – tak jak to robiły ich babcie i mamy – zbierają się po pracy na ławeczce przed krzyżem głównie kobiety – chociaż nie tylko – i śpiewają sobie i Maryi. Zaczynają zawsze od Litanii loretańskiej do Najświętszej Marii Panny, a potem przechodzą do pieśni maryjnych. Mocne jasne głosy – przywodzące na myśl typowy dla muzyki ludowej śpiew biały – słychać z daleka, mimo że droga przelotowa Puławy – Kazimierz – Opole Lubelskie  należy do mocno ruchliwych i samochody przejeżdżają tędy co chwilę.

Wśród śpiewanych tutaj pieśni znanych z kościoła są i takie, które wydają się bardzo stare, jak ta o sierotach „Marsz, marsz me serce do Częstochowy”, którą znaleźć można chociażby w wydanym w 1884 r. zbiorze "Pieśni o Najświętszej Pannie Pocieszenia", czy ta o odsieczy wiedeńskiej „Posłuchajcie, ja was proszę, o wojnie tureckiej” opisana przez Oskara Kolberga jako autentyczna pieśń dziadowska z trzystuletnim rodowodem. Skąd te pieśni wzięły się w Parchatce?

- Od dziecka jak pamiętam, jak przychodziłam tu z ciocią, gdy była panienką, miałam 7 – 8 lat, to już były te pieśni – mówi Zuzanna Bartuzi, najstarsza z uczestniczek majówki. – A skąd były, nie pytałam. Przepisywali jedni od drugich...

Zeszyty z pieśniami zapisanymi odręcznie zastąpiły dzisiaj skoroszyty z drukowanymi dużą czcionką zafoliowanymi kartkami, tak by z jednego egzemplarza mogło w czasie spotkania pod krzyżem korzystać jak najwięcej osób.

Internet też bywa pomocny w przypomnieniu dawnych tekstów, zwłaszcza, że majówki w tej części Parchatki odbywają się znowu po pewnej przerwie.

- To nasza tradycja – mówią kobiety – ksiądz na kazaniach zachęcał, więc tak się zgadałyśmy i znów tu przychodzimy.

 

Majówki przy krzyżu w Parchatce odbywają się codziennie przez cały maj o godzinie 19.00.

 

To oczywiście nie jedyne miejsce, gdzie w gminie Kazimierz śpiewają majówki pod figurami. Ten zwyczaj, którego rodowód sięga nawet przełomu XIII i XIV w., kultywowany jest także na Dąbrówce, Okalu, Mięćmierzu, Jeziorszczyźnie przy remizie, ale także w Kazimierzu na Górach przy stacji przekaźnikowej. Gdzie jeszcze? 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę